Multi - Inox ciepło mądrze zmagazynowane, czyli inteligencja w buforze zamknięta

Aktualności / 2018-10-12

Akumulacyjny zbiornik warstwowy Multi – Inox to wyjątkowe rozwiązanie typu „smart”. Ten zaawansowany „akumulator ciepła” pozwala na maksymalne wykorzystanie zalet bufora c.o. i warstwowego rozkładu ciepłej wody do grzania c.w.u. Poznaj wszystkie korzyści płynące z wyboru tego urządzenia.

 

 

 

 

 

Zbiorniki wody są urządzeniami, których z reguły nie zalicza się do najnowocześniejszych nowinek technicznych typu „smart”. Zbiornik akumulacyjny Multi-Inox to wyjątek od tej reguły.

Uniwersalny i optymalny

Dzięki inteligentnemu wykorzystaniu warstwowego układania się wody w zbiorniku oraz doskonałym parametrom technicznym, Multi-Inox pozwala na optymalne wykorzystanie energii cieplnej z jednego lub kilku źródeł do maksymalnie wydajnego zasilania obiegu c.o. i c.w.u. Zapewnia ponadprzeciętny komfort i znaczne oszczędności w różnych konfiguracjach – od małych instalacji w indywidualnych gospodarstwach domowych, po te bardziej zaawansowane, np. w obiektach użyteczności publicznej.

Urządzenie zostało zaprojektowane do maksymalnego wykorzystania warstwowego rozkładu ciepłej wody w zbiorniku. Ciepła woda z układu c.o. gromadzi się w górnej części zbiornika, co pozwala ogrzać wężownicę c.w.u. bezpośrednio w punkcie poboru wody użytkowej. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo niskie koszty przygotowania i szybki dostęp do c.w.u.

Zbiorniki akumulacyjne Multi-Inox, zwane również buforami lub „akumulatorami ciepła” produkowane są w szerokim zakresie pojemności (od 450 do 2000 l) i są niezwykle uniwersalne dzięki możliwości zabudowania w nich nawet trzech wężownic i równoczesnej współpracy z wieloma rodzajami źródeł ciepła – dowolnym rodzajem kotła c.o. (stałopalnym, gazowym, elektrycznym, kominkiem), zestawem solarnym, zestawem fotowoltaicznym z grzałką, czy pompą ciepła. Ponadto umożliwiają łączenie obiegów otwartych i zamkniętych oraz podłączenie kompletu elektrycznego GE.

Jakość, jakość, jakość

Cała gama buforów Multi-Inox produkowana jest z materiałów najwyższej jakości. Sam zbiornik bufora wytwarzany jest z wysokogatunkowej blachy stalowej S235JR stosowanej w profesjonalnych instalacjach przemysłowych. Wymiennik c.w.u. znajdujący się wewnątrz zbiornika wykonany jest ze stali nierdzewnej (inox), spiralnie pofalowanej (SPIRAFLEX - stal 1.4404 - AISI 316L). Nieutleniająca się wężownica SPIRAFLEX zapewnia długoletnie i higieniczne użytkowanie zbiornika, a konstrukcja rury i wywołane w niej zawirowania wody bardzo skutecznie zapobiegają osadzaniu się związków wapnia. Częste pobory ciepłej wody użytkowej uniemożliwiają natomiast rozwój bakterii Legionella.

Multi-Inox typu 600-2000 mogą być wyposażone w jedną lub dwie dodatkowe wężownice spiralne wykonane ze stali kotłowej P235GH (dolną – solarną, do wykorzystania potencjału kolektorów słonecznych oraz drugą - do szybkiego podgrzania c.w.u. przez kolejne źródło, np. kocioł c.o.).

Oszczędność, warstwa po warstwie

Duża powierzchnia (do 8 m2) i objętość wężownicy SPIRAFLEX (do 56 l) oraz rozłożenie jej w całym zbiorniku zapewniają bardzo wysoką wydajność wymiany i tym samym całego systemu ogrzewania wody użytkowej. Wymiennik w górnym zakresie temperatur bufora ma za zadanie szybko dostarczyć c.w.u., natomiast w dolnym zakresie odpowiada za wstępne podgrzanie wody i schłodzenie zbiornika.

