Ekspert ogrzewnictwa nr 14

Ekspert Ogrzewnictwa / 2021-01-28

Nauka w służbie OZE - wywiad z doktorem Marianem Rubikiem – pionierem pomp ciepła w Polsce / 258 km emocji: 2 Rajd Ziemi Głubczyckiej / Najtańsze ciepło? Ze słońca! – kolektory słoneczne / Tower Grand: Moc możliwości – nowy HIT w ofercie Galmet / Przewodnik inwestora - część 7 / I do ciepła, i do zimna / Airmax2 w domu szachulcowym / Moc pod kontrolą, oszczędności w kieszeni! / Ludzie i pasje: Paweł Blicharz o tajemnicach Odry / Operacja Niemeńska 1920

 

 

 

 

 

Wywiad z doktorem Marianem Rubikiem – pionierem pomp ciepła w Polsce

Wieloletni wykładowca akademicki i praktyk, który zasiał miłość do pomp ciepła w sercach tysięcy studentów a jeszcze większej grupie pomógł zrozumieć ich działanie. Przez lata związany z Politechniką Warszawską oraz czasopismem „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja”.

Już w 1962 r. wykonał pracę dyplomową pt. - „Instalacja ogrzewania schroniska wysokogórskiego za pomocą sprężarkowej pompy ciepła”! Przez PORTPC odznaczony „Za wybitny wkład w rozwój technologii pomp ciepła w Polsce”. Promotor ok. 320 prac dyplomowych, autor lub współautor ok. 25 podręczników, książek i skryptów (wielokrotnie wyróżnianych i nagradzanych), ok. 280 artykułów i referatów wygłaszanych m.in. na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz redaktor naukowy ok. 50 książek. Wzbogacił i uporządkował literaturę fachową z zakresu instalacji budowlanych zarówno pod względem merytorycznym, jak i terminologicznym.

 

258 km emocji: 2 Rajd Ziemi Głubczyckiej

Dwa dni zmagań, ekstremalnych emocji, dużych prędkości i niebezpiecznych zakrętów. 24 i 25 lipca blisko 120 czołowych załóg sportowych aut z całego kraju ostro rywalizowało podczas 2. Rajdu Ziemi Głubczyckiej, będącego pierwszą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Zasłużenie zwyciężyli Rafał Piotrowski i Adrian Mroszczyk w piekielnie szybkim Renault Clio. Galmet z dumą wspierał rywalizację rajdowców w swojej miejscowości i - dosłownie - na swoim terenie.

 

Najtańsze ciepło? Ze słońca! – kolektory słoneczne

Wszystko co musisz wiedzieć o kolektorach słonecznych zanim je kupisz.

 

Tower Grand: Moc możliwości – nowy HIT w ofercie Galmet

Wymiennik c.w.u. Tower Grand to najnowszy ogrzewacz wody Galmet opracowany do współpracy z najbardziej wymagającymi urządzeniami – pompami ciepła. Wysoka wydajność i szeroki zakres pojemności sprawiają, że jest to rozwiązanie optymalne do stosowania zarówno z pompami ciepła bardzo małej jak i większej mocy. Odkryj moc wszystkich możliwości Tower Grand.

 

Przewodnik inwestora - część 7 – którą Maximę wybrać

Wybieramy rodzaj gruntowej pompy ciepła Maxima czy Maxima Compact - od czego zależy wybór? Realne korzyści wynikające z wyboru konkretnego modelu gruntowej pompy ciepła. Podsumowanie rocznych kosztów energii elektrycznej. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet – Julią Sobaszek.

 

I do ciepła, i do zimna

Standardowe zbiorniki buforowe służą do magazynowania wody w instalacjach cieplnych, ale nowoczesne systemy, obsługujące obiekty rożnego rodzaju i przeznaczenia, mogą mieć więcej funkcji, niż tylko grzewczą. Potrzebne są do nich bufory o specjalnych właściwościach, które potrafią więcej. Takie zbiorniki o zwiększonej funkcjonalności oferuje swoim Partnerom Galmet.

 

Airmax2 w domu szachulcowym

Referencje, przykłady dobrych praktyk to czynniki, które często decydują o wyborze przez klienta danej oferty. W „Ekspercie Ogrzewnictwa” dzielimy się z Wami opisami najciekawszych inwestycji.

 

Moc pod kontrolą, oszczędności w kieszeni! – komplety elektryczne Galmet

Instalacje fotowoltaiczne (PV) stają się coraz powszechniejszym sposobem wykorzystania darmowej energii odnawialnej w gospodarstwach domowych w Polsce. Produkując własny prąd warto go mądrze spożytkować. Ciepła woda użytkowa czy ogrzewanie budynku, również tutaj instalacje PV sprawdzą się idealnie. W połączeniu z kompletami elektrycznymi montowanymi w zasobnikach c.w.u. i buforach c.o. stosowane są szczególnie w budynkach o niższym zapotrzebowaniu na energię.

 

Ludzie i pasje: Paweł Blicharz o tajemnicach Odry

W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…

 

Wielkie słowa wielkich ludzi

W chwilach, gdy szukasz inspiracji, warto posłuchać słów osób, które w swoim życiu osiągnęły rzeczy niemożliwe.

 

Operacja Niemeńska

O operacji niemeńskiej 1920 i małym końcu wielkiej wojny opowiada wiceprezes Robert Galara.

 

Zachęcamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet.

 

Ekspert Ogrzewnictwa
"Galmet Sp.z o.o." Sp. K. 48-100 Głubczyce ul. Raciborska 36, NIP 748-000-27-40 REGON 530508930 tel. +48 77 403 45 00