W czwartym odcinku serii tłumaczymy jakie informacje znajdziemy na ekranie głównym panelu sterownika pompy ciepła Prima. Jak aktywować pierwszy i drugi obieg grzewczy oraz jak aktywować tryb grzania wody użytkowej. Zapraszamy do oglądania.
W czwartym odcinku serii tłumaczymy jakie informacje znajdziemy na ekranie głównym panelu sterownika pompy ciepła Prima. Jak aktywować pierwszy i drugi obieg grzewczy oraz jak aktywować tryb grzania wody użytkowej. Zapraszamy do oglądania.
Obsługę pozostałych funkcji sterownika pompy ciepła Prima prezentujemy w filmach na kanale Galmet na >>> YouTube
Pompa ciepła wybrana i zainstalowana? Czas na poznanie wszystkich funkcji sterownika niezbędnych do bieżącego użytkowania pompy ciepła. Część opcji, jak tryb dezynfekcji, aktywujemy tylko raz a o realizację tej funkcji dba już sterownik pompy ciepła Prima. Jak aktywować i ustawić tryb dezynfekcji w sterowniku? W kilku krokach pokażemy jakie to proste.
Pompa ciepła wybrana i zainstalowana? Czas na poznanie wszystkich funkcji sterownika niezbędnych do bieżącego użytkowania pompy ciepła. Część opcji, jak tryb dezynfekcji, aktywujemy tylko raz a o realizację tej funkcji dba już sterownik pompy ciepła Prima.
Jak aktywować i ustawić tryb dezynfekcji w sterowniku? W kilku krokach pokażemy jakie to proste.
Więcej praktycznych porad dotyczących zasad użytkowania czy sterowania pracą pomp ciepła Galmet znajdziesz na naszym kanale na >>> YouTube
Od 14 czerwca 2024 r. obowiązuje zmieniony regulamin w Programie „Czyste Powietrze”.
Dotacja na pompę ciepła może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM).
Do 13 czerwca wszystkie pompy ciepła GALMET znajdowały się na liście ZUM.
Obecnie trwa aktualizacja dokumentów na stronie listy zgodnie z nowymi wymogami i nie wszystkie pompy ciepła są obecnie dostępne. Będziemy Państwa na bieżąco informować, gdy dane kolejnych pomp ciepła GALMET zostaną zaktualizowane i pompy ciepła te będą dostępne na liście ZUM.
Od 14 czerwca 2024 r. obowiązuje zmieniony regulamin w Programie „Czyste Powietrze”.
Dotacja na pompę ciepła może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM).
Do 13 czerwca wszystkie pompy ciepła GALMET znajdowały się na liście ZUM.
Obecnie trwa aktualizacja dokumentów na stronie listy zgodnie z nowymi wymogami i nie wszystkie pompy ciepła są obecnie dostępne.
Na dzień 17 czerwca dostępne na liście ZUM już są:
Pompy ciepła powietrze/woda:
Airmax3 – 5GT, 7GT, 12GT
Airmax2 – 9GT, 12GT, 15GT, 16GT, 21GT, 26GT, 30GT
Pompy ciepła gruntowe:
Maxima: 16GT, 20GT, 28GT, 34GT, 42GT.
----------------------------------------
Trwa aktualizacja danych m.in. dla pomp ciepła:
PRIMA (monoblok i split) – otrzymaliśmy raport z badań wykonanych w laboratoriach na terenie EU i EFTA.
BASIC do c.w.u.
Będziemy Państwa na bieżąco informować, gdy dane kolejnych pomp ciepła GALMET zostaną zaktualizowane i pompy ciepła te będą dostępne na liście ZUM.
Lista ZUM dostępna jest na: https://lista-zum.ios.edu.pl i można na niej na bieżąco sprawdzać, które pompy ciepła kwalifikują się do dofinansowania w Programie „Czyste Powietrze”.
#2 Czwartki z pompami ciepła Galmet: Na co zwrócić uwagę przy montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła Galmet Prima?
Wybraliśmy już zestaw z pompą ciepła Prima. W drugim odcinku cyklu „Czwartki z pompami ciepła Galmet” odpowiadamy na pytanie: Na co należy zwrócić uwagę instalując jednostkę zewnętrzną tej pompy ciepła firmy Galmet?
Wybraliśmy już pompę ciepła Prima. W drugim odcinku cyklu „Czwartki z pompami ciepła Galmet” odpowiadamy na pytanie: Na co należy zwrócić uwagę instalując jednostkę zewnętrzną tej pompy ciepła firmy Galmet?
1. Odległości od podłoża i ściany:
2. Odpływ skroplin:
3. Antywibracja:
4. Miejsce montażu:
5. Punkt podparcia:
Podsumowując.
Instalując jednostkę zewnętrzną pompy ciepła Galmet Prima, kluczowe jest zachowanie odpowiednich odległości od podłoża i ścian, zapewnienie prawidłowego odprowadzenia skroplin, zastosowanie podkładek antywibracyjnych, unikanie bezpośredniego nasłonecznienia czujnika temperatury oraz solidne podparcie wszystkich stóp montażowych. Przestrzeganie tych wytycznych pozwoli na długotrwałą, efektywną i bezawaryjną pracę pompy ciepła.
O szczegółach podłączenie hydraulicznego czy elektrycznego pompy ciepła Prima opowiemy w kolejnych filmach.
#1 Czwartki z pompami ciepła Galmet: Dlaczego warto wybrać pompę ciepła Prima?
W pierwszym odcinku serii przedstawiamy pompę ciepła Prima – idealne rozwiązanie do modernizacji każdego systemu ogrzewania. Prima to urządzenie typu 3w1, które chłodzi, ogrzewa i zapewnia ciepłą wodę użytkową, wykorzystując ekologiczny czynnik R32 i sprężarkę inwerterową.
W pierwszym odcinku serii przedstawiamy pompę ciepła Prima – idealne rozwiązanie do modernizacji każdego systemu ogrzewania. Prima to urządzenie typu 3w1, które chłodzi, ogrzewa i zapewnia ciepłą wodę użytkową, wykorzystując ekologiczny czynnik R32 i sprężarkę inwerterową.
Pompa ciepła Prima jest dostępna w kompletnych, gotowych do montażu zestawach, który obejmują:
Dzięki niej możesz zdalnie kontrolować pracę pompy ciepła i inne smart urządzenia w domu, takie jak czujniki okien, drzwi, dymu, zalania oraz regulatory światła i rolet. Sterowanie odbywa się przez aplikację lub przeglądarkę internetową z dowolnego miejsca na świecie.
Pompa ciepła Prima jest wyposażona w zintegrowaną tacę skroplin z grzałką, grzałkę źródła szczytowego, a także moduł do obsługi dwóch obiegów grzewczych. Umożliwia to jednoczesne korzystanie z ogrzewania podłogowego i grzejników, a także chłodzenie budynku. Dzięki sprężarce inwerterowej Prima dostosowuje moc do aktualnych potrzeb budynku, co przekłada się na wysoką efektywność energetyczną.
Sterownik pompy ciepła Prima steruje również pracą grzałki w zbiorniku c.w.u. co pozwala na realizację funkcji dezynfekcji. Dodatkowo, sterownik umożliwia zarządzanie pompką cyrkulacyjną oraz pompą centralnego ogrzewania.
Pompa ciepła Prima objęta jest 5-letnią pełną gwarancją producenta. Posiada najwyższą klasę energetyczną A+++, co czyni ją nie tylko efektywnym, ale także ekonomicznym wyborem. Dodatkowo, jest dostępna z podwyższonym dofinansowaniem, a zestawy z pompą Prima to jedne z najlepiej wycenionych na rynku.
Odkryj świat pomp ciepła z Galmet - serię filmów poradnikowych „Czwartki z pompami ciepła Galmet” na YouTube. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to klucz do sukcesu w każdej branży. W Galmet doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego stworzyliśmy unikalną serię filmów poradnikowych. Nasze materiały wideo to prawdziwa skarbnica praktycznych porad, cennych wskazówek i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał pomp ciepła.
Odkryj świat pomp ciepła z Galmet - serię filmów poradnikowych „Czwartki z pompami ciepła Galmet” na YouTube.
Klucz do sukcesu
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to klucz do sukcesu w każdej branży. W Galmet doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego stworzyliśmy unikalną serię filmów poradnikowych. Nasze materiały wideo to prawdziwa skarbnica praktycznych porad, cennych wskazówek i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał pomp ciepła.
Regularnie
Co czwartek na naszym kanale YouTube znajdziesz nowe filmy, w których eksperci Galmet dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Szkolimy, doradzamy, demonstrujemy jak unikać najczęstszych problemów oraz odpowiadamy na Wasze pytania. Materiały skierowane są zarówno do Instalatorów, Serwisantów, Dystrybutorów, jak i do wszystkich użytkowników pomp ciepła. To doskonałe wsparcie zarówno dla profesjonalistów, jak i osób prywatnych.
Zakres tematów
Dlaczego warto oglądać naszą serię filmów poradnikowych? Przede wszystkim to praktyczne porady i demonstracje. Dzięki nim lepiej zrozumiesz, jak działa pompa ciepła, jak ją prawidłowo zainstalować i konserwować. Poruszamy szeroki zakres tematów – od podstawowych czynności instalacyjnych, przez zaawansowane techniki konserwacji, aż po najnowsze innowacje technologiczne.
Specjaliści
Stworzenie serii filmów poradnikowych „Czwartki z pompami ciepła” nie byłoby możliwe bez zaangażowania naszych ekspertów ds. pomp ciepła. To właśnie oni, z bogatym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, przygotowują i prezentują treści, które pomagają Wam w codziennej pracy. Nad całością projektu czuwa oczywiście dział marketingu, dbając o to, by każdy odcinek był nie tylko merytoryczny, ale też ciekawy i angażujący.
Nie tylko YouTube
Kolejne materiały serii udostępniamy na kanale Galmet na YouTube w każdy czwartek. Ale to nie wszystko! Aby jeszcze bardziej ułatwić Wam dostęp do wiedzy, krótsze filmy i porady publikujemy także w niedzielne wieczory na naszych profilach na Facebooku, Instagramie, YouTube i TikToku. Dzięki temu możecie być na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w dziedzinie pomp ciepła, niezależnie od tego, gdzie jesteście i co robicie.
Cenne opinie
Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału YouTube, aby być na bieżąco z nowościami i nie przegapić żadnego odcinka. Każda subskrypcja to dla nas znak, że doceniacie naszą pracę i chcecie wiedzieć więcej o naszych pompach ciepła. Zachęcamy również do komentowania i dzielenia się swoimi doświadczeniami – Wasze opinie są dla nas niezwykle cenne i pomagają nam tworzyć treści odpowiadające Waszym potrzebom.
Dołącz do nas!
Nie czekaj, dołącz do naszej społeczności i odkryj wszystkie sekrety pomp ciepła Galmet. Z „Czwartkami z pompami ciepła Galmet” zyskasz nie tylko wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, które przełożą się na lepsze działanie Twojego systemu ogrzewania. Zostań ekspertem razem z nami i wykorzystaj pełen potencjał technologii pomp ciepła.
Linki do naszych profili:
- YouTube
- TikTok
Do zobaczenia w czwartek!
Już 23 kwietnia spotkamy się w Poznaniu na największych targach branżowych – INSTALACJE 2024. To tutaj Galmet zaprezentuje kluczowe rozwiązania OZE połączone w system Smart Home.
Dla maniaków poprawnych instalacji przygotowaliśmy ze Stowarzyszeniem OSFIS wyjątkowe wydarzenie – INSTALMANIĘ 2024 - pokazy montażu i ćwiczenia na żywo.
Do zobaczenia w Poznaniu.
Już 23 kwietnia spotkamy się w Poznaniu na największych targach branżowych – INSTALACJE 2024. To tutaj Galmet zaprezentuje kluczowe rozwiązania OZE połączone w system Smart Home.
Targi INSTALACJE 2024 to obowiązkowe miejsce na mapie spotkań wszystkich profesjonalistów i pasjonatów branży. To również liczne konferencje, warsztaty i szkolenia branżowe. Najwięksi producenci z całego świata przybliżą zwiedzającym najnowsze rozwiązania z dziedziny: instalacji, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji oraz energii odnawialnej.
Dla maniaków poprawnych instalacji przygotowaliśmy ze Stowarzyszeniem OSFIS wyjątkowe wydarzenie – INSTALMANIĘ 2024 - pokazy montażu i ćwiczenia na żywo.
Stawiamy na praktyczną prezentację najlepszych zalet oferowanych przez Partnerów rozwiązań.
Przez trzy dni targów zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się tajnikom montażu nowoczesnych urządzeń i dowiedzieć się jak będzie wyglądała przyszłość OZE w Polsce.
Na scenie wydarzenia wykonywane będą pokazy montażu m.in. wyjątkowej pompy ciepła GALMET – Airmax 3. generacji w wersji Smart Home.
Powstanie kompletna instalacja pompy ciepła wraz z elementami ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego.
Zapraszamy na stoiska Galmet i do Strefy OSFIS.
Do zobaczenia w Poznaniu 23 - 25 kwietnia!
Wprowadzamy rewolucyjną ofertę, która odmieni sposób, w jaki postrzegasz swój dom. Wkraczamy w erę nowoczesnych technologii, gdzie inteligentne systemy sterowania stają się sercem naszych domów.
Dla tych, którzy od budynku oczekują czegoś więcej Galmet przygotował prawdziwą rewolucję - pompę ciepła Airmax3 w zupełnie nowej odsłonie.
To już nie tylko optymalnie dobrany, kompletny, gotowy do instalacji zestaw, w skład którego wchodzi jednostka zewnętrzna pompy ciepła, szafa hydrauliczna lub moduł wewnętrzny oraz bufor c.o. Nowy Airmax 3. generacji to teraz pompa ciepła w wersji "S" jak Smart Home Center.
Sprawdź co sprawia, że pompa ciepła Airmax3 w nowej odsłonie jest absolutnie wyjątkowa.
Wprowadzamy rewolucyjną ofertę, która odmieni sposób, w jaki postrzegasz swój dom. Wkraczamy w erę nowoczesnych technologii, gdzie inteligentne systemy sterowania stają się sercem naszych domów.
Dla tych, którzy od budynku oczekują czegoś więcej Galmet przygotował prawdziwą rewolucję - pompę ciepła Airmax3 w zupełnie nowej odsłonie.
To już nie tylko optymalnie dobrany, kompletny, gotowy do instalacji zestaw, w skład którego wchodzi jednostka zewnętrzna pompy ciepła, szafa hydrauliczna lub moduł wewnętrzny oraz bufor c.o. Nowy Airmax 3. generacji to teraz pompa ciepła w wersji "S" jak Smart Home Center.
Oto co sprawia, że pompa ciepła Airmax3 w nowej odsłonie jest absolutnie wyjątkowa.
1. Airmax3 - serce Twojego inteligentnego domu
Każdy zestaw z pompą ciepła Airmax3, to od teraz coś więcej niż tylko urządzenie do ogrzewania czy chłodzenia. To prawdziwe centrum inteligentnego domu od Galmet. Wraz z zestawem z pompą ciepła otrzymasz serce systemu – centralę Smart Home Sinum, która zrewolucjonizuje Twoje codzienne życie. A to wszystko w cenie zestawu z pompą ciepła Airmax3.
2. Jedna aplikacja, pełna kontrola
Dzięki jednej aplikacji możesz teraz inteligentnie zarządzać całym systemem ogrzewania, chłodzenia i wentylacji domu. Możesz kontrolować rolety, oświetlenie, gniazdka, czujniki wilgotności, otwarcie okien a nawet centralę alarmową. To wszystko w jednym miejscu – w Twojej aplikacji Smart Home Sinum. To prawdziwe centrum zarządzania nowoczesnym domem, które możesz rozbudowywać wraz z Twoimi potrzebami.
3. Idealne połączenie z rekuperatorami Zephyr
System Smart Home Sinum w zestawie z pompą ciepła Airmax3 kompleksowo zarządza również pracą innych urządzeń Galmet w systemie ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji w tym rekuperatorów Zephyr. Łączy ich funkcjonalności i optymalizuje pracę, co zwiększa wydajność systemu i zapewnia większy komfort. To inteligentne rozwiązanie, które zapewnia optymalne warunki w Twoim domu, zarówno w zakresie temperatury, jak i jakości powietrza.
4. Encyklopedia wiedzy o Twoim domu
Nowy system sterowania pompą ciepła Airmax3 to olbrzymie źródło informacji o Twoim domu. Możesz go dostosować do swoich preferencji, dodając, w aplikacji, wybrane pomieszczenia, urządzenia, sceny czy automatyzacje. Otrzymujesz pełen dostęp do informacji o swoim domu, w tym statystyk i kontroli parametrów urządzeń w każdym pomieszczeniu.
5. Dom taki jak chcesz
Wyobraź sobie dom, który spełnia każdą Twoją zachciankę. Po jednym kliknięciu wykonuje cały cykl zadań. Podobnie łatwo i intuicyjne tworzysz w nim sceny, w których określasz zależności między elementami systemu. Po otwarciu okna automatycznie zmniejsza się ogrzewanie (pompa ciepła) i wyłącza wentylacja (rekuperator). Zachodzi cykl dowolnie zaprojektowanych zdarzeń. To naprawdę inteligentne zarządzanie domem!
6. Aktualizacje zdalne, jak na smartfonie
Funkcja, która cieszy się wyjątkowym uznaniem instalatorów i serwisantów, ale również miłośników nowoczesnych technologii, to możliwość zdalnej aktualizacji sterowników. Dzięki systemowi Sinum, aktualizacje pompy ciepła Airmax3 oraz rekuperatora Zephyr pobierane są automatycznie, podobnie jak na Twoim smartfonie. Dodatkowo gwarantuje to dostęp do nowych funkcjonalności, które Galmet doda w przyszłości. To wyjątkowy komfort i oszczędność czasu.
7. Inteligencja pogody
To nie koniec innowacji. Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność i komfort korzystania z pomp Airmax 3. generacji, wprowadziliśmy "predykcję pogody". Dzięki tej innowacyjnej funkcji pompa ciepła Airmax3 może „przewidzieć” zmiany temperatury i dostosować się do nich z wyprzedzeniem. To korzyść zarówno w przypadku cieplejszych, jak i chłodniejszych dni. Dzięki temu pompa jest bardziej ekonomiczna i lepiej dopasowuje się do Twoich potrzeb.
Zestawy z pompami ciepła Airmax3 i rekuperatorami Zephyr w wersji Smart Home Sinum to absolutnie najwydajniejsze rozwiązanie, jakie oferuje Galmet. To nie tylko oszczędność kosztów ogrzewania, to także komfort i wygoda na zupełnie nowym poziomie i to wszystko w cenie zestawu z pompą ciepła. To inteligentne centrum zarządzania Twoim domem. Wybierając Galmet, inwestujesz w przyszłość i komfort Twojego życia. Wybierz rozwiązanie Smart, wybierz Galmet.
Mamy dzisiaj wyjątkowy dzień dla marki Galmet.
Na spotkanie z klientami wyruszył nowy OZEBUS Galmet. Oznaczony numerem 01GTOZE nowy samochód ekspozycyjny jest Centrum Nowoczesnych Technologii, w którym wprowadzać będziemy klientów w świat marki Galmet.
Dynamiczne symbole, biało - czerwona grafika, charakterystyczny dla GT "orzeł" dodają mu dużo poweru a zarazem jednoznacznie manifestują polskość, z którą tak chcemy być i jesteśmy kojarzeni.
Do zobaczenia w Polsce!
Mamy dzisiaj wyjątkowy dzień dla marki Galmet.
Na spotkanie z klientami wyruszył nowy OZEBUS Galmet. Oznaczony numerem 01GTOZE nowy samochód ekspozycyjny jest Centrum Nowoczesnych Technologii, w którym wprowadzać będziemy klientów w świat marki Galmet.
Dynamiczne symbole, biało - czerwona grafika, charakterystyczny dla GT "orzeł" dodają mu dużo poweru a zarazem jednoznacznie manifestują polskość, z którą tak chcemy być i jesteśmy kojarzeni.
Czysty i czytelny przekaz, logo Mercedesa na przodzie, duch sportu i dynamizm inspirowany ciężarówkami teamów samochodów wyścigowych. Do tego wzór nowoczesnej pompy ciepła Airmax³ oraz "trójkątów" z jej obudowy. To projekt, który dobitnie wyróżni się na drodze i w rynku oraz jednoznacznie będzie kojarzyć klientom z GT. Taki właśnie jest nowy OZEBUS Galmet.
Naszego samochodu nie da się przegapić. Na pewno każdy go zauważy i zapamięta.
