Rodzi się moc! Nowe pompy ciepła Airmax2 16-30 GT

Aktualności / 2019-06-01

Powietrzne pompy ciepła Airmax2  ogrzeją teraz od małego domu po halę przemysłową. Urządzenia o mocy od 6 do 30 kW wyróżnia bogate wyposażenie standardowe, intuicyjne sterowanie i oszczędna praca. Wybierając pompy ciepła Airmax2 możesz zyskać „Dom bez rachunków”.

Gama powietrznych pomp ciepła Airmax2, które ze względu na swoje doskonałe parametry, polskie pochodzenie i atrakcyjne ceny błyskawicznie zyskały uznanie na rynku, powiększyła się o modele dużej mocy i obecnie obejmuje jednostki 6, 9, 12, 15 GT oraz nowe: 16, 21, 26 i 30 GT. Nikt nie będzie miał już kłopotu z precyzyjnym dobraniem optymalnego urządzenia do potrzeb grzewczych, zarówno w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, czy przemysłowych.

Zadanie specjalistów z Działu Badawczo-Rozwojowego firmy Galmet nie polegało tylko na prostym zwiększeniu mocy pomp ciepła Airmax2. Konstrukcje zostały przez inżynierów udoskonalone - jednostki dużej mocy, dzięki wprowadzonym modyfikacjom, stały się przede wszystkim bardziej wydajne w trudniejszych warunkach pracy. Przygotowano je, aby efektywniej realizować większe zapotrzebowanie na c.o. i c.w.u., czyli szybciej dostarczać ciepło odbiorcom w obszerniejszych budynkach bez wzrostu kosztów jednostkowych. Nowe modele Airmax2bardzo oszczędne pod tym względem.

Duży może więcej!

Najmocniejsza z nowych pompa ciepła Airmax2 to model 30GT o mocy nominalnej ok. 30 kW, który pozwala obsługiwać obiekty do 400 m2 (przy założeniu standardowego zapotrzebowania na ciepło 50 W/m2 i zużycia 200 l/dobę). Takie założenie obejmuje jednak głównie budynki mieszkalne. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, czy przemysłowych powierzchnia może być większa, ponieważ zapotrzebowanie ciepła na cele c.o. czy c.w.u. mogą być tam niższe. Jeszcze większe możliwości otrzymujemy łącząc pompy ciepła Airmax2 w układy (kaskady) nawet 5 urządzeń.

Zwiększono wydajność nowych modeli 16-30GT, co jest zasługą nowoczesnych sprężarek spiralnych z technologią EVI, pozwalających na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej przy zwiększaniu się temperatury zasilania. Pozwala to na uzyskanie wyższej temperatury wody na wyjściu z pompy ciepła, nawet 60°C. Dzięki temu urządzenia doskonale sprawdzą się także w modernizowanych instalacjach grzewczych z układami grzejnikowymi.

Pompy ciepła Airmax2 dużej mocy charakteryzują się wysokim COP do 4,7 przy A7W35 oraz wyższym COP (niż jednostki mniejszej mocy) przy punkcie pracy A7W55, czyli generalnie przy wyższych temperaturach zasilania. Wszystkie jednostki zostały przebadane w niezależnym laboratorium według normy EN14511 (badanie wydajności i COP) oraz EN14825 (badanie SCOP) i osiągnęły doskonałe wyniki potwierdzone certyfikatem. Urządzenia uzyskały najwyższe klasy efektywności energetycznej do A++.

Wysoka temperatura zasilania obiegu grzewczego - nawet do 60°C - jest jedną z głównych zalet nowych pomp ciepła produkowanych przez Galmet. Wyróżnia je także bogate wyposażenie standardowe:

 • Moduł internetowy pozwalający na sterowanie pracą pompy zdalnie.
 • Elektroniczna pompa obiegowa o niskim zużyciu energii, dopasowującą się do warunków pracy w instalacji.
 • System pogodowy, który dopasowuje parametry pracy pompy do warunków atmosferycznych.
 • Elektroniczny zawór rozprężny maksymalizujący wydajność.
 • Niezawodna sprężarka typu Scroll z EVI

Najważniejsze cechy pomp ciepła serii Airmax2, wyznaczające zarazem ich bezdyskusyjną przewagę nad konkurencyjnymi modelami dostępnymi na rynku, to:

