Przewodnik inwestora – wybieramy rodzaj gruntowej pompy ciepła

Aktualności / 2021-02-14

Maxima czy Maxima Compact - od czego zależy wybór? Realne korzyści wynikające z wyboru konkretnego rodzaju gruntowej pompy ciepła. Podsumowanie rocznych kosztów użytkowania. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet – Julią Sobaszek. Sprawdź, ile możesz zyskać wybierając rozwiązania OZE.

 

 

 

 

 

W kolejnych częściach naszego poradnika przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej efektywne rozwiązania nowoczesnych systemów grzewczych dla konkretnych warunków i obiektów. Jeżeli w najbliższym czasie będziesz musiał podjąć decyzję jaki system grzewczy lub jakie urządzenia wybrać do swojego domu, a nie chcesz działać intuicyjnie lub opierać się na opiniach przypadkowych osób i niesprawdzonych fachowców - ten przewodnik jest właśnie dla Ciebie. Tym razem zajmiemy się kwestią doboru rodzaju i modelu, wysoko ocenianej przez europejskich fachowców i klientów, a produkowanej w Polsce, gruntowej pompy ciepła Maxima do różnego rodzaju warunków i obiektów. Jakie rodzaje tej pompy ciepła mamy do dyspozycji w katalogu? Na nasze pytania odpowiada Julia Sobaszek, ekspert z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej.

Julia Sobaszek: Modele tej pompy ciepła podzielone są na dwa podstawowe typoszeregi: Maxima (Fot. 1) i Maxima Compact (Fot. 2). Mają bardzo dużo wspólnych cech i rozwiązań. Zarówno Maxima, jak i Maxima Compact to gruntowe pompy ciepła współpracujące z dolnym źródłem w postaci wymiennika glikolowego (odwierty pionowe lub wymiennik poziomy). Oba modele doskonale ogrzeją pomieszczenia oraz zapewnią ciepłą wodę użytkową. Są to nowoczesne ekologiczne urządzenia, którymi możemy zdalnie sterować i kontrolować parametry ich pracy np. za pomocą aplikacji. Posiadają kolorowy dotykowy panel sterujący z intuicyjną obsługą. Mają również bardzo zbliżone układy chłodnicze.

Fot. 1 Maxima

Co różni Maximę od Maximy Compact?

Główna różnica między nimi jest taka, że pompy Maxima Compact mają zabudowany w korpusie zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany ze stali nierdzewnej. Dla modeli Maxima, w przypadku układów z realizacją ogrzewania wody użytkowej - zależnie od funkcjonalności instalacji, wielkości obiektu i potrzeb - należy dobrać i zamontować oddzielnie odpowiedni zbiornik. W ofercie Galmet znajdziemy kilka zbiorników przeznaczonych do takiej współpracy, m.in. Maxi, Maximus, Complete czy Tower Grand.

Co powinien wiedzieć inwestor o pompach ciepła Maxima i Maxima Compact przed podjęciem decyzji – zastosować klasyczną jednostkę, do której należy dobrać dodatkowe zbiorniki czy wersję kompaktową ze zintegrowanym zbiornikiem? Do jakich budynków są przeznaczone i która lepiej się w nich sprawdzi? Scharakteryzujmy dokładniej oba typoszeregi Maximy i porównajmy możliwości i zalety instalacji opartych na tych urządzeniach.

Pierwszy typoszereg - Maxima - jest bardzo szeroki, obejmuje 8 modeli, różniących się mocą. Najmniejsze jednostki mają 7,25 kW (7 GT), a najmocniejsze 41,3 kW (42 GT) - dla punktu pracy B0W35. Szczegółowe informacje o modelach serii Maxima zamieszczamy w Tabeli 1.

Tab. 1 - Podstawowe parametry typoszeregu pomp ciepła Maxima dla B0W35

 

Do jakich obiektów są przeznaczone pompy ciepła Maxima?