Serce Mobilnego Centrum Szkoleniowego stanowić będą najlepsze EKORozwiązania Galmet w wersji ekspozycyjnej w tym:
Uzupełnią je:
Instalacja pompy ciepła Airmax3 została przygotowana w oparciu o najlepsze rozwiązania firmy Caleffi. Wygodne korzystanie z OZEBUS-a zapewni kompletnie wyposażone, komfortowe zaplecze socjalne.
Do zobaczenia w trasie!
Galmet został laureatem prestiżowego rankingu „Diamenty Forbesa” 2023. „Diamentami Forbesa” w 15 edycji rankingu nagrodzono najszybciej rozwijające się polskie firmy. Kolejny „Diament Forbesa” dla Galmet to wyjątkowy dowód uznania i powód do wielkiej dumy. To wyróżnienie, które zawdzięczamy wszystkim naszym Pracownikom i Partnerom.
Galmet został laureatem prestiżowego rankingu „Diamenty Forbesa” 2023. „Diamentami Forbesa” w 15 edycji rankingu nagrodzono najszybciej rozwijające się polskie firmy. Kolejny „Diament Forbesa” dla Galmet to wyjątkowy dowód uznania i powód do wielkiej dumy. To wyróżnienie, które zawdzięczamy wszystkim naszym Pracownikom i Partnerom.
W 1982 roku Stanisław Galara w 30-sto metrowym garażu pod domem założył Galmet. Dzisiaj Zarząd firmy skupia wokół siebie ponad 700-set specjalistów z wielu dziedzin.
Kluczowy kierunek rozwoju produktów Galmet to od lat urządzenia korzystające z Odnawialnych Źródeł Energii. Najważniejsze z nich to gruntowe i powietrzne pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków zarówno jednorodzinnych jak i dużych przemysłowych. Największą część produkcji stanowią wciąż niezbędne w każdej instalacji ekonomiczne ogrzewacze, zbiorniki wody użytkowej oraz c.o.
Wiele lat temu powiedzieliśmy, że przyszłość Galmet jest zielona, przyszłość to OZE! A my jesteśmy na nią gotowi!
Relacja z wydarzenia na stronie Forbes.pl >>> tutaj
Sponsorowana przez Galmet #ZAKSA osiągnęła historyczny sukces. Po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł Mistrzów Europy. Liga Mistrzów w piłce siatkowej CEV to najważniejsze i najbardziej prestiżowe siatkarskie zmagania najlepszych drużyn Europy. W rozgrywanym w Turynie finale zmierzyły się dwie najlepsze polskie drużyny a 21 maja włoska hala była biało – czerwona. Kędzierzyńscy siatkarze wspierani od wielu lat przez Galmet, byli bezkonkurencyjni i w pięknym stylu zdobyli tytuł najlepszych w Europie.
Sponsorowana przez Galmet #ZAKSA osiągnęła historyczny sukces. Po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł Mistrzów Europy. Liga Mistrzów w piłce siatkowej CEV to najważniejsze i najbardziej prestiżowe siatkarskie zmagania najlepszych drużyn Europy. W rozgrywanym w Turynie finale zmierzyły się dwie najlepsze polskie drużyny. 21 maja włoska hala była biało – czerwona i nie zabrakło w niej kibiców z Galmet. Kędzierzyńscy siatkarze wspierani od wielu lat przez Galmet, byli bezkonkurencyjni i w pięknym stylu zdobyli tytuł najlepszych w Europie.
#goZAKSA
INSTALMANIA 2023 to wyjątkowe wydarzenie branżowe zorganizowane przez OSFIS podczas TARGÓW GREENPOWER MTP w dniach 16-18 maja 2023, w Poznaniu. W czasie organizowanego po raz pierwszy eventu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych we współpracy z Partnerami postawiło na praktyczną prezentację najlepszych zalet oferowanych przez Partnerów rozwiązań. Na scenie wydarzenia wykonywane były pokazy montażu m.in. wyjątkowej pompy ciepła Galmet – Airmax 3. generacji wraz z elementami instalacji ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego.
INSTALMANIA 2023 to wyjątkowe wydarzenie branżowe zorganizowane przez OSFIS podczas TARGÓW GREENPOWER MTP w dniach 16-18 maja 2023, w Poznaniu.
W czasie organizowanego po raz pierwszy eventu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych we współpracy z Partnerami postawiło na praktyczną prezentację najlepszych zalet oferowanych przez Partnerów rozwiązań. Specjalnie na te potrzeby powstała Strefa OSFIS.
Przez trzy dni targów zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się tajnikom montażu nowoczesnych urządzeń i dowiedz się jak będzie wyglądała przyszłość OZE w Polsce. Na scenie wydarzenia wykonywane były pokazy montażu m.in. wyjątkowej pompy ciepła Galmet – Airmax 3. generacji wraz z elementami instalacji ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego.
Komfort, ekologia, bezobsługowość i najniższe koszty użytkowania - to najlepsze podsumowania zalet nowej pompy ciepła Airmax3.
Tuż obok sceny, na której montowana była pompa ciepła Airmax3 przygotowaliśmy stoisko, na którym nasi doradcy przedstawiali wszystkim gościom zalety ekologicznych rozwiązań Galmet i dobierali optymalne rozwiązania dla danych budynków. Wszyscy zainteresowani najnowszymi rozwiązaniami OZE mogli też sprawdzić, jak działa pompa ciepła Airmax 3. generacji, kompletna szafa hydrauliczna Onebox czy Zephyr - nowy rekuperator Galmet.
W drugim dniu INSTALMANI OSFIS ogłosił wyniki konkursu na SUPER HANDLOWCA 2023. Nagrodę za największą liczbę głosów odebrał Łukasz Horoszko. Niezapomniane spotkania rodziny #OSFISTeam, dziesiątki praktycznych porad i konsultacji, nowe kontakty to najlepsze podsumowanie najnowszego wydarzenia branżowego. Wierzymy ze INSTALMANIA organizowana przez OSFIS na stałe wpisze się w programy targów w Polsce.
Wydłużamy gwarancję na pompy ciepła Airmax3 oraz Prima. Unikatowe Laboratoria Badawcze do badań gruntowych i powietrznych pomp ciepła. Laboratorium do badań kompletnych Hybrydowych Systemów Grzewczych, wyposażone w komorę chłodu. Wiele lat doświadczeń, profesjonalna kadra i współpraca z wiodącymi uczelniami w kraju pozwalają zagwarantować użytkownikom naszych pomp ciepła – 5 letnią gwarancję w cenie urządzenia.
Wydłużamy gwarancję na pompy ciepła Airmax3 oraz Prima.
Unikatowe Laboratoria Badawcze do badań gruntowych i powietrznych pomp ciepła. Laboratorium do badań kompletnych Hybrydowych Systemów Grzewczych, wyposażone w komorę chłodu. Wiele lat doświadczeń, profesjonalna kadra i współpraca z wiodącymi uczelniami w kraju pozwalają zagwarantować użytkownikom naszych pomp ciepła – 5 letnią gwarancję w cenie urządzenia. Pompy ciepła zakupione przez użytkownika końcowego, zainstalowane i uruchomione od 1 maja 2023 objęte są 5 letnią gwarancją producenta.
Warunkiem koniecznym realizacji wydłużonej gwarancji jest dostarczenie do Galmet protokołu pierwszego uruchomienia pompy ciepła wykonanego przez Licencjonowanego Instalatora Galmet oraz realizowanie odpłatnych przeglądów zgodnie z harmonogramem przeglądów.
40 lat Galmet - Rocznica powstania największej polskiej firmy w branży grzewczej – wywiad ze Stanisławem i Robertem Galara / Potrójna korona ZAKSY 2022 / Targi Instalacje 2022 – kolejny medal dla Airmax3! / Galmet z Diamentem Forbesa 2022 / Galmet partnerem akcji "Dom na czasie" Muratora / Chajzer buduje z Galmet! / Zephyr - komfortowy klimat w Twoim domu / Airmax3 - nowa pompa ciepła z dużym doświadczeniem / Ciekawostki Technologiczne / Ludzie i pasje: Bogusław Stupek - Dalej, wyżej, szybciej… / Jak Polska ludowa zniszczyła prawdziwego ludowca gorzka historia Władysława Zaremby
40 lat Galmet - Rocznica powstania największej polskiej firmy w branży grzewczej – wywiad ze Stanisławem i Robertem Galara / Potrójna korona ZAKSY 2022 / Targi Instalacje 2022 – kolejny medal dla Airmax3! / Galmet z Diamentem Forbesa 2022 / Galmet partnerem akcji "Dom na czasie" Muratora / Chajzer buduje z Galmet! / Zephyr - komfortowy klimat w Twoim domu / Airmax3 - nowa pompa ciepła z dużym doświadczeniem / Ciekawostki Technologiczne / Ludzie i pasje: Bogusław Stupek - Dalej, wyżej, szybciej… / Jak Polska ludowa zniszczyła prawdziwego ludowca gorzka historia Władysława Zaremby
40 lat Galmet - Rocznica powstania największej polskiej firmy w branży grzewczej – wywiad ze Stanisławem i Robertem Galara
Wszyscy znajomi uważali, że to szaleństwo, kiedy wiosną 1982 r., w środku stanu wojennego, Stanisław Galara rzucił dobrą pracę na państwowej posadzie, kupił używaną spawarkę, zarejestrował działalność gospodarczą pod nazwą GALMET i w małym garażu pod domem przy ul Mickiewicza w Głubczycach zaczął próby ze spawaniem stalowych grzejników. Był szczyt kryzysu gospodarczego, brakowało wszystkiego - sprzętu, materiałów, transportu, a nawet komunikacji, bo telefon nie zawsze działał. Ciężko było cokolwiek wyprodukować, ale łatwo było wszystko sprzedać i w tym pan Stanisław dostrzegł wielką szansę. Po 40 latach trudno wyobrazić sobie większy sukces – GALMET jest największym polskim producentem urządzeń grzewczych i liczącą się europejską marką.
Zephyr - codziennie czyste powietrze - komfortowy klimat w Twoim domu
Rekuperacja - za tym jednym słowem kryje się bardzo ważna dla każdego człowieka kwestia czystości powietrza w domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu, odpoczywamy, śpimy, relaksujemy się i „ładujemy akumulatory” po całodziennym wysiłku. To właśnie dzięki systemom rekuperacji możemy nieprzerwanie korzystać z oczyszczonego i odświeżonego powietrza, a zużyte i brudne jest skutecznie usuwane z naszego otoczenia w pomieszczeniach mieszkalnych.
Airmax3 - nowa pompa ciepła z dużym doświadczeniem
Wiosenna prezentacja w 2022 roku trzeciej generacji powietrznych pomp ciepła AIRMAX była branżowym wydarzeniem roku i ogromnym sukcesem rynkowym. Rzadko dziś zdarzają się równie spektakularne premiery – może tylko kolejne modele iPhona równie szybko zdobywają uwagę i serce ekspertów oraz klientów. Produkowane przez GALMET urządzenie od razu zgarnęło najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody targowe - Medal Targów ENEX 2022 oraz Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022.
Przyjaciele Galmet o firmie…
Tomasz Zubilewicz
Dziennikarz i prezenter telewizyjny (TVN), promotor ekologii i „zielonych technologii” DOŚWIADCZENI I KOMPETENTNI Z POMYSŁAMI: Z firmą GALMET spotkaliśmy się blisko 10 lat temu na Targach OZE w Warszawie. W miejscu, gdzie mówiło się dużo o przyszłości pomp ciepła, o solarach i nowych wyzwaniach dla budownictwa i gdzie większość wystawców pochodziła z zagranicy – stanąłem przy polskim stoisku. W rozmowie z przedstawicielami firmy zorientowałem się, że pochodzą z Opolszczyzny, dysponowali już wtedy dużym doświadczeniem. To nie była krótka wizyta na stoisku. Rzeczowa rozmowa przekonała mnie, że mam przed sobą doświadczonych i kompetentnych pracowników. I bardzo miłe wrażenie zrobiła na mnie rozmowa z prezesem Robertem Galara. Kilkadziesiąt tematów o kawalerii, historii, mundurach i już wiedzieliśmy, że to nie będzie nasze jedyne spotkanie. Firma miała swoje potrzeby związane z promocją, ja miałem możliwości realizacji takich celów – bez problemu domówiliśmy termin spotkania i przygotowania produkcji filmowej. Przy każdym naszym spotkaniu na targach czy konferencjach pojawiają się kolejne pomysły, kolejne tematy. Mam nadzieję, że starczy nam czasu, aby to wszystko ogarnąć. Drodzy Przyjaciele z GALMETU - dzięki Wam będę pamiętać: Kawaleria Konna nie wie co to NIEMOŻLIWE.
Ciekawostki technologiczne
Nieinwazyjny glukometr / Nowe rozwiązanie do magazynowania energii / Inteligentne okulary / Artemis - energia jądrowa na Księżycu Xiaomi
Ludzie i pasje: Bogusław Stupek - Dalej, wyżej, szybciej…
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” - pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby.
Jak Polska ludowa zniszczyła prawdziwego ludowca gorzka historia Władysława Zaremby
Władysław Zaremba jest postacią mało znaną, ale bardzo znaczącą w polskim niepodległościowym ruchu ludowym. Przez wiele lat był jednym z najważniejszych działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, tzw. mikołajczykowskiego. Po wojnie, po powrocie z Londynu, był więziony i torturowany przez komunistyczne władze Polski. Ledwo uszedł z życiem i nigdy już nie odzyskał zdrowia, ani sprawności. Był mocno związany z ziemią głubczycką - po II wojnie światowej przez kilka lat - z długą przerwą emigracyjną - mieszkał i prowadził z rodziną gospodarstwo rolne we wsi Boguchwałów w powiecie głubczyckim. Jest wzorem działacza ludowego, ale jego aktywność i szczere oddanie sprawie prawdziwego ruchu chłopskiego sprawiło, że oparta na kłamstwie władza ludowa widziała w nim swego największego wroga.
Zachęcamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet.
Przed nami XI edycja Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej” – najważniejszgo wydarzenia branży pomp ciepła w Polsce.
Głównym punktem spotkania 21 czerwca będzie możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i uwarunkowaniami rozwoju polskiego rynku pomp ciepła w odniesieniu do innych wyników europejskich.
Przed nami XI edycja Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej” – najważniejszgo wydarzenia branży pomp ciepła w Polsce.
Głównym punktem spotkania 21 czerwca będzie możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i uwarunkowaniami rozwoju polskiego rynku pomp ciepła w odniesieniu do innych wyników europejskich.
Kongres to możliwość wzięcia udziału w branżowej integracji oraz wymianie wiedzy i doświadczenia na temat perspektyw efektywnych budynków przyszłości.
W tym roku omówimy zagadnienia dotyczące:
✅ samowystarczalności energetycznej
✅ niskich kosztów eksploatacji budynków
✅ wkładu w krajowe bezpieczeństwo energetyczne
✅ możliwości technicznych w zakresie układów z pompą ciepła i fotowoltaiką
✅ analizy programów wsparcia inwestycji
Sporo czasu poświęcimy też rozwiązaniom stosowanym w pompach ciepła, głównie najwydajniejszym sprężarkom inwerterowym i ekologicznemu czynnikowi chłodniczemu R290 - będzie więc o Airmax³ najnowszej pompie ciepła do nowych i modernizowanych budynków od Galmet.
Jako Sponsor wydarzenia do uczestnictwa w tegorocznym Kongresie zapraszamy producentów, dystrybutorów, przedstawicieli hurtowni, instalatorów, projektantów, audytorów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką efektywnych budynków przyszłości.
Szczegóły na: stronie kongresu.
Do zobaczenia w Krakowie!
Odkryj Airmax3 - nowoczesną pompę ciepła, która zmieni sposób ogrzewania Twojego domu! Airmax3 wykorzystuje zaawansowaną sprężarkę inwerterową oraz ekologiczny czynnik chłodniczy R290, zapewniając wyższą efektywność i niższe koszty eksploatacji. Prosty w montażu i obsłudze, Airmax3 to inwestycja, która przyniesie oszczędności i komfort przez długie lata. Sprawdź Airmax 3. generacji już dziś!
Ponadczasowy design, nowoczesna technologia i wyjątkowa wydajność - oto trzecia generacja pomp ciepła Airmax, które zdobywają serca ekspertów i użytkowników. Już podczas pierwszych prezentacji Airmax3 zdobyła prestiżowe nagrody targowe: Medal Targów ENEX 2022 oraz Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet, która przypadła w roku 40 – lecia firmy.
Airmax 3. generacji to wynik wieloletniego doświadczenia działu badań i rozwoju Galmet i ciągłego dążenia do perfekcji. Kolejna generacja powietrznych pomp ciepła to urządzenia pozwalające w elastyczny sposób modulować ich moc grzewczą i dostosować do potrzeb grzewczych praktycznie każdego domu. Zarówno tych energooszczędnych, dopiero budowanych jak i starszych, modernizowanych z instalacjami grzejnikowymi. Dzięki swej uniwersalności, Airmax3 sprawdza się doskonale zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych obiektach, takich jak budynki wielorodzinne, biura czy hale przemysłowe.
Komfort, ekologia, bezobsługowość i najniższe koszty użytkowania - to najlepsze podsumowania zalet Airmax3 – najnowszych pomp ciepła polskiego producenta firmy Galmet. Powstałe z połączenia czterdziestu lat doświadczeń polskich inżynierów w produkcji urządzeń grzewczych, wielu lat doświadczeń w dziedzinie OZE i stosowania najwyższej jakości podzespołów powietrzne pompy ciepła przeznaczone są do kompletnego zasilania domów. Ogrzewanie i chłodzenie budynków oraz grzanie wody użytkowej zapewnia jedno urządzenie.
Ekologia i wydajność
Głównymi zaletami powietrznych pomp ciepła Airmax3 są wysoka wydajność, szerokie możliwości modulacji mocy grzewczej, dobra współpraca z instalacją grzejnikową. Zaawansowana technologia i wysoka sprawność urządzeń są efektem połączenia najnowocześniejszych sprężarek inwerterowych z doskonałymi właściwościami termodynamicznymi ekologicznego czynnika chłodniczego R290. Ekologiczny czynnik chłodniczy R290 to naturalny czynnik, który ma niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) i nie wpływa na zniszczenie warstwy ozonowej (ODP=0). R290 wykazuje doskonałe właściwości termodynamiczne, co przekłada się na lepszą wydajność energetyczną pomp ciepła. Dzięki temu, pompy ciepła z R290 mogą osiągać wyższe współczynniki efektywności (COP) w porównaniu z innymi czynnikami chłodniczymi.
Sprężarki inwerterowe pracują ze zmienną prędkością, dostosowując się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło lub chłodzenie. Dzięki temu, pompy ciepła z inwerterem są bardziej efektywne energetycznie niż ich odpowiedniki z tradycyjnymi sprężarkami.
Nowoczesna technologia i wyjątkowy design
Airmax3 wyraźnie wyróżnia się wśród oferty rynkowej również nowatorską estetyką – obudowę zaprojektowano w formie nowoczesnego modułu w „technologicznych” kolorach, który przypomina nieco stylistykę sportowych samochodów i wyjątkowo dobrze współgra z modnymi obecnie formami architektonicznymi, ale świetnie wygląda także w budynkach kilku i kilkunastoletnich. Jest ona wykonana z aluminium i tworzywa sztucznego, trwała i odporna na czynniki atmosferyczne.
Airmax3 zachwyca nie tylko wyglądem, ale także zaawansowaną technologią i wyjątkową wydajnością, dzięki której ogranicza wydatki na ogrzewanie. Najwyższy współczynnik COP wynoszący 5,2 (dla 12GT przy A7W35) świadczy o wysokiej sprawności urządzenia. Pompa ciepła Airmax3 jest również wyjątkowo cicha i trwała, dzięki zastosowaniu sprężarek inwerterowych oraz trybu Dual Silent.
Komfort obsługi i łatwy montaż
Montaż i obsługa pompy ciepła Airmax3 są intuicyjne i proste. Specjalnie na potrzeby nowych inwerterowych pomp ciepła Galmet opracował zaawansowane moduły hydrauliczne Gbox i Onebox. Zawierają one praktycznie wszystkie niezbędne elementy kotłowni w jednym module. Dodatkowo Onebox to tzw. szafa hydrauliczna, czyli został zintegrowany ze zbiornikiem na wodę użytkową. Te uniwersalne rozwiązania są dostosowane do mocy pomp ciepła Airmax3, zarówno jedno - jak i trójfazowych.
Jeszcze lepsza!
Inżynierowie z działu badań i rozwoju hybrydowych systemów grzewczych i pomp ciepła Galmet zadbali również o jak najlepsze właściwości akustyczne najnowszego projektu. Airmax nowej generacji jest o 13% „cichszy” od swojego poprzednika (moc akustyczna Airmax3 12GT vs Airmax2 12GT).
