Zbiorniki do kotłów gazowych. Jaki wybrać?

Aktualności / 2020-07-31

Zbiornik z wężownicą, czy bez wężownicy, jakiej pojemności i jaki rodzaj zbiornika do danego kotła gazowego – takie pytania zadają sobie inwestorzy przed zakupem nowego lub przed wymianą starego kotła gazowego. Wyjaśniamy co trzeba wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego zbiornika i które modele najlepiej spełnią swoją rolę.

 

 

 

 

 

Rodzaje kotłów gazowych

Dla prawidłowego doboru zbiornika podstawowe znaczenie ma jakiego rodzaju kotła gazowego będziemy z nim używać. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy kotłów gazowych: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne.

Kotły jednofunkcyjne

To urządzenia, które przede wszystkim zasilają instalację grzewczą w budynku (np. grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Wodę użytkową mogą podgrzewać dopiero po podłączeniu do niech osobnego ogrzewacza wody. Podgrzew następuje poprzez wężownicę spiralną wbudowaną w zbiorniku, do której podłączany jest kocioł gazowy.

Ogrzewacze do tego typu kotłów – wymienniki c.w.u. - występują w dwóch wersjach - wiszącej i stojącej. Zbiorniki wiszące mogą mieć pojemności od 80 do 140 l., natomiast stojące aż do 3000 l.

Sprawność przygotowania ciepłej wody użytkowej ściśle związana jest z pojemnością zbiornika - im pojemność będzie większa, tym wydajność będzie wyższa. Większy zbiornik poprawia też komfort użytkowania systemu grzewczego.

Kotły dwufunkcyjne

Kotły te również podgrzewają wodę w obiegu centralnego ogrzewania budynku, natomiast woda użytkowa przygotowywana jest przepływowo, tzn. podgrzewana jest od razu w czasie poboru. W tym celu kocioł wyposażany jest w dodatkowy wymiennik płytowy. Pozwala to rozdzielić dwie funkcje grzania: c.o. i c.w.u. W kotłach dwufunkcyjnych wydajność c.w.u. uzależniona jest od mocy kotła. Zazwyczaj, aby utrzymać komfort w mieszkaniu czy domu, wymagane jest zastosowanie kotła o mocy 20 - 24 kW.

Wydajność takiej instalacji c.w.u. można zwiększyć stosując warstwowe zbiorniki c.w.u. – ich pojemność nie przekracza zwykle 100 l.

Zbiornik połączony z kotłem pełni wtedy funkcję zasobnika c.w.u. Ogrzana w kotle gazowym woda gromadzona jest w górnej części zbiornika i stąd też pobierana do instalacji c.w.u. Takie rozwiązanie gwarantuje pobór, praktycznie od razu, ciepłej wody nawet przy kilku punktach poboru oraz niemal brak strat ciepła. Szacowany czas całkowitego nagrzewu pełnego zbiornika wody o Δt=45°C (np. od 10°C do 55°C), przy współpracy z kotłem o mocy 24kW, wynosi tylko 20 min.

Zasobnik wody wyposażony jest w 3-stopniową pompę ładującą o regulowanej wydajności, wymuszającą przepływ zimnej wody przez kocioł gazowy i jego uruchomienie. Pompa ładująca zamontowana jest na dopływie zimnej wody (pobór z dolnej części zbiornika) do kotła gazowego, co sprawia, że kocioł uruchamia się na maksymalnej mocy. Po osiągnieciu ustawionej w zbiorniku temperatury wody, termostat wyłącza pompę, a tym samym kocioł.

Zalety i wady układów z kotłami gazowymi

Każdy z opisanych systemów grzewczych zasilanych kotłami gazowymi daje użytkownikom sporo korzyści, ale ma też swoje małe wady. Koszt zakupu zestawu, składającego się z kotła jednofunkcyjnego oraz wymiennika z wężownicą spiralną na pewno będzie niższy od ceny zestawu kotła dwufunkcyjnego ze zbiornikiem warstwowym. Jednak należy się liczyć z tym, że taki układ nieco dłużej przygotowuje ciepłą wodę użytkową (do kilkunastu minut).

System z kotłem dwufunkcyjnym i zbiornikiem warstwowym, mimo że nieco droższy, ma wyższą wydajność i pozwala na szybkie przygotowanie c.w.u. (praktycznie od uruchomienia kotła), a ponadto podlega wolniejszemu zużyciu, dzięki ograniczeniu ilości włączeń kotła gazowego.