Duży zakres mocy typoszeregu pozwala na obsługę dużych inwestycji, tj. obiektów, których zapotrzebowanie na moc grzewczą sięga 41,3 kW. Są to budynki mieszkalne czy hale o powierzchni w granicach 800m2, przy zapotrzebowaniu na ciepło ok. 50 W/m2. Ponadto modele 20-42 GT są wysokotemperaturowymi pompami ciepła, które osiągają na wyjściu temperaturę: 65°C. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju sprężarki z technologią EVI. Technologia ta pozwala na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej przy wzroście temperatury górnego źródła. Pompy ciepła Maxima posiadają w standardzie pompy obiegowe, które w modelach do 16 GT są zabudowane w urządzeniu, natomiast dla modeli od 20 GT dostarczane są w komplecie z urządzeniem, ale montowane w instalacji poza samą jednostką pompy ciepła. Podobnie jest z zaworem trójdrogowym przełączającym do realizacji c.w.u. - w modelach 7 - 16 GT jest już zabudowany w urządzeniu, natomiast dla modeli 20 - 42 GT stanowi opcjonalne wyposażenie i montowany jest w instalacji – poza urządzeniem.

Fot. 2 Maxima Compact

A jak możemy krótko opisać typoszereg Maxima Compact?

Typoszereg pomp Maxima Compact jest mniejszy, obejmuje trzy modele: 7, 10 i 12 GT, co odpowiada mocy od 7,25 kW do 12,5 kW (dla punktu pracy B0W35). Szczegółowe informacje o pompach ciepła z typoszeregu Maxima Compact zamieszczamy w Tabeli 2.

Tab. 2 - Podstawowe parametry typoszeregu pomp ciepła Maxima Compact dla B0W35

 

Do jakich budynków pompy Maxima Compact będą najlepsze?

Zakres mocy do 12,5 kW pozwala na skuteczne ogrzewanie budynków o powierzchni do 240 m2, przy założeniu standardowego zapotrzebowania na ciepło na poziomie 50 W/m2. Pompy ciepła Maxima Compact posiadają zbiornik z wężownicą zabudowany w jednej obudowie z pompą ciepła. Jest to zbiornik ze stali nierdzewnej 316L o pojemności nominalnej 170 l., pozwalający na uzyskanie ok. 200 l. wody zmieszanej o temperaturze 40°C. Przeznaczony jest zatem do instalacji, gdzie z ciepłej wody użytkowej będzie korzystać do 4 osób, zakładając zużycie 50 l/os. W pompach ciepła Maxima Compact oczywiście są również zabudowane pompy obiegowe oraz zawór przełączający trójdrogowy, który zmienia położenie w zależności od celu pracy: na potrzeby c.o. lub ogrzewanie wody użytkowej.

Jakie są zalety funkcjonalne tych modeli pomp ciepła, na które przede wszystkim zwracają uwagę inwestorzy?

Główną zaletą Maxima Compact jest kompaktowość rozwiązania. Montujemy tylko jedno stosunkowo niewielkie urządzenie z zabudowanym już zbiornikiem, które zapewni ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową. Oznacza to dużą oszczędność miejsca potrzebnego na elementy instalacji. Takie urządzenie doskonale sprawdza się w małych budynkach, najczęściej domach jednorodzinnych o zapotrzebowaniu na moc grzewczą do 12,5 kW. Maxima Compact jest bezkonkurencyjna, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku wynosi w granicach 200 l/dobę. Przy wyższym zapotrzebowaniu dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie pompy ciepła Maxima w połączeniu ze zbiornikiem Maxi o większej pojemności. Dokładne określenie modelu pompy ciepła i zbiornika wymaga przeanalizowania parametrów obiektu i instalacji. Maxima Compact świetnie sprawdza się w instalacjach, gdzie pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła na cele ogrzewania wody. Uproszczony schemat instalacji z pompą ciepła Maxima Compact przedstawiamy na rysunku 1.