Powietrzna pompa ciepła Airmax3 to również nowa konstrukcja obudowy i nowe wymiary. O 23% niższa jednostka zewnętrzna (Airmax3 12GT) ułatwia montaż także pod oknem.
Projektując pompę ciepła, która ma zasilać najbardziej wymagające instalacje z ogrzewaniem grzejnikowym, ale też mieszanym i podłogowym Inżynierowie Galmet stanęli przed trudnym zadaniem opracowania pompy ciepła, która połączy jeszcze większą dbałość o ekologię, wyjątkową wydajność oraz będzie prosta w montażu. Długie miesiące badań w ekstremalnych warunkach w komorze chłodniczej w laboratorium Galmet oraz wiele lat doświadczeń dały rozwiązanie o wyjątkowych parametrach i funkcjonalności.
Moc inteligentnie dopasowywana
Nowy Airmax3 stanowi wydajne, ekologiczne i proste w montażu rozwiązanie, które będzie można stosować w nowych energooszczędnych instalacjach, ale przede wszystkim w modernizowanych budynkach z instalacjami grzejnikowymi. Wybór jednostek z szerokim zakresem modulacji mocy: Airmax3 7GT (2-9kW) i Airmax3 12GT (3-15kW) sprawia, że jest rozwiązanie polecanym zarówno do małych jak i dużych domów.
Nowoczesna pompa ciepła powinna też posiadać funkcje i wyposażenie, które kiedyś były opcją a obecnie są absolutnym „must have”. Airmax3 taki właśnie jest.
Funkcja chłodzenia, intuicyjna aplikacja z pełnym zakresem funkcji dla użytkownika i serwisanta, duży czytelny panel sterujący z kolorowym ekranem o dużej rozdzielczości, obsługa bezprzewodowych czujników pokojowych, kompletny zestaw czujników, współpraca z innymi źródłami ciepła i systemem wentylacji czy też systemem domu inteligentnego Smart Home to funkcje i opcję dostępne dla użytkownika w standardzie.
Firma Galmet dba również o to, aby montaż i serwis pomp ciepła Airmax3 był możliwie jak najłatwiejszy i najmniej kłopotliwy dla użytkowników. W tym celu, producent oferuje profesjonalne wsparcie, które obejmuje doradztwo techniczne, szkolenia dla instalatorów, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Dzięki temu, użytkownicy mają pewność, że ich urządzenie będzie działać sprawnie przez cały okres eksploatacji.
Zyskaj więcej!
Wyjątkowe parametry i jakość nowej pompy ciepła Galmet potwierdza certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium co jest wyjątkiem wśród polskich producentów pomp ciepła. Certyfikat potwierdza wysoką klasę energetyczną A+++ (A7W35), A++ (A7W55)) oraz zgodność z normami EN 14511 oraz EN 12102.
Powietrzna pompa ciepła Airmax3 jest najlepszym dowodem na to, że doskonałe technologicznie, trwałe i oszczędne urządzenia renomowanej marki mogą być źródłem „zielonej” i taniej energii w naszych domach. Tym bardziej, że na ich zakup i instalację można otrzymać dofinansowanie w programach wsparcia ekologicznych urządzeń grzewczych np. w Programie Czyste Powietrze, Moje Ciepło czy Mój Prąd 5.0. Dzięki temu, inwestycja w pompę ciepła może być jeszcze bardziej opłacalna.
Szczegółowych informacji w zakresie doboru, instalacji oraz użytkowania pomp ciepła udzielają inżynierowie z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej Galmet pod adresem pompyciepla@galmet.com.pl lub nr tel 77 403 45 60.
Wszystkie informacje na stronie: pompy ciepła Airmax3
Galmet kolejny raz zaprezentował podczas targów ISH 2023 swoje najlepsze urządzenia wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii. ISH to największe wydarzenie branży HVAC + Water w Europie. We Frankfurcie nad Menem najwięksi światowi producenci w zakresie klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania, a także instalacji wodnych i sanitarnych promowali najlepsze ekologiczne i energooszczędne produkty.
Galmet kolejny raz zaprezentował podczas targów ISH 2023 swoje najlepsze urządzenia wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii. ISH to największe wydarzenie branży HVAC + Water w Europie. We Frankfurcie nad Menem najwięksi światowi producenci w zakresie klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania, a także instalacji wodnych i sanitarnych promowali najlepsze ekologiczne i energooszczędne produkty. Tegoroczna edycja targów trwała od 13 do 17 marca.
W tym roku przedstawiliśmy m.in. zalety połączenia kompletnych zestawów z inwerterowymi pompami ciepła Airmax 3. generacji na R290 z nowymi rekuperatorami Galmet - Zephyr. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też oferta specjalnych zbiorników c.w.u. i c.o. w najwyższych klasach energetycznych.
Następne edycja ISH już za dwa lata.
Jubileuszowe 25 Targi Enex zakończone sukcesem. Blisko 20 000 uczestników z całej Polski. 2 dni owocnych spotkań i konsultacji. Prelekcja Galmet podczas Forum Pomp Ciepła. Strefa OSFIS z partnerami Stowarzyszenia. Prezentacja Airmax 3. generacji - idealnej do domów modernizowanych. Premiera targowa połączenia pompy ciepła Airmax i naszego nowego rekuperatora Zephyr. Enex 2023 to najważniejsze targi OZE w tym roku.
Jubileuszowe 25 Targi Enex zakończone sukcesem Galmet
To tylko najważniejsze dla nas punkty Targów ENEX 2023 – największego wydarzenia branży OZE w Polsce. Dziękujemy, że byliście z nami!
Już 25 kwietnia Galmet zaprezentuje w Poznaniu powietrzną inwerterową pompę ciepła Airmax 3. generacji. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia nasza najnowsza pompa ciepła otrzyma Złoty Medal Targów INSTALACJE 2022.
Już 25 kwietnia Galmet zaprezentuje w Poznaniu powietrzną inwerterową pompę ciepła Airmax 3. generacji. Airmax3 to najnowsza generacja monoblokowych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków.
Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. Airmax 3. generacji to ekologia, wydajność i komfort na niespotykanym dotąd poziomie zarówno w zakresie ogrzewania jak i chłodzenia budynku. To najnowocześniejsze sprężarki spiralne sterowane inwerterowo. Rozwiązanie gwarantujące optymalne wykorzystanie doskonałych właściwości termodynamicznych ekologicznego czynnika R290 oraz płynne dopasowanie mocy pompy ciepła do potrzeb budynku. Ekologia w powietrznej pompie ciepła Galmet to też niskie zapotrzebowanie pompy ciepła na energię przekładające się na niskie koszty użytkowania. Intuicyjny, łatwy i szybki montaż oraz wygodę w użytkowaniu Airmax3 zapewnia Gbox - dedykowany wewnętrzny moduł hydrauliczny.
INSTALACJE 2022 to obowiązkowe miejsce na mapie spotkań wszystkich profesjonalistów i pasjonatów branży. Targi INSTALACJE to również liczne konferencje, warsztaty i szkolenia branżowe. Najwięksi producenci z całego świata przybliżą zwiedzającym najnowsze rozwiązania z dziedziny: instalacji, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji oraz energii odnawialnej. To już kolejna edycja wystawy, która za każdym gromadzi setki wystawców i tysiące zwiedzających z całego świata. Podczas tegorocznych Targów Złoty Medal otrzyma pompa ciepła Airmax 3. generacji. Najlepsza w historii pompa ciepła Galmet.
W tym roku impreza odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia.
Stoisko Galmet: pawilon 5 stoisko 83.
Do zobaczenia w Poznaniu.
Galmet wprowadza nowy standard ogrzewaczy wody. Dział badań i rozwoju zbiorników we współpracy z Politechniką Opolską opracował technologię, która znacznie zwiększa wydajność wytwarzanych produktów. Innowacyjna technologia izolacji zbiorników w oparciu o mieszaninę cyklopentanu jako czynnik spieniający zapewnia o wiele lepszą efektywność energetyczną zbiorników polskiego producenta.
Galmet wprowadza nowy standard ogrzewaczy wody. Dział badań i rozwoju zbiorników we współpracy z Politechniką Opolską opracował technologię, która znacznie zwiększa wydajność wytwarzanych produktów. Innowacyjna technologia izolacji zbiorników w oparciu o mieszaninę cyklopentanu jako czynnik spieniający zapewnia o wiele lepszą efektywność energetyczną zbiorników polskiego producenta.
Realizowany w Galmet projekt badawczy to kolejny krok w kierunku rozwoju ekologicznych rozwiązań chroniących środowisko naturalne. Zakłada podwójną korzyść z zastosowania zaawansowanej technologii produkcji. Nowa izolacja nie tylko wpłynie na zwiększenie sprawności zbiorników poprzez redukcję strat ciepła, ale zagwarantuje też ograniczenie zapotrzebowania na materiał izolacyjny. Będzie to możliwe dzięki powtórnemu wykorzystaniu w procesie produkcyjnym do 90% materiałów odpadowych.
Większa energooszczędność zbiorników to również większy komfort ich użytkowania. Ciepła woda dostępna jest teraz znacznie szybciej, zbiornik dłużej utrzymuje jej wysoką temperaturę a koszty użytkowania są mniejsze.
Wyniki badań ogrzewaczy wody, w których zastosowano nową izolację wskazują, że współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi nawet 0,018 W/m*K, w zależności od zastosowanej mieszanki składników. Przełoży się to na znaczne ograniczenie strat postojowych (strat energii) i produkcję zbiorników, które spełnią najbardziej restrykcyjne wymagania (klasa A) przy zastosowaniu cieńszej warstwy izolacji. Zwiększona energooszczędność zbiorników wpłynie też na udoskonalenie całej instalacji np. pompą ciepła czy z kotłem c.o. i mniejsze zużycie energii a zatem niższe koszty ogrzewania.
Niewątpliwa zaletą stosowania cyklopentanu w produkcji izolacji jest też jego naturalne pochodzenie. Cyklopentan jest związkiem organicznym o bliskim zera GWP (potencjale tworzenia efektu cieplarnianego) a jego produkcja pozostawia minimalny ślad węglowy. Inne czynniki spieniające muszą być poddawane skomplikowanym procesom chemicznym, które wymagają użycia dużej ilości energii.
Wprowadzenie do oferty zbiorników o zwiększonej wydajności było możliwe dzięki kolejnej milionowej inwestycji w badania oraz park maszynowy Galmet o wartości ponad 1 miliona €. W ramach projektu powstała dedykowana hala produkcyjna, specjalna linia produkcyjna wyposażona w automatyczne formy dopasowujące się do wielkości zbiorników oraz system szybkiego dozowania pianki izolacyjnej. Uruchomienie nowej linii pozwoliło przyspieszyć produkcję najczęściej wybieranych ogrzewaczy wody Galmet. To kolejne mądre rozwiązanie wprowadzone przez polskiego producenta.
Przedstawiamy premierę, na którą czekało wiele osób! Poznajcie Basic 4. generacji! Najbardziej ekologiczną w historii pompę ciepła do c.w.u. Galmet. Nowy Basic to komfort i ekologia na niespotykanym dotąd poziomie. Nawet 100% energii z OZE. Nowy bezpieczny czynnik chłodniczy. O 28% większa wydajność i rekordowa efektywność na poziomie klasy A++. Zupełnie nowy, jeszcze bardziej intuicyjny kolorowy panel sterowania. Poznajcie wszystkie zalety pompy ciepła Basic 4. generacji - sprawdzonego sposobu na „zielone” ciepło w naszych domach.
Przedstawiamy premierę, na którą czekało wiele osób! Poznajcie Basic 4. generacji! Najbardziej ekologiczną w historii pompę ciepła do c.w.u. Galmet. Nowy Basic to komfort i ekologia na niespotykanym dotąd poziomie. Nawet 100% energii z OZE. Nowy bezpieczny czynnik chłodniczy. O 28% większa wydajność i rekordowa efektywność na poziomie klasy A++. Zupełnie nowy, jeszcze bardziej intuicyjny kolorowy panel sterowania. Poznajcie wszystkie zalety pompy ciepła Basic 4. generacji - sprawdzonego sposobu na „zielone” ciepło w naszych domach.
Czy pompa ciepła Basic może być jeszcze bardziej ekologiczna, ekonomiczna i komfortowa? Czy może oferować więcej opcji SMART i być praktycznie bezobsługowa? Dokładnie tak. Taki właśnie jest Basic 4. Generacji! Powietrzna pompa ciepła do c.w.u., która swoją premierą miała na ISH Digital 2021 – największych targach OZE na świecie. Pompa ciepła, która już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Złotym Medalem Targów ENEX 2021. Nowy Basic to sprawdzony sposób na „zielone”, ekonomiczne ciepło w naszych domach.
Wydajność poprzez ekologię
Projektując pompę ciepła Basic wiedzieliśmy, że musi być oszczędna, ponieważ troszczymy się o środowisko naturalne. Założyliśmy, że będzie zużywać jak najmniej energii elektrycznej i wytwarzać jak najwięcej ciepła. Opracowaliśmy urządzenie, w którym pobieramy ze zbiornika ponad 3,5 razy więcej energii cieplnej (w postaci ciepłej wody), niż dostarczamy energii elektrycznej. Energia pozyskiwana jest w większości z otaczającego nas powietrza, czyli źródła odnawialnego i zupełnie darmowego. Możliwe jest to m.in. dlatego, że wydajność1 pompy ciepła jest o 28% większą od dotąd produkowanych urządzeń Galmet.
Nowy Basic to całkowicie nowa konstrukcja opracowana przez Dział Badań i Rozwoju firmy Galmet i poddana pełnej certyfikacji w niezależnej jednostce badawczej zgodnie z najnowszymi normami. Potwierdzeniem najwyższej jakości urządzenia jest zatem kompletny certyfikat. Efekt naszych prac zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Pompa ciepła Basic 200 jest ekologicznym sposobem na zapewnienie ciepłej wody użytkowej dla nawet 4-5 osobowej rodziny. Jej ponadprzeciętne parametry potwierdza spełnienie wymogów klasy efektywności energetycznej A++3 wykraczającej znacznie poza obecnie stosowaną klasę A+.
Dzięki wzrostowi wydajności i efektywności COP = 3,62 nowa pompa ciepła Basic 200 produkuje teraz ponad 250 litrów wody zmieszanej3 przy zmniejszonym rocznym zużyciu energii elektrycznej. Średni pobór mocy wynosi tylko 470W. Jest to też nie tylko najtańszy, ale też najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie wody użytkowej. Wysoka wydajność i efektywność przekładają się też na rekordowo niskie koszty ogrzewania wody wynoszące tylko ok. 1,2 pln dziennie2.
Ekologia w przypadku pompy Basic to nie tylko najwyższa wydajność i minimalne koszty użytkowania, ale również dbałość o zastosowanie bezpiecznych podzespołów i surowców. Basic 4. generacji spełnia też najbardziej restrykcyjne wymagania dotyczące czynników chłodniczych. Zastosowano w niej zupełnie nową sprężarkę współpracującą z bezpiecznym czynnikiem chłodniczym R513a, co pozwoliło na zredukowanie wskaźnika GWP o 60%. Co równie ważne dla ochrony środowiska naturalnego wskaźnik ODP - potencjał niszczenia warstwy ozonowej przez nowy czynnik wynosi 0.
Komfort obsługi
Sterowanie pompą ciepła może być jeszcze bardziej intuicyjne? Pompa ciepła Basic tak właśnie działa. Duży, czytelny wyświetlacz wyposażono w kolorowy panel dotykowy a kluczowe funkcje dostępne są teraz jeszcze szybciej. Nowy Basic to również zupełnie nowy sterownik z pakietem SMART funkcji. Zastosowano w nim m.in. pakiet 100% PV system - dzięki współpracy z instalacją fotowoltaiczną pompa ciepła może być w 100% zasilana z ekologicznych źródeł odnawialnych. Darmowa energia z instalacji fotowoltaicznej pozwala na podgrzewanie wody do temperatury nawet 65°C. Za poprawną współpracę pompy ciepła z inwerterem odpowiada sterownik pompy ciepła. Funkcja hybrydowej współpracy z dodatkowymi źródłami ciepła – grzałką elektryczną i kotłem gazowym - pozwala na zarządzanie pracą kotła gazowego – tryb master – w nowym trybie pracy „zima”. Nowy sterownik pozwala również na ustawienia harmonogramu pracy pompy ciepła i pompy cyrkulacyjnej – także we wspomnianym trybie „zima”. Oprócz nowości w menu sterownika pompy Basic znajdziemy także dobrze użytkownikom i instalatorom znane funkcje: Party – do ekspresowego podgrzewania wody do temp. nawet 65°C, Eco oraz Antylegionella - funkcję, która dba o zdrowie użytkowników. Nowością jest tutaj opcja automatycznej pracy tej funkcji, w zależności od ustawionego przez użytkownika harmonogramu.
Tryb zima pozwala również na sterowanie pracą pompy cyrkulacyjnej w okresie zimowym. SMART zalety sterownika nowej pompy ciepła to również SMART komfort. Pod podłączaniu opcjonalnego modułu internetowego4 każdy użytkownik ma teraz możliwość kompletnego sterowania pracą pompy ciepła online z poziomu komputera lub aplikacji. Zyskuje m.in. możliwość sprawdzenia online ilości energii cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła oraz czasu pracy pompy ciepła i wszystkich ważnych podzespołów (np. sprężarki, grzałki, pompy cyrkulacyjnej). Zdalny dostęp do pompy ciepła to również większe możliwości dla instalatora, który w dowolnym momencie może sprawdzić i modyfikować parametry eksploatacyjne systemu ogrzewania. Projektując nową pompę ciepła zadbaliśmy też o większy komfort jej użytkowania i teraz zakres pracy pompy ciepła Basic sięga od 7 do 40°C temp. powietrza.
Można zyskać jeszcze więcej!
Pompa ciepła Basic została zaprojektowana w sposób zapewniający maksymalną wygodę instalacji i użytkowania. Jest przy tym niezwykle prosta w obsłudze, która właściwie może w ogóle nie angażować użytkowników, a ograniczyć się do jednorazowego ustawienia trybu pracy zgodnie z preferencjami użytkownika, a później już tylko do przeglądów okresowych wykonywanych przez autoryzowanego instalatora. Pełna zalet pompa ciepła Basic 200 jest urządzeniem niezwykle wydajnym i elastycznym zarówno w eksploatacji samodzielnej, jak i w bardziej rozbudowanych systemach grzewczych. W sezonie grzewczym pompa ciepła może współpracować z dodatkowym źródłem ciepła. Basic 200 jak każda pompa ciepła do c.w.u. Galmet wyposażona jest w wewnętrzną wężownicę spiralną, można więc do niej podłączyć dowolne urządzenie typu kocioł c.o., kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym, pozwala to na jeszcze większe oszczędności. Dodatkowym źródłem ciepła może być oczywiście też grzałka o mocy 2kW, która wbudowana jest w każde urządzenie.
Spośród pakietu nowości w pompie ciepła Basic 4. generacji na szczególną zasługuje również czujnik temperatury powietrza wlotowego, który zamontowany został wewnątrz pompy ciepła. Dzięki temu rozwiązaniu pompa ciepła uruchomi się tylko wtedy, gdy temperatura powietrza zewnętrznego będzie odpowiednio wysoka. System ten pozwala znacząco wydłużyć okres użytkowania pompy ciepła – sprężarka uruchomi się tylko w warunkach sprzyjających, unikniemy częstego taktowania, które wpływa negatywnie na jej żywotność. Zaletą, którą użytkownicy nowych pomp ciepła Galmet docenią szczególnie latem jest możliwość osuszania i częściowego klimatyzowania pomieszczenia podczas pracy urządzenia.
Bezpieczne użytkowanie
Na komfort użytkowania pompy ciepła znaczący wpływ ma też wielkość zbiornika c.w.u. oraz wydajność pompy ciepła. W przypadku pompy ciepła Basic ilość wytworzonej ciepłej wody pozwala zaspokoić potrzeby nawet 4-5 osobowej rodziny. Sprawdzone podwójne zabezpieczenie antykorozyjne zbiornika pompy ciepła stanowi połączenie najwyższej jakości emalii ceramicznej EXTRA GLASS® i anody. Specjalnie wypalana emalia ceramiczna tworzy na wewnętrznej powierzchni zbiorników gładką i trwałą barierę ochronną. Nakładana jest metodą „na mokro”, równomiernie na całej powierzchni i wypalana w temperaturze 850°C co zapewnia jej wyjątkową trwałość. Jej działanie uzupełnia bezobsługowa, aktywna anoda tytanowa, która nie wymaga serwisowania (opcja) lub standardowo montowana anoda magnezowa. Dodatkową ochronę zbiornika c.w.u. stanowi DIELECTRIC PROTECTION® zabezpieczenie przyłączy zbiornika.