Najlepsze zbiorniki do kotłów gazowych

Najlepsze efekty współpracy z jednofunkcyjnymi kotłami gazowymi zapewniają zbiorniki SGW(S) Rondo Premium - A klasa (typ 120 i 140 l.) z oferty GALMET. Mogą one pracować także ze wszystkimi innymi rodzajami kotłów c.o. Powiększona o ponad 25% wężownica spiralna o powierzchni aż 1,2m2 zapewnia szybkie ogrzewanie wody, a najwyższa, dla ogrzewaczy wody, klasa energetyczna A gwarantuje ekonomiczną pracę układu i oszczędność gazu. Straty postojowe wynoszą tylko 38W. Rondo Premium ocieplone są pianką poliuretanowa i zabezpieczone metalową obudową. Wewnątrz zbiornik zabezpieczony jest emalią ceramiczną EXTRA GLASS®, nakładaną metodą na mokro, gwarantującą najdłuższą żywotność. Jego działanie uzupełnia, stosowana we wszystkich zbiornikach emaliowanych GALMET, anoda magnezowa.

Zalety wymienników SGW(S) Rondo Premium:

 • Klasa energetyczna A
 • Przeznaczone do kotłów jednofunkcyjnych
 • Optymalna pojemność.
 • Wygodny montaż i serwis - wszystkie wyjścia w górnej dennicy.
 • Oszczędność gazu - szybsze nagrzewanie wody dzięki wężownicy spiralnej o bardzo dużej powierzchni.
 • Współpraca z każdym typem kotła: gazowym, węglowym, olejowym, itd.
 • Możliwość montażu kompletu elektrycznego GE.
 • Termometr w standardzie.
 • Najwyższej jakości emalia ceramiczna EXTRA GLASS®.
 • Dodatkowe zabezpieczenie anodą magnezową.

Do gazowych kotłów dwufunkcyjnych przeznaczone są zbiorniki SG(S) Fusion (typ 100 l.) Są to zbiorniki warstwowe służące do przechowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki warstwowemu układaniu się podgrzewanej wody w zbiorniku małe pobory wody nie uruchamiają kotła zbyt często, co wydłuża jego żywotność i skutecznie pozwala oszczędzać gaz. SG(S) Fusion również ocieplone są pianką poliuretanową i zabezpieczone metalową obudową, Wewnątrz zbiornik pokryty jest emalią ceramiczną EXTRA GLASS®, nakładaną metodą na mokro, gwarantującą najdłuższą żywotność. Zbiornik warstwowy o wysokości tylko 90 cm bez problemu można zainstalować pod kotłem gazowym.

Wszystkie przyłączą w zbiorniku Fusion znajdują się w górnej pokrywie co znacznie upraszcza instalację i poprawia komfort użytkowania zbiornika.

Zalety zbiorników SG(S) Fusion:

 • Przeznaczone do kotłów dwufunkcyjnych.
 • Skrócony czas podgrzewania wody.
 • Ekonomiczna praca układu - brak strat wody.
 • Optymalna pojemność.
 • Wygodny montaż i serwis - wszystkie wyjścia w górnej dennicy.
 • Ograniczenie zużycia gazu przy małych poborach wody.
 • Trzystopniowa pompa obiegowa o regulowanej wydajności (zabudowana w zbiorniku).
 • Możliwość montażu kompletu elektrycznego GE.
 • Termometr w standardzie.
 • Najwyższej jakości emalia ceramiczna EXTRA GLASS®.
 • Dodatkowe zabezpieczenie anodą magnezową.

 

 

 

 

 

 

Pomoc i porady - bezpłatnie

Dodatkowych informacji i porad na temat zbiorników do kotłów gazowych można zasięgnąć u ekspertów Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej. Pomagają oni również w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń grzewczych do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej infrastruktury.

 

inż. Roman Balicz
Krajowy doradca ds. ogrzewaczy wody
kom. +48 77 403 45 60
r.balicz@galmet.com.pl

Aktualności
"Galmet Sp.z o.o." Sp. K. 48-100 Głubczyce ul. Raciborska 36, NIP 748-000-27-40 REGON 530508930 tel. +48 77 403 45 00