 • Możliwość współpracy zarówno z instalacją podłogową, jak i tradycyjnymi grzejnikami.
 • Możliwość zastosowania w nowobudowanych oraz modernizowanych obiektach.
 • Typoszereg modeli od 6 do 30GT pozwala na obsługę małych obiektów o metrażu np. 70 m2 do dużych budynków o powierzchni nawet ok. 400 m2 (przy standardowym zapotrzebowaniu na ciepło) i większych do kilku tysięcy m2 – po zastosowaniu kaskady kilku urządzeń.
 • Niezwykła elastyczność zastosowań - możliwość realizacji c.o. i c.w.u., ale także tylko c.o., albo tylko c.w.u. w budynkach o dużym i całorocznym zapotrzebowaniu na wodę użytkową.
 • Bardzo łatwy montaż niemal w każdym obiekcie - instalacja nie wymaga żadnych odwiertów.
 • Budowa monoblokowa z hermetycznym układem chłodniczym – niepodważalna zaleta w stosunku do „splitów”.
 • Do montażu tych pomp ciepła nie są wymagane specjalne uprawnienia f-gazowe.
 • 5 gotowych schematów zarządzania zaprogramowanych w sterowniku.

Jeden z pięciu gotowych układów sterowania wgrany w sterowniku

 

Komfort i elastyczność

Zastosowany w pompach ciepła Airmax2 zaawansowany sterownik ecoTRONIC200 posiada zestaw precyzyjnie opracowanych algorytmów sterowania całym systemem grzewczym. Ten wielofunkcyjny sterownik z kolorowym wyświetlaczem dotykowym oferuje gotowe schematy zarządzania. Gwarantuje możliwość sterowania dodatkowymi obiegami, pompami i mieszaczem. Zapewnia możliwość realizacji funkcji Antylegionella w zainstalowanym w systemie zasobniku. Na bieżąco prezentuje wszystkie aktualne temperatury. Funkcja harmonogramu pracy pozwala na zaprogramowanie godzinowej pracy pompy ciepła i pompy cyrkulacyjnej. Dzięki czujnikowi zewnętrznemu, który dostarczany jest z pompą ciepła, system pogodowy dopasowuje parametry pracy pompy ciepła do warunków atmosferycznych (krzywa grzewcza). Stały monitoring pracy, zmiana ustawień, wydajność - wszystko dostępne jest z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji z dowolnego miejsca na świecie.

Korzyści - w praktyce

Zalety i oszczędności wynikające z zastosowania powietrznej pompy ciepła w systemie grzewczym najlepiej odzwierciedla wyliczenie sporządzone dla konkretnego budynku.


Przykładowy schemat instalacji z pompą ciepła Airmax2
 

 • Dane wykorzystane w obliczeniach
 • Powierzchnia użytkowa budynku: 280 m2
 • Liczba mieszkańców – 14 osób.
 • Projektowe obciążenie cieplne budynku: 14,0 kW
 • Wewnętrzne zyski ciepła: 7 000 kWh/rok
 • Słoneczne zyski ciepła: 7 000 kWh/rok
 • Temperatura biwalencyjna:-8°C
 • Projektowa temperatura pomieszczeń: 21°C
 • Projektowa temperatura graniczna grzania:15°C
 • Rodzaj instalacji grzewczej: podłogowa 50% /grzejnikowa 50%
 • Maksymalna projektowa temperatura zasilania: 50°C
 • Maksymalna projektowa temperatura powrotu: 40°C
 • Zapotrzebowanie na c.w.u.: 700 l/dobę
 • Zapotrzebowanie cieplne obiektu: 50 W/m2
 • Temperatura wejściowa zimnej wody:10°C
 • Temperatura ciepłej wody: 50°C
 • Strefa klimatyczna – III – okolice Warszawy.
 • Zalecana powietrzna pompa ciepła: Airmax2 21GT
 • Typ: powietrze-woda
 • Moc grzewcza (A7W35): 20,98 kW
 • Moc elektryczna (A7W35): 4,59 kW
 • Maksymalna temperatura zasilania: 60°C
 • Koszt energii elektrycznej wg stałej taryfy: 60 gr/kWh

W instalacji zastosowano bufor c.o., który obsługuje dwa obiegi grzewcze - podłogowy z mieszaczem i grzejnikowy. Układ glikol-woda połączono wymiennikiem płytowym, a woda użytkowa ogrzewana jest w wymienniku c.w.u. o dużej powierzchni wężownicy dedykowanym do pomp ciepła - SGW(S) Maxi.


Miesięczne zapotrzebowanie na ciepło wg średnich miesięcznych temperatur [kWh]


Najtaniej, najczyściej i najdłużej

Wynik obliczeń jednoznacznie wskazuje, że wykorzystanie pompy ciepła jest najtańszym sposobem na komfortowe i w pełni bezobsługowe ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej nie tylko w budynku referencyjnym, ale w niemal każdym obiekcie. Uzyskane roczne koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła Airmax2 na poziomie 6 799 zł to o prawie połowę mniej niż koszty ogrzewania kotłem na olej opałowy i niemal trzykrotnie mniej niż ogrzewanie prądem elektrycznym. System grzewczy oparty na pompie ciepła jest bezkonkurencyjny.