Powietrzne pompy ciepła serii Basic są najlepszym dowodem na to, że doskonałe technologicznie, trwałe i oszczędne urządzenia renomowanej marki mogą być źródłem „zielonej” i taniej energii w naszych domach. Tym bardziej, że na ich zakup i instalację można otrzymać dofinansowanie w programach wsparcia ekologicznych urządzeń grzewczych np. w Programie Czyste Powietrze.
Basic 4. generacji to:
1 Wydajność – maksymalna ilość produkowanej ciepłej wody o temp. 40°C - w porównaniu z poprzednią generacją
2 Wg PN-EN 16147 - A20(W10-55), deklarowany profil obciążeń: L.
3 Zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) Nr 812/2013 pompa ciepła do c.w.u. może być obecnie znakowana na etykiecie energetycznej maksymalnie klasą A+ nawet jeśli spełnia wymagania wyższej klasy.
4 Po połączeniu z opcjonalnym modułem internetowym – ST505
Galmet we współpracy z Muratorem zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie. Zgłoś remont Twojego domu! Sprawdź jakie korzyści można osiągnąć dzięki wymianie starego systemu ogrzewania. Wygraj powietrzną pompę ciepła polskiego producenta!
Galmet we współpracy z Muratorem zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie. Zgłoś remont Twojego domu! Sprawdź jakie korzyści można osiągnąć dzięki wymianie starego systemu ogrzewania. Wygraj powietrzną pompę ciepła polskiego producenta!
W ramach wspólnej akcji pokażemy Polakom jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych. Udowodnimy, że wymiana przestarzałego systemu ogrzewania na ekologiczne pompy ciepła przede wszystkim się opłaca. Po drugie to najlepsze rozwiązanie w walce ze smogiem. Montując pompę ciepła do ogrzewania domu otrzymujemy urządzenie praktycznie bezobsługowe. Tę zaletę pomp ciepła Galmet doceniają najbardziej dotychczasowi użytkownicy tzw. kopciuchów. Przedstawimy wszystkie zalety pompy ciepła oraz instalacji z pompą ciepła. Opowiemy, jak zmieni się Twój dom po zamontowaniu naszego rozwiązania.
Nagrodą w konkursie jest powietrzna pompa ciepła Airmax2 wraz z usługą montażu.
Co zrobić, aby zyskać szansę na wygraną? Zgłoś remont swojego domu na stronie konkursu: https://czystepowietrze.murator.pl/
Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 30 kwietnia 2021 r.
Oprócz pomp ciepła Galmet nagrodami w konkursie są: wymiana okien pionowych, dachowych.
Zapraszamy do gry!
Już 22 marca zapraszamy na tydzień z targami ISH Digital 2021. ISH to tradycyjnie największe na świecie targi branży HVAC + Water. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 22-26 marca, w wyjątkowej formule. Na specjalnej platformie online najwięksi światowi producenci przez 5 dni prezentować będą najlepsze ekologiczne i energooszczędne produkty. Galmet kolejny raz zaprezentuje podczas targów ISH swoje najlepsze urządzenia wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii.
Już 22 marca zapraszamy na tydzień z targami ISH Digital 2021. ISH to tradycyjnie największe na świecie targi branży HVAC + Water. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 22-26 marca, w wyjątkowej formule. Na specjalnej platformie online najwięksi światowi producenci przez 5 dni prezentować będą najlepsze ekologiczne i energooszczędne produkty.
Galmet kolejny raz zaprezentuje podczas targów ISH swoje najlepsze urządzenia wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii. Przedstawimy m.in. nagrodzone Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2020: gruntową pompę ciepła Maxima Compact ze zbiornikiem c.w.u. oraz zbiornik kombinowany do pomp ciepła Complete. Największą w Polsce ofertę zbiorników przeznaczonych do współpracy z pompami ciepła - buforów c.o. oraz wymienników c.w.u. Z okazji ISH Digital 2021 przygotowaliśmy również długo wyczekiwaną premierę. Na jej prezentację zapraszamy już pierwszego dnia targów. Bądźcie tam z nami!
Do zobaczenia na: wirtualnym stoisku Galmet
GALMET uruchomił najnowszą edycję najgorętszego programu partnerskiego w branży. HOT POINTS CLUB to system wsparcia przygotowany dla najlepszych instalatorów. INSTALATORZE! Sprawdź co Galmet przygotował specjalnie dla Ciebie!
GALMET uruchomił najnowszą edycję najgorętszego programu partnerskiego w branży. HOT POINTS CLUB to system wsparcia przygotowany dla najlepszych instalatorów. INSTALATORZE! Sprawdź co Galmet przygotował specjalnie dla Ciebie!
Ty decydujesz!
W najnowszej edycji konkursu HOT POINTS CLUB na wszystkich uczestników czeka ponad 1000 atrakcyjnych nagród. Nowoczesne smartfony, laptopy, sprzęt do pracy, RTV i AGD, biżuteria i wiele innych. Dodatkowo każdy z uczestników konkursu może wybrać bony Sodexo lub zasilić przedpłaconą kartą bankową. W tym programie to Instalatorzy decydują jakie nagrody chcą otrzymać!
Co zrobić, aby dołączyć do akcji?
Wystarczy prosta deklaracja udziału w HOT POINTS CLUB. Zaproszenie do konkursu otrzymasz od doradcy techniczno–handlowego Galmet w Twoim regionie. Później już tylko prosta internetowa rejestracja urządzeń, które zostały zainstalowane. Do każdego produktu przypisana jest odpowiednia ilość punktów – HotPointów. Możesz je zamienić na dowolny prezent. Kilka minut poświęconych na rejestrację zamontowanych produktów może dać wymarzone nagrody. A jest z czego wybierać HOT POINTS CLUB realizowany jest przez Galmet we współpracy ze światowym liderem w dziedzinie organizacji programów partnerskich SODEXO. Podejmując tę współpracę Galmet dołączył do rodziny największych i najbardziej znanych światowych marek wspieranych przez międzynarodowego giganta.
W HOT POINTS CLUB uczestnicy premiowani są za instalację urządzeń Galmet ze wszystkich grup produktowych!
Dla najlepszych!
Instalatorzy, którzy w rankingu zdobędą najwyższe noty otrzymają dodatkowe nagrody specjalne od Galmet:
Regulamin edycji 2021 dostępny jest na stronie: hotpointsclub.pl
Aby dołączyć do konkursu skontaktuj się z doradcą Galmet.
Dołącz do nas - zbieraj punkty - zdobywaj nagrody!
Maxima czy Maxima Compact - od czego zależy wybór? Realne korzyści wynikające z wyboru konkretnego rodzaju gruntowej pompy ciepła. Podsumowanie rocznych kosztów użytkowania. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet – Julią Sobaszek. Sprawdź, ile możesz zyskać wybierając rozwiązania OZE.
Maxima czy Maxima Compact - od czego zależy wybór? Realne korzyści wynikające z wyboru konkretnego rodzaju gruntowej pompy ciepła. Podsumowanie rocznych kosztów użytkowania. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet – Julią Sobaszek. Sprawdź, ile możesz zyskać wybierając rozwiązania OZE.
W kolejnych częściach naszego poradnika przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej efektywne rozwiązania nowoczesnych systemów grzewczych dla konkretnych warunków i obiektów. Jeżeli w najbliższym czasie będziesz musiał podjąć decyzję jaki system grzewczy lub jakie urządzenia wybrać do swojego domu, a nie chcesz działać intuicyjnie lub opierać się na opiniach przypadkowych osób i niesprawdzonych fachowców - ten przewodnik jest właśnie dla Ciebie. Tym razem zajmiemy się kwestią doboru rodzaju i modelu, wysoko ocenianej przez europejskich fachowców i klientów, a produkowanej w Polsce, gruntowej pompy ciepła Maxima do różnego rodzaju warunków i obiektów. Jakie rodzaje tej pompy ciepła mamy do dyspozycji w katalogu? Na nasze pytania odpowiada Julia Sobaszek, ekspert z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej.
Julia Sobaszek: Modele tej pompy ciepła podzielone są na dwa podstawowe typoszeregi: Maxima (Fot. 1) i Maxima Compact (Fot. 2). Mają bardzo dużo wspólnych cech i rozwiązań. Zarówno Maxima, jak i Maxima Compact to gruntowe pompy ciepła współpracujące z dolnym źródłem w postaci wymiennika glikolowego (odwierty pionowe lub wymiennik poziomy). Oba modele doskonale ogrzeją pomieszczenia oraz zapewnią ciepłą wodę użytkową. Są to nowoczesne ekologiczne urządzenia, którymi możemy zdalnie sterować i kontrolować parametry ich pracy np. za pomocą aplikacji. Posiadają kolorowy dotykowy panel sterujący z intuicyjną obsługą. Mają również bardzo zbliżone układy chłodnicze.
Fot. 1 Maxima
Co różni Maximę od Maximy Compact?
Główna różnica między nimi jest taka, że pompy Maxima Compact mają zabudowany w korpusie zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany ze stali nierdzewnej. Dla modeli Maxima, w przypadku układów z realizacją ogrzewania wody użytkowej - zależnie od funkcjonalności instalacji, wielkości obiektu i potrzeb - należy dobrać i zamontować oddzielnie odpowiedni zbiornik. W ofercie Galmet znajdziemy kilka zbiorników przeznaczonych do takiej współpracy, m.in. Maxi, Maximus, Complete czy Tower Grand.
Co powinien wiedzieć inwestor o pompach ciepła Maxima i Maxima Compact przed podjęciem decyzji – zastosować klasyczną jednostkę, do której należy dobrać dodatkowe zbiorniki czy wersję kompaktową ze zintegrowanym zbiornikiem? Do jakich budynków są przeznaczone i która lepiej się w nich sprawdzi? Scharakteryzujmy dokładniej oba typoszeregi Maximy i porównajmy możliwości i zalety instalacji opartych na tych urządzeniach.
Pierwszy typoszereg - Maxima - jest bardzo szeroki, obejmuje 8 modeli, różniących się mocą. Najmniejsze jednostki mają 7,25 kW (7 GT), a najmocniejsze 41,3 kW (42 GT) - dla punktu pracy B0W35. Szczegółowe informacje o modelach serii Maxima zamieszczamy w Tabeli 1.
Tab. 1 - Podstawowe parametry typoszeregu pomp ciepła Maxima dla B0W35
Do jakich obiektów są przeznaczone pompy ciepła Maxima?
Duży zakres mocy typoszeregu pozwala na obsługę dużych inwestycji, tj. obiektów, których zapotrzebowanie na moc grzewczą sięga 41,3 kW. Są to budynki mieszkalne czy hale o powierzchni w granicach 800m2, przy zapotrzebowaniu na ciepło ok. 50 W/m2. Ponadto modele 20-42 GT są wysokotemperaturowymi pompami ciepła, które osiągają na wyjściu temperaturę: 65°C. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju sprężarki z technologią EVI. Technologia ta pozwala na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej przy wzroście temperatury górnego źródła. Pompy ciepła Maxima posiadają w standardzie pompy obiegowe, które w modelach do 16 GT są zabudowane w urządzeniu, natomiast dla modeli od 20 GT dostarczane są w komplecie z urządzeniem, ale montowane w instalacji poza samą jednostką pompy ciepła. Podobnie jest z zaworem trójdrogowym przełączającym do realizacji c.w.u. - w modelach 7 - 16 GT jest już zabudowany w urządzeniu, natomiast dla modeli 20 - 42 GT stanowi opcjonalne wyposażenie i montowany jest w instalacji – poza urządzeniem.
Fot. 2 Maxima Compact
A jak możemy krótko opisać typoszereg Maxima Compact?
Typoszereg pomp Maxima Compact jest mniejszy, obejmuje trzy modele: 7, 10 i 12 GT, co odpowiada mocy od 7,25 kW do 12,5 kW (dla punktu pracy B0W35). Szczegółowe informacje o pompach ciepła z typoszeregu Maxima Compact zamieszczamy w Tabeli 2.
Tab. 2 - Podstawowe parametry typoszeregu pomp ciepła Maxima Compact dla B0W35
Do jakich budynków pompy Maxima Compact będą najlepsze?
Zakres mocy do 12,5 kW pozwala na skuteczne ogrzewanie budynków o powierzchni do 240 m2, przy założeniu standardowego zapotrzebowania na ciepło na poziomie 50 W/m2. Pompy ciepła Maxima Compact posiadają zbiornik z wężownicą zabudowany w jednej obudowie z pompą ciepła. Jest to zbiornik ze stali nierdzewnej 316L o pojemności nominalnej 170 l., pozwalający na uzyskanie ok. 200 l. wody zmieszanej o temperaturze 40°C. Przeznaczony jest zatem do instalacji, gdzie z ciepłej wody użytkowej będzie korzystać do 4 osób, zakładając zużycie 50 l/os. W pompach ciepła Maxima Compact oczywiście są również zabudowane pompy obiegowe oraz zawór przełączający trójdrogowy, który zmienia położenie w zależności od celu pracy: na potrzeby c.o. lub ogrzewanie wody użytkowej.
Jakie są zalety funkcjonalne tych modeli pomp ciepła, na które przede wszystkim zwracają uwagę inwestorzy?
Główną zaletą Maxima Compact jest kompaktowość rozwiązania. Montujemy tylko jedno stosunkowo niewielkie urządzenie z zabudowanym już zbiornikiem, które zapewni ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową. Oznacza to dużą oszczędność miejsca potrzebnego na elementy instalacji. Takie urządzenie doskonale sprawdza się w małych budynkach, najczęściej domach jednorodzinnych o zapotrzebowaniu na moc grzewczą do 12,5 kW. Maxima Compact jest bezkonkurencyjna, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku wynosi w granicach 200 l/dobę. Przy wyższym zapotrzebowaniu dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie pompy ciepła Maxima w połączeniu ze zbiornikiem Maxi o większej pojemności. Dokładne określenie modelu pompy ciepła i zbiornika wymaga przeanalizowania parametrów obiektu i instalacji. Maxima Compact świetnie sprawdza się w instalacjach, gdzie pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła na cele ogrzewania wody. Uproszczony schemat instalacji z pompą ciepła Maxima Compact przedstawiamy na rysunku 1.
Rys. 1 - Schemat instalacji z pompą ciepła Maxima Compact
A w jakich instalacjach i obiektach lepiej sprawdzi się pompa ciepła Maxima?
To bardzo efektywne rozwiązanie. Proszę zwrócić uwagę, że sumaryczny czas pracy pompy ciepła dla ogrzewania budynku to tylko 1 047 godzin w roku, a czas pracy na potrzeby przygotowania ciepłej wody to zaledwie 347 godzin w roku. To rozwiązanie idealne do nieco bardziej rozbudowanych instalacji. Takich o większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową oraz moc grzewczą.
Porównajmy to rozwiązanie do innych źródeł ciepła.
Planując np. połączenie w instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych, tak by obydwa źródła ogrzewały wodę użytkową, najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła Maxima z zewnętrznym zbiornikiem, gdyż dysponujemy tu modelami z dwiema wężownicami np. Maxi Plus. Schemat takiej instalacji przedstawiamy na rysunku 2. Bezdyskusyjnie też Maxima będzie lepszym rozwiązaniem tam, gdzie nie mamy zużycia c.w.u. Jej zaletą są szerokie możliwości zastosowania w różnych układach. Może pracować tylko jako źródło ogrzewania pomieszczeń, wtedy zewnętrzny zbiornik na c.w.u. będzie zbędny. Typoszereg Maxima obejmuje większy zakres mocy, więc pozwala na obsługę zasilania w ciepło większych obiektów. Jednocześnie doskonale sprawdza się w układach, w których mamy zwiększone zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, gdyż możemy ją skompletować ze zbiornikiem o większej pojemności (Maxima Compact ma zabudowany zbiornik, który jest przewidziany dla maksymalnie czterech użytkowników). Maxima powinna być również stosowana w instalacjach, w których przewidziano dodatkowe źródło do ogrzewania wody użytkowej, ponieważ możemy ją połączyć ze zbiornikiem biwalentnym (z dwiema wężownicami). W Maximie Compact mamy zbiornik z jedną wężownicą, który jest zintegrowany w jednej obudowie z pompą ciepła, więc nie ma możliwości modyfikacji w tym zakresie. Pamiętajmy też, że Maxima będzie doskonałym rozwiązaniem w układach, gdzie wymagana jest wyższa temperatura zasilania, gdyż modele 20 - 42 GT wyposażone w specjalną sprężarkę z EVI osiągają temperaturę 65°C (są to jednostki wysokotemperaturowe).
Rys. 2 - Schemat instalacji z pompą ciepła Maxima i zewnętrznym zbiornikiem Maxi
Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę wybierając pompę do swojego domu?
Wiele zależy od projektu i rodzaju instalacji grzewczej oraz obiektu i potrzeb jego użytkowników. Przedstawiliśmy najważniejsze zasady doboru, dotyczące rodzajów gruntowych pomp ciepła, ale szczegółów istotnych dla ostatecznej decyzji może być więcej, dlatego zachęcam do kontaktu z naszym Centrum, gdzie na podstawie konkretnych informacji będziemy w stanie podać najlepsze rozwiązanie, gwarantujące najlepszą efektywność, oszczędność i długowieczność. Szeroka gama urządzeń w ofercie pozwala na najbardziej optymalny dobór do każdej instalacji, zarówno małej jak i dużej mocy. Pomagamy nie tylko wybrać, skonfigurować i określić koszty eksploatacji systemu, ale również znaleźć autoryzowanego instalatora, a nawet źródła finansowania i dofinansowania inwestycji. Eksperci Krajowego Centrum Techniki Grzewczej dostępni są od poniedziałku do piątku pod nr telefonu 77 403 45 60 lub adresem e-mail pompyciepla@galmet.com.pl
mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
kom. +48 77 403 45 60
pompyciepla@galmet.com.pl
Nauka w służbie OZE - wywiad z doktorem Marianem Rubikiem – pionierem pomp ciepła w Polsce / 258 km emocji: 2 Rajd Ziemi Głubczyckiej / Najtańsze ciepło? Ze słońca! – kolektory słoneczne / Tower Grand: Moc możliwości – nowy HIT w ofercie Galmet / Przewodnik inwestora - część 7 / I do ciepła, i do zimna / Airmax2 w domu szachulcowym / Moc pod kontrolą, oszczędności w kieszeni! / Ludzie i pasje: Paweł Blicharz o tajemnicach Odry / Operacja Niemeńska 1920
Nauka w służbie OZE - wywiad z doktorem Marianem Rubikiem – pionierem pomp ciepła w Polsce / 258 km emocji: 2 Rajd Ziemi Głubczyckiej / Najtańsze ciepło? Ze słońca! – kolektory słoneczne / Tower Grand: Moc możliwości – nowy HIT w ofercie Galmet / Przewodnik inwestora - część 7 / I do ciepła, i do zimna / Airmax2 w domu szachulcowym / Moc pod kontrolą, oszczędności w kieszeni! / Ludzie i pasje: Paweł Blicharz o tajemnicach Odry / Operacja Niemeńska 1920
Wywiad z doktorem Marianem Rubikiem – pionierem pomp ciepła w Polsce
Wieloletni wykładowca akademicki i praktyk, który zasiał miłość do pomp ciepła w sercach tysięcy studentów a jeszcze większej grupie pomógł zrozumieć ich działanie. Przez lata związany z Politechniką Warszawską oraz czasopismem „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja”.
Już w 1962 r. wykonał pracę dyplomową pt. - „Instalacja ogrzewania schroniska wysokogórskiego za pomocą sprężarkowej pompy ciepła”! Przez PORTPC odznaczony „Za wybitny wkład w rozwój technologii pomp ciepła w Polsce”. Promotor ok. 320 prac dyplomowych, autor lub współautor ok. 25 podręczników, książek i skryptów (wielokrotnie wyróżnianych i nagradzanych), ok. 280 artykułów i referatów wygłaszanych m.in. na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz redaktor naukowy ok. 50 książek. Wzbogacił i uporządkował literaturę fachową z zakresu instalacji budowlanych zarówno pod względem merytorycznym, jak i terminologicznym.
258 km emocji: 2 Rajd Ziemi Głubczyckiej
Dwa dni zmagań, ekstremalnych emocji, dużych prędkości i niebezpiecznych zakrętów. 24 i 25 lipca blisko 120 czołowych załóg sportowych aut z całego kraju ostro rywalizowało podczas 2. Rajdu Ziemi Głubczyckiej, będącego pierwszą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Zasłużenie zwyciężyli Rafał Piotrowski i Adrian Mroszczyk w piekielnie szybkim Renault Clio. Galmet z dumą wspierał rywalizację rajdowców w swojej miejscowości i - dosłownie - na swoim terenie.
