Głos polskiego producenta urządzeń grzewczych - kolejne zmiany w Czystym Powietrzu

Aktualności / 2025-07-10

Minął zaledwie kwartał od wznowienia programu „Czyste Powietrze”, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło działania związane z przygotowaniem kolejnych zmian w regulaminie, które w istotny sposób będą dotyczyć producentów pomp ciepła, w tym kilkudziesięciu polskich firm, zatrudniających z poddostawcami nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Głos w sprawie propozycji Ministerstwa zabrał Robert Galara – wiceprezes zarządu firmy „Galmet” – polskiego producenta branży grzewczej, między innymi pomp ciepła - który skierował otwarty list do Premiera Donalda Tuska, wskazując na liczne błędy w projektowanych zmianach. Jego zdaniem przedstawione propozycje doprowadzą do wykreślenia polskich pomp ciepła z listy urządzeń dofinansowywanych w ramach programu „Czyste Powietrze”, a tymczasem jeszcze kilka lat temu mówiło się o pompach ciepła jako przyszłości naszej gospodarki i motorze napędowym eksportu. Program „Czyste Powietrze” – obok wsparcia termomodernizacji i walki ze smogiem – miał być również wsparciem dla rozwoju polskich producentów czystych technologii. Co istotne, propozycje dotyczą tylko jednego sektora, pomijając producentów innych urządzeń grzewczych.

>>>Pismo do Premiera: <<<

Galara zwrócił także uwagę na fakt propozycji ostrzejszych przepisów krajowych, niż wynika to z przepisów unijnych: Chcemy zaostrzyć wymagania narzucane przez UE, co realnie doprowadzi do spadku konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Odpowiednie dyrektywy europejskie (jak Ekoprojekt) zakładają przecież stosowanie się do konkretnych map drogowych, co pozwala wszystkim zainteresowanym na dostosowanie się do zaplanowanych zmian i ich wdrożenie z odpowiednim wyprzedzeniem – czytamy w piśmie.

>>>Pismo do Premiera: <<<

Warto podkreślić, że Galmet jest firmą nie tylko produkującą w Polsce, ale także firmą rodzinną o w pełni polskim kapitale, a kilka miesięcy temu Robert Galara skierował podobny apel do Premiera Donalda Tuska związany z propozycją stworzenia polityki przemysłowej („repolonizacja gospodarki”), która pozwolić miała na rozwój rodzimych technologii, także grzewczych. Do tej pory apel pozostał bez odpowiedzi. Tymczasem proponowane zmiany w połączeniu z fatalnymi wynikami "Czystego Powietrza" po jego wznowieniu – zdaniem Galary - mogą doprowadzić nawet do upadku tej branży w Polsce. 

Zgodnie z danymi pozyskanymi przez Polski Alarm Smogowy "Czyste Powietrze" przeżywa obecnie największy w swojej historii kryzys. Raport PAS dostępny jest pod tym adresem: https://polskialarmsmogowy.pl/2025/07/kryzys-programu-czyste-powietrze-dramatyczny-spadek-liczby-wnioskow-raport-pas/

>>>Pismo do Premiera: <<<

Aktualności
"Galmet Sp.z o.o." Sp. K. 48-100 Głubczyce ul. Raciborska 36, NIP 748-000-27-40 REGON 530508930 tel. +48 77 403 45 00