Rys. 1 - Schemat instalacji z pompą ciepła Maxima Compact

A w jakich instalacjach i obiektach lepiej sprawdzi się pompa ciepła Maxima?

To bardzo efektywne rozwiązanie. Proszę zwrócić uwagę, że sumaryczny czas pracy pompy ciepła dla ogrzewania budynku to tylko 1 047 godzin w roku, a czas pracy na potrzeby przygotowania ciepłej wody to zaledwie 347 godzin w roku. To rozwiązanie idealne do nieco bardziej rozbudowanych instalacji. Takich o większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową oraz moc grzewczą.

Porównajmy to rozwiązanie do innych źródeł ciepła.

Planując np. połączenie w instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych, tak by obydwa źródła ogrzewały wodę użytkową, najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła Maxima z zewnętrznym zbiornikiem, gdyż dysponujemy tu modelami z dwiema wężownicami np. Maxi Plus. Schemat takiej instalacji przedstawiamy na rysunku 2. Bezdyskusyjnie też Maxima będzie lepszym rozwiązaniem tam, gdzie nie mamy zużycia c.w.u. Jej zaletą są szerokie możliwości zastosowania w różnych układach. Może pracować tylko jako źródło ogrzewania pomieszczeń, wtedy zewnętrzny zbiornik na c.w.u. będzie zbędny. Typoszereg Maxima obejmuje większy zakres mocy, więc pozwala na obsługę zasilania w ciepło większych obiektów. Jednocześnie doskonale sprawdza się w układach, w których mamy zwiększone zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, gdyż możemy ją skompletować ze zbiornikiem o większej pojemności (Maxima Compact ma zabudowany zbiornik, który jest przewidziany dla maksymalnie czterech użytkowników). Maxima powinna być również stosowana w instalacjach, w których przewidziano dodatkowe źródło do ogrzewania wody użytkowej, ponieważ możemy ją połączyć ze zbiornikiem biwalentnym (z dwiema wężownicami). W Maximie Compact mamy zbiornik z jedną wężownicą, który jest zintegrowany w jednej obudowie z pompą ciepła, więc nie ma możliwości modyfikacji w tym zakresie. Pamiętajmy też, że Maxima będzie doskonałym rozwiązaniem w układach, gdzie wymagana jest wyższa temperatura zasilania, gdyż modele 20 - 42 GT wyposażone w specjalną sprężarkę z EVI osiągają temperaturę 65°C (są to jednostki wysokotemperaturowe).

Rys. 2 - Schemat instalacji z pompą ciepła Maxima i zewnętrznym zbiornikiem Maxi

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę wybierając pompę do swojego domu?

Wiele zależy od projektu i rodzaju instalacji grzewczej oraz obiektu i potrzeb jego użytkowników. Przedstawiliśmy najważniejsze zasady doboru, dotyczące rodzajów gruntowych pomp ciepła, ale szczegółów istotnych dla ostatecznej decyzji może być więcej, dlatego zachęcam do kontaktu z naszym Centrum, gdzie na podstawie konkretnych informacji będziemy w stanie podać najlepsze rozwiązanie, gwarantujące najlepszą efektywność, oszczędność i długowieczność. Szeroka gama urządzeń w ofercie pozwala na najbardziej optymalny dobór do każdej instalacji, zarówno małej jak i dużej mocy. Pomagamy nie tylko wybrać, skonfigurować i określić koszty eksploatacji systemu, ale również znaleźć autoryzowanego instalatora, a nawet źródła finansowania i dofinansowania inwestycji. Eksperci Krajowego Centrum Techniki Grzewczej dostępni są od poniedziałku do piątku pod nr telefonu 77 403 45 60 lub adresem e-mail pompyciepla@galmet.com.pl

mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
kom. +48 77 403 45 60
pompyciepla@galmet.com.pl

 

Aktualności
"Galmet Sp.z o.o." Sp. K. 48-100 Głubczyce ul. Raciborska 36, NIP 748-000-27-40 REGON 530508930 tel. +48 77 403 45 00