Najtańsze ciepło? Ze słońca! – kolektory słoneczne
Wszystko co musisz wiedzieć o kolektorach słonecznych zanim je kupisz.
Tower Grand: Moc możliwości – nowy HIT w ofercie Galmet
Wymiennik c.w.u. Tower Grand to najnowszy ogrzewacz wody Galmet opracowany do współpracy z najbardziej wymagającymi urządzeniami – pompami ciepła. Wysoka wydajność i szeroki zakres pojemności sprawiają, że jest to rozwiązanie optymalne do stosowania zarówno z pompami ciepła bardzo małej jak i większej mocy. Odkryj moc wszystkich możliwości Tower Grand.
Przewodnik inwestora - część 7 – którą Maximę wybrać
Wybieramy rodzaj gruntowej pompy ciepła Maxima czy Maxima Compact - od czego zależy wybór? Realne korzyści wynikające z wyboru konkretnego modelu gruntowej pompy ciepła. Podsumowanie rocznych kosztów energii elektrycznej. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet – Julią Sobaszek.
I do ciepła, i do zimna
Standardowe zbiorniki buforowe służą do magazynowania wody w instalacjach cieplnych, ale nowoczesne systemy, obsługujące obiekty rożnego rodzaju i przeznaczenia, mogą mieć więcej funkcji, niż tylko grzewczą. Potrzebne są do nich bufory o specjalnych właściwościach, które potrafią więcej. Takie zbiorniki o zwiększonej funkcjonalności oferuje swoim Partnerom Galmet.
Airmax2 w domu szachulcowym
Referencje, przykłady dobrych praktyk to czynniki, które często decydują o wyborze przez klienta danej oferty. W „Ekspercie Ogrzewnictwa” dzielimy się z Wami opisami najciekawszych inwestycji.
Moc pod kontrolą, oszczędności w kieszeni! – komplety elektryczne Galmet
Instalacje fotowoltaiczne (PV) stają się coraz powszechniejszym sposobem wykorzystania darmowej energii odnawialnej w gospodarstwach domowych w Polsce. Produkując własny prąd warto go mądrze spożytkować. Ciepła woda użytkowa czy ogrzewanie budynku, również tutaj instalacje PV sprawdzą się idealnie. W połączeniu z kompletami elektrycznymi montowanymi w zasobnikach c.w.u. i buforach c.o. stosowane są szczególnie w budynkach o niższym zapotrzebowaniu na energię.
Ludzie i pasje: Paweł Blicharz o tajemnicach Odry
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…
Wielkie słowa wielkich ludzi
W chwilach, gdy szukasz inspiracji, warto posłuchać słów osób, które w swoim życiu osiągnęły rzeczy niemożliwe.
Operacja Niemeńska
O operacji niemeńskiej 1920 i małym końcu wielkiej wojny opowiada wiceprezes Robert Galara.
Zachęcamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet.
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…
Zastanawialiście się kiedyś, jakie i jak duże ryby pływają w naszej – pozornie dobrze znanej - Odrze? Dzisiejszy bohater „LUDZI I PASJI” wie to doskonale – sam złowił, zważył i zmierzył sporo z nich. PAWEŁ BLICHARZ, bo o nim mowa, najbardziej lubi odpoczywać z wędkami nad wodą, ale jest jak najbardziej „człowiekiem z branży” - od wielu lat pracuje w Dziale Serwisu firmy Galmet.
Zacznijmy sensacyjnie - jak duże ryby pływają w Odrze?
Paweł Blicharz: Zdarzają się ogromne! Największej zapewne jeszcze nie udało się złapać, ale na pewno jedna z tych przeze mnie złowionych miała 186 cm i ważyła 39 kg...
To prawie potwór z Loch Ness! Co to było?
Sum. Bardzo dostojna największa europejska ryba słodkowodna, a druga co do wielkości ryba Europy.
To są jeszcze większe?
Największe są bieługi, ale na ich połowy trzeba wybrać się za granicę, najlepiej daleko na wschód. Obecnie zdarzają się osobniki przekraczające 200 kg wagi, ale jeszcze całkiem niedawno, kiedy środowisko było czystsze, trafiały się bieługi mierzące do 5 m długości i 1500 kg masy ciała. Największe są w stanie pożreć nawet małe foki. Jednak gatunek ten raczej ceni się nie jako trofeum wędkarskie, ale przede wszystkim jako „producenta” niezwykle kosztownego kawioru.
Wróćmy do odrzańskiego suma – to musiała być ostra walka, aby takiego kolosa wyciągnąć z wody…
Rzeczywiście było ciężko. To niesamowite przeżycie i przyjemność z holu takiego olbrzyma.
Taki sum, to chyba rzadkość?
W Odrze takie okazy są dość rzadkie, ale np. w ostatnich latach niedaleko, bo w Jeziorze Rybnickim, złowiono okazy mające powyżej 100 kg i 2,5 metra. Wszystko przede mną! (śmiech).
Sum to prawdziwie królewskie trofeum, ale z pewnością masz na koncie także inne gatunki ryb, nie mniej spektakularnych…
Sum jest moim największym osiągnięciem wędkarskim, ale jestem bardzo dumny również z karpia, który mierzył 87 cm i ważył 12 kg oraz 87-centymetrowego szczupaka.
Bierzesz udział w zawodach wędkarskich?
Niestety nie mam aż tyle czasu, ale nie ukrywam, że chciałbym w przyszłości spróbować sił i umiejętności w takich zawodach. Wszystko jeszcze przede mną.
Miałeś jakieś niespodziewane przygody na rybach?
Najbardziej zabawna historia z pobytu nad wodą związana jest z moim bratem, który złapał na haczyk dziką kaczkę zamiast ryby. Wyciąganie jej na brzeg wzbudziło spory ubaw. Jednak bywa również niebezpiecznie – kiedyś kilkadziesiąt metrów od mojego stanowiska, gdzie łowiłem ryby, stracił przytomność jeden z wędkarzy i wpadł do wody. Na szczęście był z nim kolega, który wszczął alarm. Zostawiłem wszystko i pobiegłem na pomoc. Gdyby ten wędkarz był sam, prawdopodobnie utopiłby się. Dlatego na ryby jeździmy najczęściej w dwójkę lub w trójkę dla bezpieczeństwa.
Skąd u Ciebie to zamiłowanie do wędkarstwa?
Ooo! To zaczęło się dawno temu, jeszcze w szkole podstawowej. Swoim hobby „zaraził” mnie mój starszy brat Sławomir i tak do dziś mamy wspólną pasję.
Nadal razem jeździcie na ryby?
Już prawie 30 lat! Mamy kompanię wędkarską. Można powiedzieć, że stworzył nam się taki mały team, w którym jeździmy na ryby. Nawet powstała nazwa tej drużyny: „B.S.P. Team” (śmiech).
Dokąd i jak często organizujecie te wyprawy?
Najczęściej są to kilkuhektarowe akweny na terenie województwa opolskiego, w różnych częściach regionu. Często Jezioro Nyskie, a także rzeka Odra Niestety nie mam zbyt wiele czasu na wędkowanie, ale każdą wolną chwile spędzam nad wodą, najczęściej są to weekendy od wiosny do jesieni. Za to w okresie zimowym jeżdżę na mecze siatkówki, staram się nie opuszczać żadnego spotkania aktualnego Mistrza Polski ZAKSY.
A jak przyjmuje to Twoja żona?
Z wyrozumiałością! (śmiech). Poza tym zawsze mówię, że najlepszy odpoczynek to w domu przy żonie (śmiech). Z żoną Basią chętnie wyjeżdżamy razem na wakacje za granicę. Kilka razy byliśmy np. w Chorwacji – piękna i pewna pogoda to duży plus tego kraju. Jednak nie ukrywam, że wypoczynek z wędkami na łonie natury nad wodą daje mi dużo energii do podejmowania kolejnych wyzwań w życiu prywatnym i w pracy w Galmet.
Czy masz jeszcze inne pasje poza wędkarstwem i siatkówką?
Piłkę nożną. Lubię jeździć na mecze wielkich drużyn. Kilkakrotnie miałem okazję być w Madrycie na meczach Realu Madryt oraz Atlético Madryt, a także np. na spotkaniach, w których grały Hertha Berlin, Borussia Dortmund czy Bayern Monachium. Poza tym mam całe mnóstwo różnorakich zainteresowań.
Na przykład…
Moje zainteresowania są szerokie, nie skupiam się na czymś bardzo konkretnym. Nie mam na przykład ulubionego gatunku literackiego czy muzycznego. Moją uwagę przyciąga wszystko co przyjemne do czytania i miłe dla ucha.
W firmie Galmet pracujesz od…
Od 2002 roku - z małą przerwą to już 16 lat! Karierę zawodową w Galmet zacząłem jeszcze w trakcie studiów na Wydziale Mechanicznym (Mechanika i Budowa Maszyn) w Politechnice Opolskiej, które ukończyłem w 2007 r. Zaczynałem jak większość pracowników firmy od Działu Produkcji, w 2009 r. zostałem specjalistą ds. serwisu w Dziale Serwisu Galmet, w którym obecnie jestem zastępcą kierownika.
Pracujesz w Głubczycach, a mieszkasz w…
Również w Głubczycach. Już od 11 lat. A od kilku miesięcy mieszka z nami pies rasy maltańczyk, wabi się Niko. Niesamowite stworzenie, które sprawia mi i żonie mnóstwo radości.
Powiedz jeszcze o swoich planach – co zamierzasz osiągnąć w najbliższym czasie?
Nie mam jakichś wielkich planów. Staram się dobrze żyć chwilą, z dnia na dzień. Wyznaczam sobie drobne cele i staram się je osiągać. Takie wyzwania, sukcesy i każda pomoc niesiona bliskim daje dużą przyjemność. Życie samo układa scenariusz.
Tego Ci życzymy i dziękujemy za ciekawą rozmowę.
Jak działa kolektor słoneczny? Dlaczego to świetny wybór do ogrzewania wody? Jak wybrać najlepsze urządzenie? Jakich błędów unikać w instalacji? Odpowiedź na najważniejsze pytania o kolektory słoneczne znajdziesz poniżej.
Jak działa kolektor słoneczny? Dlaczego to świetny wybór do ogrzewania wody? Jak wybrać najlepsze urządzenie? Jakich błędów unikać w instalacji? Odpowiedź na najważniejsze pytania o kolektory słoneczne znajdziesz poniżej.
Nie ma tańszego sposobu na ciepłą wodę użytkową, niż zestaw kolektorów słonecznych – to niepodważalne. Porównywalny koszt ogrzania dają tylko pompy ciepła a wszystkie pozostałe urządzenia grzewcze zostają daleko w tyle i pociągają za sobą już zdecydowanie większe koszty. Wykorzystanie licznych zalet kolektorów słonecznych wymaga jednak pewnej wiedzy - wszystko co ważne, znajdziesz w tym artykule.
ABC - co to jest kolektor słoneczny i do czego służy
Kolektor słoneczny jest urządzeniem służącym do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną – to najprostsza definicja. Wykorzystane w układzie grzewczym, którego przykładową konfigurację dokładniej omawiamy w dalszej części artykułu, służą do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podstawową funkcją kolektorów słonecznych jest ogrzewanie wody użytkowej. Kolektory słoneczne są w stanie zapewnić nawet o 60% niższe koszty ogrzewania c.w.u. niż inne rozwiązania. W sezonie zimowym, kiedy wydajność zestawu solarnego może okazać się niewystarczająca, przygotowanie ciepłej wody może być wspomagane przez inne urządzenie grzewcze, np. pompę ciepła czy kocioł c.o. lub w prosty sposób przez grzałkę elektryczną w zbiorniku.
Terminologia - co kryją dane techniczne
Zanim wybierzemy konkretny zestaw solarny warto poznać podstawowe parametry kolektorów słonecznych, które mają istotne znaczenie podczas wybierania odpowiedniego zestawu do naszego budynku. Należą do nich:
Co do czego, czyli jak to działa
Wbrew pozorom zasada działania układu z kolektorami słonecznymi nie jest skomplikowana. Przedstawią ją poniższy schemat. (Rys. 1).
Rys. 1 - Schemat działania systemu solarnego do c.w.u.
W polskich warunkach geograficznych, instalacja solarna może spełniać 3 funkcje:
Kombinacja tych funkcji umożliwia stworzenie czterech podstawowych wariantów zastosowania instalacji solarnej:
Układy z wykorzystaniem paneli solarnych mogą być bardzo rozbudowane, np. w formie Hybrydowych Systemów Grzewczych, obejmujących dwa lub więcej źródeł zasilania.
Gdzie i jak montować kolektory słoneczne
Odpowiedź jest prosta - kolektory powinny być skierowane na południe, na wprost słońca (prostopadle do promieni), choć dopuszcza się odchylenie nawet do 45° na wschód lub zachód. Wiąże się to jednak ze zmniejszeniem uzysków energetycznych o ok. 5%. Kolektory nie powinny znajdować się w miejscach zacienionych. Najlepsza jest odkryta przestrzeń, możliwie bez cienia w ciągu całego dnia. Najbezpieczniej wykorzystać do tego fabryczne zestawy producenta. Będziemy mieli wówczas gwarancję, że wszystkie elementy zostały właściwie skonfigurowane i będą do siebie pasowały. W katalogach można znaleźć zestawy i akcesoria montażowe dla każdej konfiguracji systemów solarnych – niezależnie od ilości paneli i sposobu montażu, np. do dachów płaskich i pochyłych z pokryciem dachówką, blachą, papą czy gontem. Do tego uchwyty korygujące, haki i śruby również do różnego rodzaju pokryć dachowych.
Rys. 2 - Sposoby usytuowania kolektorów słonecznych
Unikaj błędów
Kolektory słoneczne są obecne na rynku już od kilkunastu lat i zostały w tym czasie bardzo udoskonalone. Współczesne panele są bardzo wydajne i trwałe. Najlepsze marki uzyskują ponad 80-procentową sprawność optyczną, np. KSG 21 Premium GT ma sprawność nawet 82,9%. Samo urządzenie, choćby najdoskonalsze, to jednak nie wszystko. Ważna jest staranna i fachowa instalacja, która zapewni wysoką efektywność i długowieczność systemu. Do najczęstszych błędów montażowych, które niekorzystnie wpływają na uzyski całej instalacji należą m.in.:
Rys. 3 - Zestaw solarny Galmet
Pamiętaj o przeglądach
Po każdym sezonie letnim, a przed sezonem zimowym, instalacja solarna powinna być poddana przeglądowi, podczas którego zostaną sprawdzone:
Fachowiec pomoże (bezpłatnie)
W przypadku jakichkolwiek problemów z wyborem elementów systemu grzewczego, jego konfiguracją czy dopasowaniem do potrzeb inwestora, mieszkańców czy warunków obiektu zawsze można skorzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej. Można się z nimi skontaktować telefonicznie pod nr. 77 403 45 60 lub mailowo pod adresem solary@galmet.com.pl.
mgr inż. Artur Bernardt
Krajowy doradca ds. kolektorów słonecznych
kom. +48 77 403 45 60
solary@galmet.com.pl
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem komfortowego sposobu ogrzewania domu… Poniższe odpowiedzi udowodnią Ci, że powietrzna pompa ciepła to właściwy dla Ciebie wybór, że jest gwarancją konkretnych oszczędności.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem komfortowego sposobu ogrzewania domu… Poniższe odpowiedzi udowodnią Ci, że powietrzna pompa ciepła to właściwy dla Ciebie wybór, że jest gwarancją konkretnych oszczędności.
Jeśli jesteś instalatorem lub sprzedawcą… Nasz poradnik wesprze Twój biznes. Dzięki kilku gotowym odpowiedziom na temat pompy Galmet zyskasz kilka przewag, które pomogą Ci przekonać klientów do zakupu pompy ciepła Airmax2.
Sprawdź dlaczego jeszcze warto wybrać to EKO rozwiązanie: Airmax2
mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
kom. +48 77 403 45 60
pompyciepla@galmet.com.pl
Wytrzymałość i trwałość to poza wydajnością najważniejsze zalety kolektorów słonecznych. Producenci i dystrybutorzy oferują dzisiaj modele wytwarzane w oparciu o różne technologie. Które rozwiązania gwarantują wiele lat bezawaryjnej i wydajnej pracy zestawów solarnych? Odpowiedź na to pytanie zawiera poniższa analiza wyników badań pracowników naukowych Katedry Technologii i Automatyzacji Politechniki Częstochowskiej.
Wytrzymałość i trwałość to poza wydajnością najważniejsze zalety kolektorów słonecznych. Producenci i dystrybutorzy oferują dzisiaj modele wytwarzane w oparciu o różne technologie. Które rozwiązania gwarantują wiele lat bezawaryjnej i wydajnej pracy zestawów solarnych? Odpowiedź na to pytanie zawiera poniższa analiza wyników badań pracowników naukowych Katedry Technologii i Automatyzacji Politechniki Częstochowskiej.
Prace badawcze zespołu naukowego Katedry Technologii i Automatyzacji Politechniki Częstochowskiej dotyczyły właściwości mechanicznych i innych cech złączy zgrzewanych ultradźwiękowo w absorberach paneli (kolektorów) słonecznych wobec stawianych im wymogów eksploatacyjnych. Niniejsza publikacja obejmuje zestawienie oryginalnych rezultatów odrywania, ścinania, badań metalograficznych i geometrii miedzianych oraz aluminiowych złączy zgrzewanych stosowanych w absorberach paneli płaskich kolektorów słonecznych. Przedstawiono w niej cechy, jakimi muszą charakteryzować się złącza tego typu oraz właściwości mechaniczne połączeń uzyskiwane w wyniku zgrzewania, na tle innych otrzymywanych np. spawaniem laserowym. Podano również perspektywiczne obszary implementacji zgrzewania ultradźwiękowego. Zgrzewanie ultradźwiękowe jest metodą łączenia zarówno jednakowych, jak i wzajemnie różnych materiałów z użyciem drgań mechanicznych o częstotliwościach od 4 do 175 kHz, doprowadzonych do ich stykających się powierzchni. Realizowane jest urządzeniem wyposażonym w generator wysokiej częstotliwości z uzwojeniem na przetworniku magnetostrykcyjnym, transformator, sonotrodę, a także mechanizmy podtrzymywania i docisku elementów oraz regulujące parametry zgrzewania.
Podstawowe parametry tego typowo mechanicznego procesu zgrzewania to:
Są one ściśle związane ze sobą, a zmiana tylko jednego z nich prowadzi zwykle do rozregulowania całego procesu, kończąc się znacznym osłabieniem lub niepowstaniem połączenia. Może też doprowadzić do zniszczenia sonotrody. Na przykład małym amplitudom odpowiadają większe siły docisku, a większym niższe siły.
Prawidłowo realizowane zgrzewanie ultradźwiękowe charakteryzuje się licznymi zaletami, do których zaliczyć można:
W efekcie zgrzewanie ultradźwiękowe jest nowoczesnym, wydajnym, stabilnym procesem o ogromnych zaletach ekologiczno-energetycznych. Nic zatem dziwnego, że znalazło zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu, w tym energetycznego. Powszechnie wprowadzanym sposobem korzystania z energii odnawialnej w domach jedno- i wielorodzinnych jest stosowanie kolektorów, przetwarzających energię promieniowania słonecznego na ciepło używanej w gospodarstwach domowych wody. Kolektory słoneczne złożone są z aluminiowej lub miedzianej płyty, absorbującej emitowane przez słońce promieniowanie podczerwone, połączonej z wężownicą rurkową (tzw. harfą) wykonaną z metalu lub stopu o wysokiej przewodności cieplnej, najczęściej z miedzi lub aluminium, przejmującą ciepło zaabsorbowane przez płytę. Istotne jest zatem zapewnienie jak największej powierzchni kontaktu między płytą kolektora a rurkami z nagrzewanym medium.
Istnieje kilka możliwości uzyskania ciągłego, metalicznego styku blacha–rura, z których obecnie akceptowalne są metody: lutowania i zgrzewania oraz warunkowo spawania. Zarówno spawanie jak i lutowanie wiążą się z wprowadzeniem do złącza znacznej ilości ciepła oraz użycia materiału dodatkowego (zawsze podczas lutowania).
Prawidłowo realizowana technologia zgrzewania ultradźwiękowego gwarantuje uzyskanie wszystkich pożądanych cech złączy: znaczną i ciągłą powierzchnię bezpośredniego kontaktu między blachą i rurkami, niewielkie naprężenia i odkształcenia oraz wysokie cechy wytrzymałościowe złączy tego typu – wytrzymałość i odkształcalność. Zbędne jest wprowadzanie dodatkowego materiału do złącza. Poniżej przedstawiono opis tych właściwości.
