Galmet partnerem akcji PORTPC - „Dom bez rachunków”

Aktualności / 2019-04-15

Zamierzasz budować dom? Jesteś instalatorem, architektem a może partnerem handlowym Galmet? Specjalnie dla Ciebie powstał poradnik Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła “PORT PC”: „Dom bez rachunków”. Dowiedz się jak zbudować dom, który zapewnia maksimum ekonomii, komfortu i ekologii dla mieszkańców.

Korzyści związane z budową „Domu bez rachunków”:

 • Optymalne połączenie ekonomii, komfortu i ekologii dla mieszkańców.
 • Wzrost finansowy wartości inwestycyjnej budynku (łatwiej i drożej można ewentualnie
  sprzedać budynek w przyszłości).
 • Indywidualny wkład w trwałą likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem
  klimatu.
 • Brak dodatkowych kosztów inwestycyjnych dot. komina, kotłowni i magazynu opału,
  znacznie niższe koszty budowy dachów (dwuspadowe, jednospadowe lub płaskie).
 • Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia budynku i pozostałej energii elektrycznej
  mogą wynosić ok. 20 zł/miesiąc.
 • Mniejsza wrażliwość rozwiązania na ceny energii elektrycznej w przyszłości.
 • Budynek spełnia wymogi przyszłych warunków technicznych w 2021 r. (WT 2021)
  umożliwia skorzystanie z programu Czyste Powietrze.
 • W budynku produkuje się więcej energii ze źródeł odnawialnych niż się jej zużywa
  (w bilansie rocznym) czyli jest plus energetyczny.
 • Rozwiązanie bezobsługowe.
 • Komfort i wygoda użytkowania.
 • Zachowanie czystości w budynku.
 • Brak negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i sąsiadów.
 • System przygotowany na rozwiązania smart i na sterowanie w sieciach energetycznych
  przyszłości.
 • Możliwość uzyskania najwyższego wskaźnika SRI zgodnie z nową dyrektywą EPBD.
 • Rozwiązanie przygotowane na samochód elektryczny (odpowiednie miejsce na dachu
  na dodatkowe moduły PV).

 

28 lutego 2019 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbył się VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) pod hasłem „Dom bez rachunków”. W trakcie Kongresu miała miejsce premiera poradnika „Dom bez Rachunków”. Powstał on przy współdziałaniu siedmiu organizacji działających w Porozumieniu Branżowym na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE)

Zadaniem poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno lub dwurodzinnych. Poradnik przedstawia systemy grzewcze z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompą ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu. Korzyści z zastosowania systemu modułów fotowoltaicznych oraz zasilanej elektrycznie pompy ciepła i bufora ciepła i/lub systemu magazynowania energii elektrycznej uwarunkowane są licznymi czynnikami:

 • Zastosowanie systemu opustu zgodnego z aktualną ustawą OZE pozwala na budowanie „Domów bez rachunków”, w których pobrana energia na cele ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia oraz zużywanej pozostałej energii elektrycznej bilansuje się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w systemie opustu, a koszty za energię spadają do kosztów stałych za przyłącze. W tym przypadku użytkownik musi ponieść tylko stosunkowo niewielkie koszty miesięcznych opłat stałych za energię elektryczną.
 • Wygaśnięcie systemu opustu w przypadku pierwszych instalacji z ustawowego okresu wsparcia wynoszącego 15 lat nastąpi w 2035r. W przypadku instalacji wykonanych po 2020r, 15-letni okres systemu opustu będzie stopniowo skracany.
 • Już obecnie bardziej opłaca się wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną samodzielnie w instalacji fotowoltaicznej niż kupować ją u dostawcy energii.
 • W ostatnich latach spadły ceny instalacji fotowoltaicznych i akumulatorów do magazynowania energii. W przyszłości magazyny energii elektrycznej będą w stanie w pełni zastąpić system opustu.

Głównymi korzyściami jakie związane są z budową „domu bez rachunków” są optymalne połączenie ekonomii, komfortu i ekologii dla mieszkańców. Jest to również indywidulany wkład w trwałą likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem klimatu. Wzrost finansowy wartości inwestycyjnej budynku pozwala na łatwiejsze i korzystniejsze ekonomicznie sprzedanie budynku w przyszłości. Ponadto eliminowane są dodatkowe koszty inwestycyjne związane na przykład z budową komina, kotłowni i magazynu opału. Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia budynku i pozostałej energii elektrycznej mogą wynosić ok. 20 zł/miesiąc. Budynek taki spełnia wymogi przyszłych warunków technicznych w 2021 r. (WT 2021) oraz umożliwia skorzystanie z programu Czyste Powietrze. Jest to rozwiązanie bezobsługowe zapewniające komfort i wygodę użytkowania. Umożliwia to zachowanie czystości w budynku, a dodatkowo brak negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i sąsiadów. System przygotowany na rozwiązania smart i na sterowanie w sieciach energetycznych przyszłości. Co ważne rozwiązanie to przygotowane jest również na samochód elektryczny (odpowiednie miejsce na dachu na dodatkowe moduły PV).

Poradnik „Dom bez rachunków” stanowi pierwszą pomoc projektową do wymiarowania instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. System opustu zgodny z aktualną ustawą OZE pozwala na budowanie tzw. „domów bez rachunków”, w których koszty ogrzewania, ciepłej wody i ew. chłodzenia oraz zużywanej pozostałej energii elektrycznej bilansują się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w rocznym systemie opustu. W tym przypadku użytkownik musi ponosić tylko stosunkowo niewielkie koszty opłat stałych. Zastosowana wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia kontrolowaną i oszczędną wentylację Nową inwestycję budowlaną można optymalizować pod względem kosztów poprzez projektowanie z wyprzedzeniem niezbędnych części systemu. W przypadku istniejącego, starszego budynku, istniejące elementy można połączyć w nowy system. W każdym przypadku dokładny dobór systemu przez projektanta lub innego specjalistę jest warunkiem skutecznego działania tego systemu.

Poradnik „Dom bez Rachunków” dostępny jest pod linkiem: "Poradnik Dom bez rachunków"
Strona kampanii: www.dombezrachunkow.com
[Źródło: PORTPC]

O PORT PC

Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) jest stowarzyszeniem branżowym, którego celem jest wzmocnienie wizerunku technologii pomp ciepła poprzez stworzenie systemu zarządzania jakością, opracowanie i wdrożenie standardów technicznych oraz certyfikowanie i przeprowadzanie profesjonalnych porad technicznych na europejskim rynku. poziom uznany w skali europejskiej. PORTPC od 2012 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli. Ponadto współpracuje z europejskimi organizacjami branżowymi, w tym z niemieckim BWP i niemieckim stowarzyszeniem inżynierów VDI

Aktualności
"Galmet Sp.z o.o." Sp. K. 48-100 Głubczyce ul. Raciborska 36, NIP 748-000-27-40 REGON 530508930 tel. +48 77 403 45 00