Podgrzewanie odbywa się na zasadzie przepływu. Dopływ zimnej wody użytkowej w dolną (a nie w górną) część wymiennika SPIRAFLEX pozwala na stopniowe ogrzewanie c.w.u., wykorzystując warstwowe rozłożenie temperatury wody w zbiorniku buforowym. Odpowiednio skierowane „kierownice hydrauliczne” zapobiegają gwałtowne mu mieszaniu się wody w zbiorniku. Niskie temperatury wody panujące w dolnej części „Multi-Inoxa” umożliwiają uzyskanie niskiej temperatury powrotu do kolektora słonecznego, a tym samym najbardziej efektywne wykorzystanie energii promieni słonecznych. Głównie dotyczy to okresu przejściowego, jak również słonecznych dni zimowych, podczas których zestaw solarny może z powodzeniem uzupełnić pracę kotła c.o., czy nawet całkowicie go zastąpić. Niska temperatura powrotu jest również szczególnie korzystna dla kotłów kondensacyjnych, ponieważ zapewnia maksymalne wykorzystanie
wartości opałowej paliwa.

Komfort dla instalatora

W buforach Multi-Inox możliwe jest zamontowanie trzech osłon czujnika temperatury oraz dziewięciu przyłączy hydraulicznych, co pozwala na podłączenie kilku źródeł ciepła w różnej konfiguracji. Wszystkie przyłącza systemu centralnego ogrzewania i wody użytkowej, w tym osłony czujników temperatury (lub termometrów) umieszczone zostały pionowo w linii z jednej strony zbiornika. Tam również instalowany jest opcjonalny komplet elektryczny GE pozwalający na dodatkowe zasilanie zbiornika. Skupienie przyłączy hydraulicznych w jednym miejscu pozwoliło uprościć montaż i konserwację bufora Multi-Inox oraz znacznie ograniczyć ilość zajmowanego przez instalację hydrauliczną miejsca. Komfort pracy instalatora poprawia również zastosowanie w konstrukcji bufora Multi-Inox izolacji z elastycznego, rozbieralnego tworzywa Neodul® (tylko zbiornik typu 450 ocieplony jest nierozbieralną twardą pianką poliuretanową). Możliwość łatwego zdjęcia izolacji ze zbiornika bardzo ułatwia montaż urządzenia oraz wnoszenie do mniejszych pomieszczeń.

Estetycznie, czysto i tanio

Zbiorniki warstwowe Multi-Inox oferowane są w zewnętrznej obudowie z estetycznego tworzywa typu skay/PVC w kolorze szarym. Gładka struktura tej obudowy (folia PVC) zapobiega osadzaniu się kurzu na powierzchni zbiornika, a jej elastyczność zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia lub porysowania bufora. Gruba, stumilimetrowa warstwa tworzywa Neodul® zapewnia doskonałe właściwości izolacyjne i rekordowo małe straty ciepła bufora. To oznacza duże oszczędności dla użytkowników. Wszystkie zbiorniki akumulacyjne Galmet wyróżniają się wysoką jakością wykonania i trwałością, gwarantującą wiele lat bezawaryjnej eksploatacji.
Dla konsumentów istotne są także oszczędności, wynikające z braku konieczności stosowania i wymiany anody magnezowej – Multi-Inox jej nie potrzebuje, ponieważ w zbiorniku gromadzona jest woda kotłowa, a wężownica c.w.u. wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Zbiorniki buforowe Galmet objęte są długą, 60-miesięczną gwarancją producenta.

Zalety zbiornika Multi-Inox:

 • Krótki czas nagrzewania wody dzięki trwałej wężownicy nierdzewnej SPIRAFLEX o dużej powierzchni.
 • Brak kamienia i bakterii Legionella dzięki przepływowi turbulentnemu.
 • Duże możliwości konfiguracyjne – możliwość podłączenia m.in. kotła c.o., zestawu solarnego czy pompy ciepła.
 • Możliwość zastosowania w systemach odzysku ciepła.
 • Bezobsługowa eksploatacja oraz brak konieczności stosowania anody magnezowej.
 • Uniwersalna konstrukcja nadająca się do małych i dużych systemów grzewczych.
 • Gruba (100 mm), rozbieralna izolacja Neodul® o doskonałych właściwościach termicznych.
 • Szeroki zakres pojemności (od 450 do 2000 l).
 • Wygodna instalacja – wszystkie przyłącza zgrupowane po jednej stronie zbiornika.
 • Bogate wyposażenie dodatkowe:
  • komplety elektryczne GE,
  • osłony czujnika temperatury,
  • naczynia wyrównawcze.


inż. Roman Balicz
Krajowy doradca ds. ogrzewaczy wody
kom. +48 883 357 787
r.balicz@galmet.com.pl

Aktualności
"Galmet Sp.z o.o." Sp. K. 48-100 Głubczyce ul. Raciborska 36, NIP 748-000-27-40 REGON 530508930 tel. +48 77 403 45 00