Praktycznie stosowane są obecnie kolektory wykonywane z miedzi, stopów aluminium lub mieszane: blacha aluminiowa łączona z rurkami miedzianymi.
W przedstawionym na rys. 1 stanowisku do ultradźwiękowego łączenia elementów absorbera kolektora słonecznego wykorzystano układ składający się z konwertera przekształcającego energię elektryczną na mechaniczną w postaci drgań o częstotliwości 20kHz oraz boostera, który zmienia amplitudę drgań między sonotrodą i konwerterem. Wielkość amplitudy drgań oraz siła docisku zależą od grubości łączonych elementów, tj. rurki i płyty absorbera oraz rodzajów materiałów wchodzących w skład złącza zgrzewanego. Amplituda drgań odpowiada połowie mechanicznego wychylenia sonotrody.
Rys. 1. Schemat stanowiska do zgrzewania ultradźwiękowego absorbera kolektora słonecznego.
Drgania ultradźwiękowe o odpowiedniej mocy, wprowadzane w obręb stykających się powierzchni, przekazują energię częściowo utwierdzonym ziarnom, które stykając się i uderzając o sąsiednie ziarna zostają pozbawione tlenków, a przez współwystępowanie sił normalnych i stycznych odkształcają się plastycznie, przemieszczają i zbliżając się do sąsiedniej – przeciwstawnej powierzchni - tworzą połączenia adhezyjno-kohezyjne na poziomie molekularnym, mimo że temperatura w obrębie tworzącego się złącza jest stosunkowo niska. Dla Al i Cu nie przekracza ona 350°C. Mogą wystąpić jedynie przemiany fazowe, rekrystalizacja, dyfuzja. Nie występuje nadtopienie żadnej ze zgrzewanych powierzchni. Konieczne jest jednak skuteczne wprowadzanie drgań mechanicznych o odpowiedniej amplitudzie i mocy na obrzeżach złącza. Ocenia się, że temperatura lokalna na powierzchniach styku nie przekracza 30-50% temperatury topnienia łączonych metali.
Klasycznie prowadzona technologia zgrzewania ultradźwiękowego wymaga zastosowania odpowiedniego docisku, który w przypadku wykonywania absorbera kolektora nie może jednak być zbyt duży ze względu na możliwość odkształcania rurek. Siła dociskająca musi być skierowana tak, aby nie nastąpiła ich owalizacja. Problem ten został rozwiązany przez odpowiednie ukształtowania powierzchni sonotrody krążkowej (rys. 2).
Rys. 2. Widok sonotrody do zgrzewania ultradźwiękowego kolektorów słonecznych
Zgrzewanie ultradźwiękowe nie wymaga, tak jak zgrzewania dyfuzyjne lub spajanie zgniotowe, bardzo dokładnego oczyszczania powierzchni łączonych elementów przed procesem, ale ich oczyszczenie bezpośrednio przed przeprowadzeniem łączenia ułatwia rozbicie i defragmentację tlenków. Jest to szczególnie ważne w przypadku aluminium i jego stopów szybko pokrywających się ścisłą warstwą tlenków.
Badania eksperymentalne
W celu zweryfikowania jakości złączy w elementach konstrukcyjnych absorberów kolektorów słonecznych wykonanych za pomocą zgrzewania ultradźwiękowego porównano je z szeroko obecnie stosowaną technologią spawania laserowego. Badania obejmowały porównanie metalograficzne oraz właściwości mechanicznych próbek absorberów paneli słonecznych wykonanych z blachy aluminiowej połączonej odpowiednio z rurkami aluminiowymi (typ I) lub z rurkami miedzianymi (typ II). Panele wykonano łącząc elementy składające się z blach aluminiowych o grubości g =0,4 mm (typ I i typ II) i rurek aluminiowych o średnicy d1=8 mm (typ I) oraz miedzianych o średnicy d2=6 mm (typ II) i grubości ścianki odpowiednio t1=0,8 mm i t2=0,4 mm z zastosowaniem dwóch technologii spajania termicznego:
Widok ogólny absorberów obu typów wskazuje, że wskutek oddziaływania termicznego podczas procesu spawania absorbera łączonego wiązką lasera (typ II), odkształca się on w znacznym stopniu w kierunku wzdłużnym, prowadząc do lokalnych falistości blachy aluminiowej na całej powierzchni absorbera. Defekt ten wywołany stycznymi naprężeniami w absorberze świadczy o ich ciągłej obecności, co w wyniku zmian temperatury podczas eksploatacji i znacznych różnic w rozszerzalności liniowej aluminium i miedzi prowadzi do dalszego ich zmiennego wzrostu w okresie eksploatacji absorbera. Zjawisko oscylacji naprężeń stycznych powodować będzie w wielu przypadkach pękanie poszczególnych spoin, a zatem nieuchronny spadek pola kontaktu między blachą a rurkami. Spowoduje to spadek skuteczności przejmowania ciepła przez rurki z aktywnym medium, a w krytycznych przypadkach oddzielenie blachy absorbera od tzw. harfy. Absorber zgrzewany (typ I) pozbawiony jest widocznych defektów tego rodzaju.
Celem badań było ustalenie odporności na zniszczenie mechaniczne obu typów paneli oraz oszacowanie względnych pól styku spoin/zgrzein w rozpatrywanych przypadkach. Przeprowadzono próby odrywania rurki od blachy, ścinania zgrzeiny/spoiny wzdłuż osi rurki, a także ścinania prostopadle do niej (rys. 4). Dokonano pomiarów maksymalnej siły zrywania, wzajemnego przemieszczenia łączonych elementów do rozdzielenia złącza oraz pracy (energii) niezbędnej do zniszczenia złącza spawanego/zgrzewanego.
Rys.3. Kierunek działania sił w niszczących próbach a) odrywania, b) ścinania poprzecznego i c) ścinania wzdłużnego.
Rys. 4. Porównanie nośności i pracy zniszczenia złączy wykonanych zgrzewaniem ultradźwiękowym i spawaniem laserowym
Rezultaty badań niszczących wskazują, że w każdym rozważanym przypadku obciążenia złącze zgrzewane typu I posiada wyższą wytrzymałość na odrywanie średnio o 180%, na ścinanie poprzeczne o 180%, a na ścinanie wzdłużne o 240% w stosunku do złączy spawanych laserowo. Ponadto praca niszcząca złącza absorbera w zależności od wariantu obciążenia różni się od 140% (obciążenie odrywające) przez 420% (ścinanie poprzeczne) aż do 1400% w przypadku ścinania wzdłużnego na korzyść złącz zgrzewanych ultradźwiękowo. Rezultaty te świadczą jednoznacznie o wyższej wytrzymałości mechanicznej złączy panelu typu I (Al+Al). Wynika to nie tylko z większej siły przenoszonej przez złącza do ich zniszczenia, ale głównie z wyższej odkształcalności (plastyczności) zrywanej/ścinanej zgrzeiny od uzyskiwanej metodą laserową spoin punktowych. Spoiny te nie tylko pracują oddzielnie, ale przede wszystkim powstają ze stopu miedzi z aluminium (brązalu), charakteryzującego się znaczną kruchością, powodującą mniejszą odkształcalność dowolnego odcinka panelu.
Przeprowadzone badania metalograficzne z zastosowaniem warstwicowego przeglądu prostopadłych do osi rurek przekrojów złącza rurka-blacha (co około 0,1-0,2 mm) wykazały, że:
Rys. 5. Widok struktur spoiny wykonanej a) laserowo i b) zgrzeiny wykonanej ultradźwiękowo
Rys. 6. Typowe wyniki nośności złączy spawanych laserowo (kolor czerwony) i zgrzewanych ultradźwiękowo (kolor czarny)
Spawanie laserowe może być rozważane jako metoda łączenia rurek z płytami po spełnieniu kilku warunków:
Niedotrzymanie powyższych warunków może w procesie eksploatacji kolektora skutkować obniżonym progiem odwarstwienia płyty absorbera od rurkowej wężownicy przejmującej ciepło, a zatem spadkiem koherentności i sprawności panelu. ◼
Dr hab. inż. Krzysztof Kudła, prof. PCz.
Dr inż. Kwiryn Wojsyk
Dr inż. Marek Gucwa
Politechnika Częstochowska,
Katedra Technologii i Automatyzacji
Wnioski:
Wymiennik c.w.u. Tower Grand to najnowszy ogrzewacz wody Galmet opracowany do współpracy z najbardziej wymagającymi urządzeniami – pompami ciepła. Wysoka wydajność i szeroki zakres pojemności sprawiają, że jest to rozwiązanie optymalne do stosowania zarówno z pompami ciepła bardzo małej jak i większej mocy. Odkryj moc wszystkich możliwości Tower Grand.
Wymiennik c.w.u. Tower Grand to najnowszy ogrzewacz wody Galmet opracowany do współpracy z najbardziej wymagającymi urządzeniami – pompami ciepła. Wysoka wydajność i szeroki zakres pojemności sprawiają, że jest to rozwiązanie optymalne do stosowania zarówno z pompami ciepła bardzo małej jak i większej mocy. Odkryj moc wszystkich możliwości Tower Grand.
Tower Grand to szybki wymiennik c.w.u. do pomp ciepła o powiększonej wężownicy spiralnej i mocy grzewczej.
Opracowany został w oparciu o najlepsze cechy najwydajniejszego wymiennika c.w.u. do pomp ciepła – Maxi. Stanowi uzupełnienie oferty stojących emaliowanych wymienników c.w.u. z wężownicą spiralną, których podstawą są najpopularniejsze ogrzewacze Tower a największą moc oferują ogrzewacze Maxi.
W ogrzewaczu zastosowano znacznie powiększoną wężownicę spiralną – nawet ponad 2 razy większą w porównaniu z klasycznym wymiennikiem c.w.u. – o powierzchni od 1,4m2 dla wymiennika Tower Grand 160 do 4,3m2 dla wymiennika Tower Grand 500. Dzięki takiemu rozwiązaniu stanowi on optymalne rozwiązanie dla instalacji z pompą ciepła zarówno typu on-off jak i inwerterową. Szeroki zakres pojemności od 160 do 500 litrów pozwala natomiast na dopasowanie go do wymogów pomp ciepła zarówno o bardzo małej jak i większej mocy.
Wszystkie zalety wymiennika c.w.u. Tower Grand przedstawia strona produktu.
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…
Nowoczesne technologie i zielona murawa to pasje, które w swoim życiu łączy Przemysław Kowaczek, kierownik zmiany w Dziale Produkcji Ogrzewaczy firmy Galmet oraz... sędzia piłki nożnej.
Od czego zaczynamy – pracy, czy pasji? Co jest dla Ciebie ważniejsze?
Przemysław Kowaczek: Obie rzeczy są ważne! Praca to podstawa, fundament i codzienność, a sędziowanie i piłka to rzeczywiście prawdziwa pasja, a nawet przygoda życiowa.
W pracy ostatnio awansowałeś…
Zmieniłem wydział – z Działu Produkcji Kotłów c.o. trafiłem do większego Działu Produkcji Ogrzewaczy, gdzie jestem kierownikiem zmiany. Nowocześniejsze technologie, większy wydział i więcej pracy! (śmiech)
Ale to chyba jeszcze nie jest szczyt Twoich możliwości...
Mam nadzieję, że nie. Staram się zawsze dobrze współpracować z innymi, dbać o bezpieczeństwo podległych pracowników i realizować cele założone przez zarząd firmy. Mam 39 lat, wyższe wykształcenie, określone kompetencje i umiejętności, ale zawsze można osiągnąć więcej. Może kiedyś zostanę kierownikiem Zespołu Produkcyjnego Wydziału Zbiorników. Galmet to jest moje miejsce (śmiech).
To znaczy, że nie chcesz wyjeżdżać z Głubczyc. A gdzie się urodziłeś, gdzie mieszkasz, gdzie lubisz przebywać?
Głubczyce, Głubczyce, i jeszcze raz Głubczyce!
Jesteś lokalnym patriotą!
Jasne! Tu mieszkam z rodziną i pracuję, mam przyjaciół i znajomych. Jestem u siebie.
A rodzina to...
Żona Ilona, córka Joanna, syn Mateusz. Mocne wsparcie!
Wróćmy do sędziowania. Kiedy zacząłeś?
Ooo, dawno. Sędziuję już od 11 lat. W Klasie Okręgowej jako asystent, w Kl. A i B oraz w pozostałych rozgrywkach młodzieżowych jako Sędzia Główny, a ostatnio zacząłem sędziować w 4. Lidze Opolskiej.
Co Cię kręci w tym sędziowaniu? Przecież największe emocje są w samej grze, a sędzia raczej studzi nastroje...
Przez 15 lat też grałem, m.in. w 4-ligowej Polonii Głubczyce. A w pracy sędziego najbardziej lubię zarządzanie drużynami, podejmowanie ważnych decyzji, mających wpływ na wynik meczu, specyfikę zawodów, atmosferę meczów, spotkania z ludźmi, a także wymianę doświadczeń, zarówno sportowych, jak i życiowych.
Uwaga, podchwytliwe pytanie – czego nie lubisz w sędziowaniu?
Nie lubię niewłaściwego zachowania kibiców, działaczy, a niekiedy także zawodników w niższych klasach rozgrywkowych. To niestety się zdarza i nie podoba mi się. Ale sędzia jest też od tego, aby te złe zachowania i praktyki eliminować lub im zapobiegać.
Na boisku bywa zabawnie?
Zdarza się, że występują niecodzienne sytuacje, np. strzelanie goli samobójczych, nietypowe zagrania, często nieprzewidywalne. Piłkarze, ale także kibice, to ludzie z dużą inwencją.
Masz jeszcze inne pasje, hobby?
W wolnych chwilach staram się spędzać czas z rodziną. Lubimy wspólnie jeździć na rowerach, mamy wspólne treningi biegowe - najczęściej z synem, wyjazdy do kina, na basen. W miarę możliwości co roku wyjazd na urlop. Najczęstszy kierunek to Chorwacja. A w zimie wyjazdy w góry, np. do Wisły lub Zakopanego. Dla relaksu w wolnych chwilach lubię posłuchać współczesnej muzyki, pooglądać mecz w telewizji - najczęściej jest to Liga Angielska lub obejrzeć najnowszy film akcji.
Jesteś kolejnym fanem Chorwacji w firmie Galmet...
To jest bardzo fajne miejsce. Rzeczywiście wielu moich kolegów z rodzinami spędza tam urlopy i wzajemnie się „nakręcamy” na Chorwację.
Niektórzy mieli niebezpieczne przygody w Chorwacji...
Też miałem w Chorwacji taki rejs statkiem w czasie sztormu… Wolę nie opowiadać.
Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?
Niezmiennie chciałbym się rozwijać - zarówno w pracy, jak i na boisku. Zwłaszcza przez systematyczne szkolenia. A moim marzeniem na pewno jest zwiedzanie ciekawych miejsc na świecie.
Tego Ci życzymy i dziękujemy za ciekawą rozmowę.
Smartfon, laptop, pompa ciepła do c.w.u. Co łączy te smart rozwiązania? Czołowi producenci tych urządzeń zapewniają ich użytkownikom jeszcze więcej korzyści dzięki najnowszym aktualizacjom oprogramowania. Sprawdź jak łatwo możesz zyskać dostęp do nowych funkcji Twojej pompy ciepła Spectra, Basic lub Small.
Smartfon, laptop, pompa ciepła do c.w.u. Co łączy te smart rozwiązania? Czołowi producenci tych urządzeń zapewniają ich użytkownikom jeszcze więcej korzyści dzięki najnowszym aktualizacjom oprogramowania. Sprawdź jak łatwo możesz zyskać dostęp do nowych funkcji Twojej pompy ciepła Spectra, Basic lub Small.
Jakie korzyści daje aktualizacja oprogramowania sterownika pompy ciepła?
Najnowsze oprogramowanie to:
W których pompach ciepła mogę w ten sposób zaktualizować oprogramowanie?
Najnowsze aktualizacja przygotowaliśmy dla wszystkich pomp ciepła do c.w.u. Spectra, Basic i Small, produkowanych w latach 2016-2019, ze sterownikami ST53.2, ST53.3 i ST530.
Jak zaktualizować oprogramowanie?
Pobierz oprogramowanie ze strony: galmet.com.pl/pl/aktualizacja-oprogramowania
Zbiornik z wężownicą, czy bez wężownicy, jakiej pojemności i jaki rodzaj zbiornika do danego kotła gazowego – takie pytania zadają sobie inwestorzy przed zakupem nowego lub przed wymianą starego kotła gazowego. Wyjaśniamy co trzeba wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego zbiornika i które modele najlepiej spełnią swoją rolę.
Zbiornik z wężownicą, czy bez wężownicy, jakiej pojemności i jaki rodzaj zbiornika do danego kotła gazowego – takie pytania zadają sobie inwestorzy przed zakupem nowego lub przed wymianą starego kotła gazowego. Wyjaśniamy co trzeba wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego zbiornika i które modele najlepiej spełnią swoją rolę.
Rodzaje kotłów gazowych
Dla prawidłowego doboru zbiornika podstawowe znaczenie ma jakiego rodzaju kotła gazowego będziemy z nim używać. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy kotłów gazowych: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne.
Kotły jednofunkcyjne
To urządzenia, które przede wszystkim zasilają instalację grzewczą w budynku (np. grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Wodę użytkową mogą podgrzewać dopiero po podłączeniu do niech osobnego ogrzewacza wody. Podgrzew następuje poprzez wężownicę spiralną wbudowaną w zbiorniku, do której podłączany jest kocioł gazowy.
Ogrzewacze do tego typu kotłów – wymienniki c.w.u. - występują w dwóch wersjach - wiszącej i stojącej. Zbiorniki wiszące mogą mieć pojemności od 80 do 140 l., natomiast stojące aż do 3000 l.
Sprawność przygotowania ciepłej wody użytkowej ściśle związana jest z pojemnością zbiornika - im pojemność będzie większa, tym wydajność będzie wyższa. Większy zbiornik poprawia też komfort użytkowania systemu grzewczego.
Kotły dwufunkcyjne
Kotły te również podgrzewają wodę w obiegu centralnego ogrzewania budynku, natomiast woda użytkowa przygotowywana jest przepływowo, tzn. podgrzewana jest od razu w czasie poboru. W tym celu kocioł wyposażany jest w dodatkowy wymiennik płytowy. Pozwala to rozdzielić dwie funkcje grzania: c.o. i c.w.u. W kotłach dwufunkcyjnych wydajność c.w.u. uzależniona jest od mocy kotła. Zazwyczaj, aby utrzymać komfort w mieszkaniu czy domu, wymagane jest zastosowanie kotła o mocy 20 - 24 kW.
Wydajność takiej instalacji c.w.u. można zwiększyć stosując warstwowe zbiorniki c.w.u. – ich pojemność nie przekracza zwykle 100 l.
Zbiornik połączony z kotłem pełni wtedy funkcję zasobnika c.w.u. Ogrzana w kotle gazowym woda gromadzona jest w górnej części zbiornika i stąd też pobierana do instalacji c.w.u. Takie rozwiązanie gwarantuje pobór, praktycznie od razu, ciepłej wody nawet przy kilku punktach poboru oraz niemal brak strat ciepła. Szacowany czas całkowitego nagrzewu pełnego zbiornika wody o Δt=45°C (np. od 10°C do 55°C), przy współpracy z kotłem o mocy 24kW, wynosi tylko 20 min.
Zasobnik wody wyposażony jest w 3-stopniową pompę ładującą o regulowanej wydajności, wymuszającą przepływ zimnej wody przez kocioł gazowy i jego uruchomienie. Pompa ładująca zamontowana jest na dopływie zimnej wody (pobór z dolnej części zbiornika) do kotła gazowego, co sprawia, że kocioł uruchamia się na maksymalnej mocy. Po osiągnieciu ustawionej w zbiorniku temperatury wody, termostat wyłącza pompę, a tym samym kocioł.
Zalety i wady układów z kotłami gazowymi
Każdy z opisanych systemów grzewczych zasilanych kotłami gazowymi daje użytkownikom sporo korzyści, ale ma też swoje małe wady. Koszt zakupu zestawu, składającego się z kotła jednofunkcyjnego oraz wymiennika z wężownicą spiralną na pewno będzie niższy od ceny zestawu kotła dwufunkcyjnego ze zbiornikiem warstwowym. Jednak należy się liczyć z tym, że taki układ nieco dłużej przygotowuje ciepłą wodę użytkową (do kilkunastu minut).