Należy pamiętać, że ogrzewanie pompą ciepła, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, jest również najbardziej ekologiczną formą pozyskiwania ciepła. Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, nie emitują żadnych zanieczyszczeń i nie korzystają z paliw kopalnych. Są przy tym ciche i czyste w użytkowaniu (brak jakichkolwiek odpadów).

Praktyka wskazuje, że technologia pomp ciepła zapewnia długą i bezawaryjną eksploatację (oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków eksploatacyjnych i przeglądach technicznych). Ponadto sprawność tych urządzeń nie ulega obniżeniu w kolejnych latach użytkowania. A co najważniejsze, urządzenia te zapewniają użytkownikowi bezobsługowy system grzewczy.

Porównanie kosztów ogrzewania przy zastosowaniu różnych rozwiązań

W zestawie najkorzystniej

Opisane korzyści można powiększyć implementując pompę ciepła do Hybrydowego Systemu Grzewczego. Jest to forma zestawu, który można elastycznie konfigurować z jednym dodatkowym lub kilkoma innymi źródłami ciepła. Szczególnie duże oszczędności można uzyskać kompilując w jednym zestawie urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. pompę ciepła z zestawem fotowoltaicznym, solarnym lub kotłem c.o. na pellet. Kumulacja korzyści czyni takie systemy wręcz autonomicznymi, czyli samowystarczalnymi energetycznie.

Tak doskonałego wyniku w zabezpieczaniu potrzeb cieplnych mieszkańców i budynku nie jest w stanie zagwarantować żadna instalacja oparta na tradycyjnych źródłach ciepła. Zsynchronizowane wykorzystanie w ramach jednego systemu grzewczego dwóch (lub więcej) odnawialnych źródeł energii (OZE) czyni go niemal doskonałym. W ofercie Hybrydowych Systemów Grzewczych firmy Galmet jest co najmniej kilka zestawów łączących pracę pomp ciepła Airmax2 oraz paneli fotowoltaicznych, np. λ – lambda, czy bardziej rozbudowane Energy Air GT oraz Maxi.

Hybrydowe Systemy Grzewcze złożone z urządzeń pochodzących od jednego producenta mają jeszcze jedną bardzo istotną cechę – wydłużony okres eksploatacji, wynikający z doskonałego optymalnego dopasowania poszczególnych elementów systemu oraz podziału łącznego czasu pracy systemu na kilka urządzeń, np. współużytkując pompę ciepła z kotłem c.o. znacznie wydłużymy całkowity okres eksploatacji każdego z tych urządzeń, bowiem nie będą one równolegle wykorzystywane przez cały rok. Będą się uzupełniały w zaspokajaniu zapotrzebowania na c.o. i c.w.u. Trwałość eksploatacyjna kompletnego Hybrydowego Systemu Grzewczego w efekcie przekłada się na konkretne oszczędności.

Takie ekologiczne systemy są zdecydowanie bardziej wydajne i uniwersalne, niezależne od warunków atmosferycznych oraz w znacznie większym stopniu zapewniają bezpieczeństwo cieplne mieszkańców i budynku. Zestaw zawsze konfigurowany jest w oparciu o najnowsze rozwiązania i technologie, które będą aktualne jeszcze przez wiele lat. Sam system może być przystosowany do tego, by w przyszłości elastycznie go rozbudować lub udoskonalić. Klienci zawsze mogą liczyć na pomoc specjalistów Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń grzewczych do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej infrastruktury. Eksperci przedstawią im komplet informacji, które ułatwią wybór i konfigurację elementów systemu, oszacują koszty eksploatacji systemu, a także pomogą znaleźć autoryzowanego instalatora. Z doradcami Krajowego Centrum Techniki Grzewczej można się skontaktować telefonicznie, mailowo, a nawet osobiście w Salonie Producenta.

Z dofinansowaniem jeszcze taniej

Najwydajniejsze urządzenia, korzystające z odnawialnych źródeł energii, takie jak pompy ciepła właśnie, dotowane są we wszystkich krajowych, samorządowych i wojewódzkich programach dofinansowań, także w programie "Czyste powietrze". Dotacje do zakupu pompy ciepła Airmax2 16-30 GT sięgają 50% wartości urządzenia w zależności od danego programu. Kontakt ze specjalistą ds. dofinansowań pod nr telefonu: 692 086 899.  ◼

mgr inż. Paweł Kurek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
kom. +48 77 403 45 60
p.kurek@galmet.com.pl

Aktualności
"Galmet Sp.z o.o." Sp. K. 48-100 Głubczyce ul. Raciborska 36, NIP 748-000-27-40 REGON 530508930 tel. +48 77 403 45 00