Zbiorniki Galmet – kolejny krok w stronę EKO

Aktualności / 2022-01-28

Galmet wprowadza nowy standard ogrzewaczy wody. Dział badań i rozwoju zbiorników we współpracy z Politechniką Opolską opracował technologię, która znacznie zwiększa wydajność wytwarzanych produktów. Innowacyjna technologia izolacji zbiorników w oparciu o mieszaninę cyklopentanu jako czynnik spieniający zapewnia o wiele lepszą efektywność energetyczną zbiorników polskiego producenta.

 

 

 

 

Realizowany w Galmet projekt badawczy to kolejny krok w kierunku rozwoju ekologicznych rozwiązań chroniących środowisko naturalne. Zakłada podwójną korzyść z zastosowania zaawansowanej technologii produkcji. Nowa izolacja nie tylko wpłynie na zwiększenie sprawności zbiorników poprzez redukcję strat ciepła, ale zagwarantuje też ograniczenie zapotrzebowania na materiał izolacyjny. Będzie to możliwe dzięki powtórnemu wykorzystaniu w procesie produkcyjnym do 90% materiałów odpadowych.

Większa energooszczędność zbiorników to również większy komfort ich użytkowania. Ciepła woda dostępna jest teraz znacznie szybciej, zbiornik dłużej utrzymuje jej wysoką temperaturę a koszty użytkowania są mniejsze.

Wyniki badań ogrzewaczy wody, w których zastosowano nową izolację wskazują, że współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi nawet 0,018 W/m*K, w zależności od zastosowanej mieszanki składników. Przełoży się to na znaczne ograniczenie strat postojowych (strat energii) i produkcję zbiorników, które spełnią najbardziej restrykcyjne wymagania (klasa A) przy zastosowaniu cieńszej warstwy izolacji. Zwiększona energooszczędność zbiorników wpłynie też na udoskonalenie całej instalacji np. pompą ciepła czy z kotłem c.o.  i mniejsze zużycie energii a zatem niższe koszty ogrzewania.

Niewątpliwa zaletą stosowania cyklopentanu w produkcji izolacji jest też jego naturalne pochodzenie. Cyklopentan jest związkiem organicznym o bliskim zera GWP (potencjale tworzenia efektu cieplarnianego) a jego produkcja pozostawia minimalny ślad węglowy. Inne czynniki spieniające muszą być poddawane skomplikowanym procesom chemicznym, które wymagają użycia dużej ilości energii.

Wprowadzenie do oferty zbiorników o zwiększonej wydajności było możliwe dzięki kolejnej milionowej inwestycji w badania oraz park maszynowy Galmet o wartości ponad 1 miliona €. W ramach projektu powstała dedykowana hala produkcyjna, specjalna linia produkcyjna wyposażona w automatyczne formy dopasowujące się do wielkości zbiorników oraz system szybkiego dozowania pianki izolacyjnej. Uruchomienie nowej linii pozwoliło przyspieszyć produkcję najczęściej wybieranych ogrzewaczy wody Galmet. To kolejne mądre rozwiązanie wprowadzone przez polskiego producenta.

Aktualności
"Galmet Sp.z o.o." Sp. K. 48-100 Głubczyce ul. Raciborska 36, NIP 748-000-27-40 REGON 530508930 tel. +48 77 403 45 00