System z kotłem dwufunkcyjnym i zbiornikiem warstwowym, mimo że nieco droższy, ma wyższą wydajność i pozwala na szybkie przygotowanie c.w.u. (praktycznie od uruchomienia kotła), a ponadto podlega wolniejszemu zużyciu, dzięki ograniczeniu ilości włączeń kotła gazowego.
Najlepsze zbiorniki do kotłów gazowych
Najlepsze efekty współpracy z jednofunkcyjnymi kotłami gazowymi zapewniają zbiorniki SGW(S) Rondo Premium - A klasa (typ 120 i 140 l.) z oferty GALMET. Mogą one pracować także ze wszystkimi innymi rodzajami kotłów c.o. Powiększona o ponad 25% wężownica spiralna o powierzchni aż 1,2m2 zapewnia szybkie ogrzewanie wody, a najwyższa, dla ogrzewaczy wody, klasa energetyczna A gwarantuje ekonomiczną pracę układu i oszczędność gazu. Straty postojowe wynoszą tylko 38W. Rondo Premium ocieplone są pianką poliuretanowa i zabezpieczone metalową obudową. Wewnątrz zbiornik zabezpieczony jest emalią ceramiczną EXTRA GLASS®, nakładaną metodą na mokro, gwarantującą najdłuższą żywotność. Jego działanie uzupełnia, stosowana we wszystkich zbiornikach emaliowanych GALMET, anoda magnezowa.
Zalety wymienników SGW(S) Rondo Premium:
Do gazowych kotłów dwufunkcyjnych przeznaczone są zbiorniki SG(S) Fusion (typ 100 l.) Są to zbiorniki warstwowe służące do przechowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki warstwowemu układaniu się podgrzewanej wody w zbiorniku małe pobory wody nie uruchamiają kotła zbyt często, co wydłuża jego żywotność i skutecznie pozwala oszczędzać gaz. SG(S) Fusion również ocieplone są pianką poliuretanową i zabezpieczone metalową obudową, Wewnątrz zbiornik pokryty jest emalią ceramiczną EXTRA GLASS®, nakładaną metodą na mokro, gwarantującą najdłuższą żywotność. Zbiornik warstwowy o wysokości tylko 90 cm bez problemu można zainstalować pod kotłem gazowym.
Wszystkie przyłączą w zbiorniku Fusion znajdują się w górnej pokrywie co znacznie upraszcza instalację i poprawia komfort użytkowania zbiornika.
Zalety zbiorników SG(S) Fusion:
Pomoc i porady - bezpłatnie
Dodatkowych informacji i porad na temat zbiorników do kotłów gazowych można zasięgnąć u ekspertów Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej. Pomagają oni również w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń grzewczych do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej infrastruktury.
inż. Roman Balicz
Krajowy doradca ds. ogrzewaczy wody
kom. +48 77 403 45 60
r.balicz@galmet.com.pl
Galmet 4.0 – To już się dzieje! – wywiad ze Sławomirem Ociepą - dyrektorem handlowym Galmet / Panele słoneczne zgrzewane ultradźwiękowo / Zbiorniki do kotłów gazowych / #ZawódMożliwości / Wszystkie bufory - małe i duże / Przewodnik inwestora - część 6 / Program Czyste Powietrze 2020 / Ludzie i Pasje: nowoczesne technologie i zielona murawa / …Szablą odbijemy! Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech.
Galmet 4.0 – To już się dzieje! – wywiad ze Sławomirem Ociepą - dyrektorem handlowym Galmet / Panele słoneczne zgrzewane ultradźwiękowo / Zbiorniki do kotłów gazowych / #ZawódMożliwości / Wszystkie bufory - małe i duże / Przewodnik inwestora - część 6 / Program Czyste Powietrze 2020 / Ludzie i Pasje: nowoczesne technologie i zielona murawa / …Szablą odbijemy! Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech.
Wywiad z dyrektorem handlowym Galmet, Sławomirem Ociepą
Galmet 4.0 - To już się dzieje! Ciągły rozwój to cecha naszej marki. O zmianach w fabryce, technologiach produkcji oraz inwestycjach.
Panele słoneczne zgrzewane ultradźwiękowo - naukowa analiza technologii wykorzystywanych w produkcji
W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli kolektorów słonecznych wytwarzanych w oparciu o różne technologie, które cieszą się odmiennymi opiniami producentów, instalatorów i użytkowników. Jedynym sposobem rzetelnego zweryfikowania tych sądów jest naukowa analiza technologii wykorzystywanych w produkcji solarów, przeprowadzona na podstawie wnikliwych badań konkretnych modeli tych urządzeń.
W oparciu o gruntowne badania na temat zgrzewania ultradźwiękowego w absorberach paneli słonecznych naukowcy Politechniki Częstochowskiej przygotowali opracowanie naukowe pt. „Właściwości mechaniczne i inne cechy złączy zgrzewanych ultradźwiękowo w absorberach paneli słonecznych wobec stawianych im wymogów eksploatacyjnych”. Autorami badań są: dr hab. inż. Krzysztof Kudła, prof. P.Cz., dr inż. Kwiryn Wojsyk oraz dr inż. Marek Gucwa (Politechnika Częstochowska, Katedra Technologii i Automatyzacji) a publikacja ich wyników ukazała się m.in. w Biuletynie Instytutu Spawalnictwa 1/2020.
W „Ekspercie Ogrzewnictwa” prezentujemy przedruk ich opracowania.
Zbiorniki do kotłów gazowych. Jaki wybrać?
Zbiornik z wężownicą, czy bez wężownicy, jakiej pojemności i jaki rodzaj zbiornika do danego kotła gazowego takie pytania zadają sobie inwestorzy przed zakupem nowego lub przed wymianą starego kotła gazowego. Wyjaśniamy co trzeba wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego zbiornika i które modele najlepiej spełnią swoją rolę.
#ZawódMożliwości
Branża instalacyjna będzie taka jak jej kadry! Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w jakości świadczonych usług, relacji instalatorów z markami, jak i w ekonomicznym rozwoju całej branży. „Hydraulik – zawód możliwości” to wspólny projekt edukacyjno-społeczny instalatorów, producentów i handlowców deklaruje Paweł Kaczmarek – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Firm Instalacyjnych i Serwisowych – organizatora projektu. Przedstawiamy plany rozwoju projektu, który jednoczy starania o lepszą edukację, o nowoczesny wizerunek instalatora, atrakcyjną perspektywę dla młodego człowieka.
Wszystkie bufory małe i duże do pomp ciepła w każdej instalacji
Zbiorniki buforowe to nieodłączny element nowoczesnych i ekologicznych systemów grzewczych. W zależności od rodzaju i wielkości instalacji mogą pełnić różne kluczowe funkcje. Zwiększają pojemność/wydajność instalacji górnego źródła w budynkach ogrzewanych pompą ciepła, łączą kilka źródeł ciepła w jedną instalację, pełnią funkcję tzw. sprzęgła hydraulicznego, stanowią zabezpieczenie dla pompy ciepła lub „akumulują chłód”.
Przestawiamy nowości, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego instalatora pomp ciepła - zbiorniki buforowe o pojemnościach od 40 do 10 000 litrów.
Przewodnik inwestora – część 6
Realne korzyści wynikające z wyboru ekologicznego systemu grzewczego pompa ciepła powietrze – woda z instalacją ogrzewania grzejnikowego. Podsumowanie rocznych kosztów energii elektrycznej. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet – Pawłem Kurkiem.
Program Czyste Powietrze 2020
Nowe zasady programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Kto może skorzystać ze wsparcia w Programie? Jak złożyć wniosek i jakie urządzenia Galmet spełniają wymagania programu?
Ludzie i Pasje
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to coś więcej niż hobby… Tym razem o pasję pytamy Przemysława Kowaczek – sędzia piłki nożnej oraz kierownik zmiany w dziale produkcji ogrzewaczy wody firmy Galmet.
Wielkie słowa wielkich ludzi
W chwilach, gdy szukasz inspiracji, warto posłuchać słów osób, które w swoim życiu osiągnęły rzeczy niemożliwe.
…Szablą odbijemy!
O utworzeniu Legionów Polskich we Włoszech opowiada wiceprezes Robert Galara.
Zachęcamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet.
Modernizacja instalacji c.o. Korzyści z zastosowania powietrznej pompy ciepła w połączeniu z grzejnikami. Roczne oszczędności i porównanie kosztów użytkowania z innymi systemami ogrzewania. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet – Pawłem Kurkiem. Sprawdź, ile możesz zyskać wybierając rozwiązania OZE.
Modernizacja instalacji c.o. Korzyści z zastosowania powietrznej pompy ciepła w połączeniu z grzejnikami. Roczne oszczędności i porównanie kosztów użytkowania z innymi systemami ogrzewania. Wszystko to w wywiadzie, który „Ekspert Ogrzewnictwa” przeprowadził z Krajowym Doradcą ds. Pomp Ciepła Galmet – Pawłem Kurkiem. Sprawdź, ile możesz zyskać wybierając rozwiązania OZE.
Ekspert Ogrzewnictwa: W poprzednich wydaniach Eksperta Ogrzewnictwa omówiliśmy na podstawie konkretnych przykładów i obliczeń, jakie oszczędności możemy uzyskać w eksploatacji systemu grzewczego Galmet opartego na gruntowej pompie ciepła Maxima w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym oraz układu z pompą ciepła powietrze-woda Airmax2 w połączeniu z niskotemperaturową instalacją podłogową. Dla zobrazowania realnych korzyści w wyliczeniach konfrontujemy nowoczesne urządzenia, wykorzystujące odnawialne źródła energii, z tradycyjnymi źródłami ogrzewania.
W szóstej części naszego poradnika dla inwestorów planujących wykonanie nowej lub modernizację istniejącej instalacji grzewczej przyjrzymy się systemowi grzewczemu, w którym głównym źródłem jest powietrzna pompa ciepła Airmax2, zasilająca klasyczną instalację grzejnikową.
Paweł Kurek (krajowy doradca ds. pomp ciepła Galmet): To bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie atrakcyjne w modernizowanych budynkach. Często nie ma w nich możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego, a właściciel chciałby wykorzystać możliwości nowoczesnego urządzenia zasilanego OZE, jakim jest powietrzna pompa.
Zacznijmy od przypomnienia założeń projektowych i parametrów, charakterystycznych dla naszego wzorcowego budynku, w którym testujemy wszystkie nasze układy grzewcze.
Parametry instalacji i założenia projektowe są identyczne dla każdej omawianej w kolejnych poradnikach instalacji co pozwala na łatwe porównanie wyników i korzyści z użytkowania poszczególnych rozwiązań. Dla ułatwienia wszystkie założenia podajemy w tabeli (Tab. 1).
Tab. 1 - Założenia projektowe i parametry przyjęte w obliczeniach
A jakie urządzenia wchodzą tym razem w skład naszego systemu grzewczego?
Do wyliczeń przyjęliśmy następujący wariant instalacji:
W tym układzie instalacja będzie wypełniona dwoma różnymi czynnikami.
Pompa ciepła Airmax2 instalowana jest na zewnątrz budynku zatem obecność wody grzewczej w instalacji po stronie zewnętrznej mogłaby w przypadku jej zamarznięcia doprowadzić do uszkodzenia instalacji lub/i urządzenia. Z tego powodu w części instalacji łączącej pompę ciepła z instalacją wewnątrz budynku stosowany jest czynnik, który nie zamarznie. Czynnikiem tym jest glikol, dla którego temperatura krzepnięcia wynosi co najmniej -30°C. Glikolem można wypełnić jednak również całą instalację wewnętrzną, w tym grzejniki.
W sytuacji, gdy instalacja grzewcza wewnątrz budynku zostanie wypełniona wodą, zachodzi konieczność zastosowania wymiennika pośredniczącego, który zapewni przekazanie energii cieplnej na styku glikol - woda. Wymiennikiem pośredniczącym może być wymiennik płytowy - tu odpowiedni będzie model SWEP 60.
Można zastosować również bufor c.o. z wężownicą o powiększonej powierzchni wymiany ciepła, łączący w sobie funkcję bufora i wymiennika: SG(B) 400 (nr kat. 71-404100N) – nowość w ofercie Galmet.
Rys. 1 - Zbiornik buforowy SG(B) 400 z maksymalnie dużą wężownicą spiralną
Rys. 1 - Zastosowanie wymiennika pośredniczącego w postaci zbiornika buforowego
Nawet z wymiennikiem pośredniczącym pomiędzy pompą ciepła powietrze-woda, a grzejnikami instalacja i tak jest prostsza niż w przypadku układu z gruntową pompą ciepła wewnątrz budynku.
W systemie z powietrzną pompą ciepła nie zachodzi konieczność wykonania dolnego źródła, tak jak w przypadku gruntowych pomp ciepła. Dolne źródło dla pompy ciepła powietrze-woda to powietrze atmosferyczne. Żeby pompa mogła z niego odpowiednio korzystać należy jedynie odpowiednio ustawić urządzenie przy budynku, pamiętając o zachowaniu odpowiednich odległości od otaczających elementów.
Rys. 2 - Wymagane odległości montażowe pompy ciepła Airmax2 6-15 GT (widok z góry)
W przypadku modelu Airmax2 12GT odległość minimalna od ściany wynosi 40 cm. Powietrze wyrzucane jest z wentylatora pompy ciepła do przodu, więc zaleca się zachowanie odpowiedniej odległości z przodu urządzenia. Optymalne umieszczenie urządzenia względem kierunków świata zależne jest od funkcji pompy ciepła. Odpowiednie ustawienie ma na celu uzyskanie jak najbardziej korzystnych temperatur powietrza, zwłaszcza unikanie ryzyka zbyt wysokich temperatur w okresie letnim. Problem można niwelować stosując zacienienie czy zadaszenie.
Jakie jeszcze założenia przyjmujemy dla naszej instalacji grzewczej?
Podstawowe znaczenie ma łączne zapotrzebowanie cieplne na cele c.o. i c.w.u. które ma zapewnić źródło ciepła. Szacowane wartości dla naszego budynku wzorcowego podajemy w tabeli (Tab. 2).
Tab. 2 - Łączne zapotrzebowanie cieplne na cele c.o. i c.w.u. w budynku
Zwróćmy uwagę, że mimo zastosowania powietrznej pompy ciepła wg symulacji nie zachodzi konieczność dogrzewania dodatkowym źródłem np. w postaci grzałki elektrycznej. Aspekt ten jest uzależniony od przyjętej w doborze temperatury biwalencyjnej oraz temperatur panujących w danej lokalizacji. W analizowanym doborze budynek zlokalizowany jest w II strefie klimatycznej, a dokładnie we Wrocławiu.
W ciągu roku łączna ilość energii cieplnej potrzebnej w tym budynku wyniesie zatem 12 256 kWh.
Do wyprodukowania niezbędnej ilości energii cieplnej, czyli 12 256 kWh pompa ciepła Airmax2 12GT pobierze następującą ilość energii elektrycznej:
Łączny koszt takiego ogrzewania otrzymamy mnożąc obliczoną zużywaną ilość energii elektrycznej przez cenę 0,6 zł/kWh.
Roczne koszty energii elektrycznej wyniosą zatem 2 166 zł brutto.
To bardzo efektywne rozwiązanie. Należy zwrócić uwagę, że sumaryczny czas pracy pompy ciepła dla ogrzewania budynku to tylko 1 047 godzin w roku, a czas pracy na potrzeby przygotowania ciepłej wody to zaledwie 347 godzin w roku.
Porównajmy to rozwiązanie do innych źródeł ciepła.
Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych sposobów zasilania instalacji grzewczej pokazujemy na wykresie nr 1.
Wykres 1 - Porównanie kosztów ogrzewania (w zależności od przyjętych cen nośników energii) dla różnych sposobów zasilania instalacji grzewczej
Pompa ciepła wypada ewidentnie najlepiej.
Wyraźnie widać, że w przypadku wykorzystania powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu koszty eksploatacyjne są najniższe. Wyniki obliczeń potwierdzają, że system z pompą ciepła Airmax2 (c.o. i c.w.u.), w stosunku do konwencjonalnych źródeł zasilania budynku w energię cieplną, jest zdecydowanie najtańszy w użytkowaniu. Jest też rozwiązaniem bezobsługowym.
A jak to wygląda w porównaniu do systemu z gruntową pompą ciepła?
Analizując dane, które uzyskaliśmy w układach opisanych w poprzednich wydaniach Eksperta Ogrzewnictwa można stwierdzić, że rozwiązaniem jeszcze tańszym w eksploatacji jest pompa gruntowa, która stanowi najtańsze źródło ogrzewania, jednak wiąże się z wyższym kosztem inwestycyjnym. W każdym indywidualnym przypadku należy jednak przeanalizować sytuację i wybrać optymalne rozwiązanie pod kątem inwestycyjnym i eksploatacyjnym.
Nie ma też dużej różnicy kosztów eksploatacji systemu z ogrzewaniem podłogowym, a tym z tradycyjnymi grzejnikami...
Ogrzewanie grzejnikowe wymaga wyższych temperatur zasilania w stosunku do podłogowego, co skutkuje nieco niższym sezonowym współczynnikiem efektywności pompy ciepła. Występuje zależność: im wyższa temperatura górnego źródła w pompie ciepła (instalacji wewnątrz budynku), tym niższa efektywność pracy, stąd najlepszym dla pompy ciepła systemem ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe (niskotemperaturowe). Różnice w kosztach eksploatacyjnych między systemem nisko-, a wysokotemperaturowym nie są jednak duże. Dla systemu grzejnikowego uzyskaliśmy w teście koszty roczne na poziomie 2 166 zł, natomiast w poprzednim wydaniu poradnika, gdzie analizowana była analogiczna instalacja z ogrzewaniem podłogowym, uzyskaliśmy wartość 1 859 zł.
Różnica wynosi zaledwie 307 zł.
Zatem inwestor, który zdecyduje się na budowę domu i zastosowanie grzejników lub modernizację istniejącej instalacji bez problemu może zastosować również pompę ciepła, gdyż jest to bardzo efektywne i tanie w eksploatacji rozwiązanie. Należy tu też wspomnieć o wyjątkowym komforcie użytkowania tego ekologicznego rozwiązania. Pełną kontrolę nad pompą ciepła Airmax2 zapewnia nam nie tylko specjalny serwis www, ale także intuicyjna aplikacja. Warto też pamiętać, że cała wytwarzana przez omawianą pompę ciepła energia cieplna pochodzi ze źródeł odnawialnych co pozytywnie wpływa na środowisko, w którym żyjemy.
Każdy inwestor może liczyć na bezpłatną pomoc ekspertów Waszego Centrum w odpowiednim zaplanowaniu inwestycji?
Tak. Klienci zawsze mogą liczyć na pomoc specjalistów Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń grzewczych do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej infrastruktury. Zawsze staramy się przedstawić komplet informacji, które mogą być pomocne klientom. Pomagamy nie tylko wybrać, skonfigurować i określić koszty eksploatacji systemu, ale również znaleźć autoryzowanego instalatora, a nawet źródła finansowania i dofinansowania inwestycji, np. w ramach samorządowych i wojewódzkich programów dotacyjnych. Pompy ciepła Airmax2 objęte są również ogólnopolskim programem dotacji „Czyste Powietrze”. W ramach programu dotowany jest m.in. zakup i montaż pompy ciepła typu Airmax2 6 – 30 GT wraz z osprzętem w wysokości do 60% faktycznie poniesionych kosztów.
W przypadku zapytań o dobór pompy ciepła, korzyści z jej użytkowania i potencjalne oszczędności prosimy o kontakt:
mgr inż. Paweł Kurek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
tel. +48 77 403 45 60
pompyciepla@galmet.com.pl
Nowe zasady programu „Czyste Powietrze” zaczną obowiązywać już niebawem. Przyspieszą znacznie realizację programu. Zwiększy się liczba osób objętych dopłatami. Dotacje obejmą kolejne grupy produktów Galmet, wzrośnie też maksymalna wysokość dofinansowania. Nawet 27 000 zł za instalację gruntowej pompy ciepła Maxima.
Nowe zasady programu „Czyste Powietrze” zaczną obowiązywać na przełomie marca i kwietnia. Przyspieszą znacznie realizację programu. Zwiększy się liczba osób objętych dopłatami. Dotacje obejmą kolejne grupy produktów Galmet, wzrośnie też maksymalna wysokość dofinansowania. Nawet 27 000 zł za instalację gruntowej pompy ciepła Maxima.
Głównym celem Programu "Czyste Powietrze" jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.
Najważniejsze zmiany w Programie Czyste Powietrze 2.0
Zwiększenie limitu dochodów i wprowadzenie 2 poziomów dofinansowania: podstawowego (dla beneficjentów o rocznym dochodzie nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł) i podwyższonego (dla beneficjentów, u których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:
Wysokość dofinansowania najważniejszych rozwiązań OZE Galmet – podwyższony poziom dofinansowania
Wysokość dofinansowania najważniejszych rozwiązań OZE Galmet – podstawowy poziom dofinansowania
Na poziomie podwyższonym i podstawowym dofinasowaniem objęte też będą: kotły c.o. gazowe, olejowe, na węgiel, zgazowujące drewno i elektryczne wraz z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym np. Multi - Inox, buforowym m.in: bufor c.o., wymiennikiem c.w.u. m.in.: Tower, Rondo Premium.
Uzupełnienie programu stanowić będą dotacje na ocieplenie przegród budowlanych, zakup i montaż energooszczędnych drzwi i okien.
Dotacje w ramach programu „Czyste powietrze 2.0” będzie można łączyć z programem: „Mój Prąd” oraz termomodernizacyjną ulgą podatkową!
W nowej edycji programu wprowadzone zostaną również:
Warunki odnoszące się do źródeł ciepła
Dofinansowanie będzie mogło też być udzielane w formie dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Zasady finansowania zostały zawarte w regulaminie Programu oraz załącznikach:
Regulamin Programu Czyste Powietrze 2.0
Zał. 1 - Łączenie dotacji z termomodernizacyjną ulgą podatkową
Zał. 2 - Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania - podstawowy poziom dofinansowania
Zał. 2a - Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania - podwyższony poziom dofinansowania
Pozyskaj dotację z Galmet
Otrzymasz indywidualnego opiekuna, który zadba o kompleksowość usług. Pomoże w formalnościach związanych z otrzymaniem pożyczki i umorzenia. Nasi specjaliści dobiorą właściwe urządzenia dopasowane do Twoich potrzeb i zapewnią profesjonalny montaż i serwis.
Dokładnych informacji na temat produktów i warunków dotacji udzieli Twój Doradca d.s. dotacji - tel. 692 08 68 99
Wystartowała najnowsza edycja najgorętszego programu partnerskiego w branży. HOT POINTS CLUB to system wsparcia dedykowany dla najlepszych instalatorów. INSTALATORZE! Dołącz do nas! Zdobywaj nagrody!
Wystartowała najnowsza edycja najgorętszego programu partnerskiego w branży. HOT POINTS CLUB to system wsparcia dedykowany dla najlepszych instalatorów. INSTALATORZE! Dołącz do nas! Zdobywaj nagrody!
Gramy dalej
Programy partnerskie, szkolenia handlowe i techniczne to element wieloletniej współpracy firmy Galmet z najlepszymi instalatorami branży grzewczej. Najnowsza edycja programu HOT POINTS CLUB – to ukoronowanie tych działań!
To Ty decydujesz!
Program HOT POINTS CLUB to możliwość zdobycia setek atrakcyjnych nagród. Nowoczesne smartfony, laptopy, sprzęt RTV i AGD, konsole do gier i setki innych cennych prezentów dla Ciebie i Twojej firmy. Każdy z uczestników może też wybrać bony Sodexo lub zasilenia kart przedpłaconych. Instalatorze! To Ty decydujesz jaką nagrodę otrzymasz.
Co trzeba zrobić aby wziąć udział w akcji?
Instalatorze rób to, co do tej pory i obserwuj, jak tysiące punktów wpada na Twoje konto! Instaluj produkty Galmet, rejestruj je na swoim profilu i zbieraj HotPointy – punkty temperatury. W programie premiowana jest instalacja produktów z wszystkich grup asortymentowych Galmet!
Dla najlepszych!
Instalatorzy, którzy zdobędą najwyższe noty w rankingu otrzymają dodatkowe nagrody specjalne:
Instalatorze! Pilnuj, aby temperatura nie spadła. Im większa ilość punktów, tym bliżej do wygrania nagród. Program lojalnościowy Hot Points Club realizowany jest we współpracy z firmą Sodexo. Szczegóły u doradców techniczno – handlowych. Strona programu: hotpointsclub.pl
Dołącz do nas - zbieraj punkty - zdobywaj nagrody!
Dwie najpopularniejsze w Polsce powietrzne pompy ciepła do c.w.u., czyli Basic GT oraz Small GT zyskały właśnie dodatkową funkcjonalność, która znacznie podnosi komfort ich obsługi. Dostęp online, który dotąd dostępny był właściwie tylko w urządzeniach klasy premium. Pozwala on na wygodną zdalną kontrolę parametrów i sterowanie pracą urządzenia poprzez internet.
Dwie najpopularniejsze w Polsce powietrzne pompy ciepła do c.w.u., czyli Basic GT oraz Small GT zyskały właśnie dodatkową funkcjonalność, która znacznie podnosi komfort ich obsługi. Dostęp online, który dotąd dostępny był właściwie tylko w urządzeniach klasy premium. Pozwala on na wygodną zdalną kontrolę parametrów i sterowanie pracą urządzenia poprzez internet.
Zaleta+
Pompy ciepła typu powietrze-woda Basic GT i Small GT są doskonale znane chyba wszystkim inwestorom. Rekordowa wydajność COP(pomp Basic) = 3,76 (A20/W10-55) / 3,49 (A15/W10-55) PN-EN 16147, wyjątkowa oszczędność potwierdzona najwyższą klasą energetyczną A+ i sprawdzona trwałość sprawiły, że urządzenia te pracują w budynkach w całej Europie. Tylko w naszym kraju zapewniają ciepłą wodę w dziesiątkach tysięcy domów. Do długiej listy zalet Galmet dodał kolejne, które plasują te dwa modele w wyższej kategorii sprzętów smart.
Nowy sterownik pomp ciepła posiada funkcje wcześniej niedostępne dla użytkowników. Basic GT i Small GT obsługiwane są obecnie przez sterownik ST53.3, który zastąpił wcześniejszą wersję ST53.2.
Każdy użytkownik ma teraz możliwość: podłączenia modułu internetowego, sprawdzenia ilości energii cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła oraz czasu pracy pompy ciepła i wszystkich ważnych podzespołów (np. sprężarki, grzałki, pompy cyrkulacyjnej).
Fot. 1 – Panel menu online
Moduł internetowy – komfort premium
Po połączeniu sterownika pomp ciepła Basic GT i Small GT z opcjonalnym modułem internetowym uzyskujemy dostęp online do aktualnych parametrów pracy urządzenia. Możemy w pełni sterować pracą pomp ciepła z dowolnego miejsca z dostępem do sieci internetowej. Po zalogowaniu się do konta swojego urządzenia użytkownik może kontrolować pracę pompy ciepła poprzez przeglądarkę internetową (specjalną stronę internetową) lub przy użyciu aplikacji w smartfonie. Za pośrednictwem modułu ST-505 uzyskujemy dostęp zdalny do wszystkich ustawień sterownika.
Zakładka po zakładce…
Komfortowe zdalne zarządzanie pracą pompy ciepła umożliwia intuicyjne menu kafelkowe serwisu online/aplikacji. Od razu po zalogowaniu do systemu użytkownik otrzymuje podgląd wszystkich najważniejszych parametrów pracy pompy ciepła.
Informacje dotyczące:
„Menu Użytkownika” pozwala na modyfikację ustawień pracy urządzenia. Użytkownik może w nim dokonać zmiany m.in. trybu pracy pompy ciepła oraz temperatury zadanej w zbiorniku.
Fot. 2 – Panel menu online – dostępne funkcje
W funkcji „Tygodniówka” w menu tej zakładki można precyzyjnie ustawić harmonogram pracy urządzenia zgodnie w poszczególnych dniach tygodnia. Z funkcji tej warto korzystać jeśli np. często przybywamy poza domem i chcemy optymalnie zarządzać pracą pompy ciepła.
Precyzyjne zaprogramowanie pracy urządzenia pozwala na uzyskanie dużych oszczędności – wynika to m.in. z użycia odpowiedniej taryfy prądu lub z załączeń pompy tylko w określonych godzinach zgodnie z preferencjami domowników.
Funkcja „Antyzamarzanie” - to zabezpieczenie zbiornika pompy ciepła przed zamarznięciem. Gdy temperatura wody w zbiorniku spadnie poniżej określonej wartości, załączy się pompa ciepła lub grzałka w celu podniesienia temperatury wody. Woda będzie podgrzewana do momentu podniesienia jej temperatury do wartości określonej w ustawieniach.
„Menu Użytkownika” umożliwia również zmianę ustawień pompy cyrkulacyjnej. Pozwala aktywować bądź dezaktywować pompę cyrkulacyjną, ustawić jej czas pracy, czas przerwy i zmienić harmonogram. W menu tym sprawdzimy również czas pracy pompy ciepła, jej podzespołów oraz ilości wytworzonej energii. Zdalnie możemy również aktywować tryb „Czuwanie” (Standby). W trybie tym pompa ciepła jest wyłączona – aktywny pozostają funkcje zabezpieczające urządzenie. Z trybu tego warto korzystać np. na czas urlopu.
Fot. 3 – Panel menu online – modyfikacja temperatury zadanej zbiornika
Dalsze zakładki dotyczą historii alarmów, statystyk oraz ustawień samego modułu internetowego.
Zakładka "Statystyka" pozwala na obserwację parametrów pracy pompy ciepła w określonym czasie oraz generowanie określonych charakterystyk, np. zmiany temperatury wody w zbiorniku w ciągu ostatniej doby, czy ostatniego tygodnia.
Ekspresowy serwis
System online/aplikacja to również gwarancja ekspresowego serwisu online. W ramach specjalnego konta serwisowego serwisant/instalator zyskuje pełen dostęp do funkcji pompy ciepła bez osobistej wizyty w domu klienta. Może zdalnie kontrolować i modyfikować: minimalną temperaturę pracy, temperaturę progu ECO- ECO+, temperaturę funkcji Antylegionella oraz wiele innych opcji związanych ze sterowaniem urządzeniem. Zakładka ta daje także możliwość załączenia dodatkowego źródła ciepła, konfiguracji ustawień dodatkowego źródła oraz zarządzania pracą pozostałych elementów powietrznej pompy ciepła do c.w.u.
W menu tym instalator może również modyfikować histerezę temperatury zadanej, czy funkcję załączenia grzałki w przypadku niskiej temperatury powietrza zasilającego pompę ciepła.Fot. 4 – Pompa ciepła Basic 200
Moduł internetowy – wygoda dla użytkownika i instalatora
Pompy ciepła Basic GT i Small GT wyposażone w sterownik ST53.3 zapewniają użytkownikom najwyższy komfort obsługi oraz zadowolenie z posiadania najnowocześniejszego rozwiązania, przewyższając przy tym dostępne na rynku konkurencyjne urządzenia z tego segmentu. Uzupełnienie intuicyjnego sterownika możliwością zdalnego zarządzania tymi modelami pomp ciepła przez Internet maksymalnie dopasowuje urządzenia do oczekiwań konsumentów i zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu w procesie przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Zdalny dostęp do pompy ciepła to również nowe możliwości dla instalatora, który w dowolnym momencie może sprawdzić i modyfikować parametry eksploatacyjne systemu ogrzewania.
Ekspert zawsze pomoże
Obszerne informacje, porady i pomoc w konfiguracji urządzeń grzewczych oraz w doborze pomp ciepła można zawsze uzyskać w Krajowym Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej. Jego eksperci są dostępni pod nr telefonu 77 403 45 60 lub adresem poczty elektronicznej: pompyciepla@galmet.com.pl
Jedyne w naszej części Europy laboratorium przeznaczone do badania powietrznych pomp ciepła oraz całych Hybrydowych Systemów Grzewczych powstało w Głubczycach. Poznaj najnowsze możliwości Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Galmet.
Jedyne w naszej części Europy laboratorium przeznaczone do badania powietrznych pomp ciepła oraz całych Hybrydowych Systemów Grzewczych powstało w Głubczycach. Poznaj najnowsze możliwości Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Galmet.
Przez ostatni rok trwały prace nad zbudowaniem jedynego w naszej części Europy laboratorium przeznaczonego do badania powietrznych pomp ciepła oraz całych Hybrydowych Systemów Grzewczych, w warunkach w pełni odzwierciedlających naturalne. Wyposażono je m.in. w komorę chłodu, stanowiska do testów wydajnościowych ogrzewaczy wody i badań kotłów c.o. małej i dużej mocy. Unikatowe centrum badawcze mieści się na południu polski, w firmie Galmet.
Powstanie laboratorium jest częścią większego projektu realizowanego przez wiodącego polskiego producenta techniki grzewczej, obejmującego rozwój Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Galmet wraz z przeprowadzeniem projektu badawczego pt. „Inteligentny samo konfigurowalny hybrydowy system grzewczy małej mocy oparty na narzędziach sztucznej inteligencji oraz logiki rozmytej.”
W ramach projektu powstanie inteligentny sterownik kompletnych systemów hybrydowych, wykorzystujący narzędzia sztucznej inteligencji oraz logiki rozmytej. Wartość projektu oszacowano na ok. 5 mln zł, a prace zakończą się w połowie 2020 r.
Funkcjonujące od kilku miesięcy laboratorium wyposażone zostało w specjalistyczne oprogramowanie do obliczeń naukowych oraz moduły – stanowiska badawcze do dokładnej analizy pracy różnych urządzeń grzewczych, m.in. badań wydajnościowych ogrzewaczy wody, kotłów c.o. małej i dużej mocy, połączonych urządzeń Galmet (Hybrydowych Systemów Grzewczych - HSG). Najważniejszym jednak elementem nowego laboratorium jest duża komora chłodu, pozwalająca wiernie odzwierciedlić rzeczywiste warunki pracy powietrznych pomp ciepła w ciągu całego roku. Stanowisko pozwala symulować dowolne wybrane parametry, dotyczące amplitudy temperatur, wilgotności powietrza itp. powietrznych pomp ciepła do c.w.u. lub c.o. i c.w.u. Wszystkie związane z lokalizacją i warunkami atmosferycznymi w jakich może pracować każdy egzemplarz pompy ciepła marki Galmet.
Obecnie trwają prace nad zbudowaniem modeli matematycznych, określających istotne parametry poszczególnych urządzeń grzewczych. Wyniki badań zostaną wykorzystane do budowy inteligentnego sterownika kompletnych systemów hybrydowych, łączącego różne źródła ciepła w ramach jednego układu grzewczego. Opracowany system zostanie włączony do oferty rynkowej Galmet. Zastosowanie inteligentnego zarządzania grupą zintegrowanych urządzeń opartego na narzędziach sztucznej inteligencji pozwoli na uzyskanie najlepszej sprawności urządzeń oraz powstania systemów bardziej oszczędnych i ekologicznych.
Nowe laboratorium jest integralną częścią Działu Badań i Rozwoju Galmet, którego zadaniem jest stałe doskonalenie produktów, poprawianie ich parametrów, dopracowywanie technologii stosowanych na liniach produkcyjnych i wykorzystywanych w systemach grzewczych, a zwłaszcza opracowywanie nowych rozwiązań, patentów, projektów nowych maszyn i urządzeń – ogólnie prowadzenie prac badawczych, testowych oraz prototypowych.
Galmet jest obecnie jedynym producentem sprzętu grzewczego w Europie Środkowo-Wschodniej, który w ramach działu BiR posiada własne laboratoria badawcze ze stanowiskami do badań gruntowych i powietrznych pomp ciepła oraz kompletnych Hybrydowych Systemów Grzewczych, wyposażone w komorę chłodu. Daje to niesamowite możliwości testowania innowacyjnych rozwiązań, technologii i urządzeń, z których polski producent w pełni obecnie korzysta. Współpracuje przy tym z renomowanymi ośrodkami badawczymi - m.in. z Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii Akademii Górniczo-Hutniczej w Miękini k. Krakowa oraz Politechniką Opolską.
Producent posiada doskonale wyposażony własny dział badawczo-rozwojowy ze specjalistami, laboratoriami badawczymi, oprogramowaniem i stanowiskami testowymi odzwierciedlającymi rzeczywiste warunki funkcjonowania badanych urządzeń. Z obopólną korzyścią współpracuje z najlepszymi uczelniami technicznymi i naukowcami oraz regularnie certyfikuje swoje wyroby.
Jakość i trwałość powstających w nowoczesnej fabryce i dostępnych w szerokiej, fachowej sieci dystrybucji produktów przekładają się na zaufanie klientów polskiego producenta.
Powietrzne pompy ciepła Airmax2 ogrzeją teraz od małego domu po halę przemysłową. Urządzenia o mocy od 6 do 30 kW wyróżnia bogate wyposażenie standardowe, intuicyjne sterowanie i oszczędna praca. Wybierając pompy ciepła Airmax2 możesz zyskać „Dom bez rachunków”.
Powietrzne pompy ciepła Airmax2 ogrzeją teraz od małego domu po halę przemysłową. Urządzenia o mocy od 6 do 30 kW wyróżnia bogate wyposażenie standardowe, intuicyjne sterowanie i oszczędna praca. Wybierając pompy ciepła Airmax2 możesz zyskać „Dom bez rachunków”.
Gama powietrznych pomp ciepła Airmax2, które ze względu na swoje doskonałe parametry, polskie pochodzenie i atrakcyjne ceny błyskawicznie zyskały uznanie na rynku, powiększyła się o modele dużej mocy i obecnie obejmuje jednostki 6, 9, 12, 15 GT oraz nowe: 16, 21, 26 i 30 GT. Nikt nie będzie miał już kłopotu z precyzyjnym dobraniem optymalnego urządzenia do potrzeb grzewczych, zarówno w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, czy przemysłowych.
Zadanie specjalistów z Działu Badawczo-Rozwojowego firmy Galmet nie polegało tylko na prostym zwiększeniu mocy pomp ciepła Airmax2. Konstrukcje zostały przez inżynierów udoskonalone - jednostki dużej mocy, dzięki wprowadzonym modyfikacjom, stały się przede wszystkim bardziej wydajne w trudniejszych warunkach pracy. Przygotowano je, aby efektywniej realizować większe zapotrzebowanie na c.o. i c.w.u., czyli szybciej dostarczać ciepło odbiorcom w obszerniejszych budynkach bez wzrostu kosztów jednostkowych. Nowe modele Airmax2 są bardzo oszczędne pod tym względem.
Duży może więcej!
Najmocniejsza z nowych pompa ciepła Airmax2 to model 30GT o mocy nominalnej ok. 30 kW, który pozwala obsługiwać obiekty do 400 m2 (przy założeniu standardowego zapotrzebowania na ciepło 50 W/m2 i zużycia 200 l/dobę). Takie założenie obejmuje jednak głównie budynki mieszkalne. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, czy przemysłowych powierzchnia może być większa, ponieważ zapotrzebowanie ciepła na cele c.o. czy c.w.u. mogą być tam niższe. Jeszcze większe możliwości otrzymujemy łącząc pompy ciepła Airmax2 w układy (kaskady) nawet 5 urządzeń.
Zwiększono wydajność nowych modeli 16-30GT, co jest zasługą nowoczesnych sprężarek spiralnych z technologią EVI, pozwalających na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej przy zwiększaniu się temperatury zasilania. Pozwala to na uzyskanie wyższej temperatury wody na wyjściu z pompy ciepła, nawet 60°C. Dzięki temu urządzenia doskonale sprawdzą się także w modernizowanych instalacjach grzewczych z układami grzejnikowymi.
Pompy ciepła Airmax2 dużej mocy charakteryzują się wysokim COP do 4,7 przy A7W35 oraz wyższym COP (niż jednostki mniejszej mocy) przy punkcie pracy A7W55, czyli generalnie przy wyższych temperaturach zasilania. Wszystkie jednostki zostały przebadane w niezależnym laboratorium według normy EN14511 (badanie wydajności i COP) oraz EN14825 (badanie SCOP) i osiągnęły doskonałe wyniki potwierdzone certyfikatem. Urządzenia uzyskały najwyższe klasy efektywności energetycznej do A++.
Wysoka temperatura zasilania obiegu grzewczego - nawet do 60°C - jest jedną z głównych zalet nowych pomp ciepła produkowanych przez Galmet. Wyróżnia je także bogate wyposażenie standardowe:
Najważniejsze cechy pomp ciepła serii Airmax2, wyznaczające zarazem ich bezdyskusyjną przewagę nad konkurencyjnymi modelami dostępnymi na rynku, to:
Jeden z pięciu gotowych układów sterowania wgrany w sterowniku
Komfort i elastyczność
Zastosowany w pompach ciepła Airmax2 zaawansowany sterownik ecoTRONIC200 posiada zestaw precyzyjnie opracowanych algorytmów sterowania całym systemem grzewczym. Ten wielofunkcyjny sterownik z kolorowym wyświetlaczem dotykowym oferuje gotowe schematy zarządzania. Gwarantuje możliwość sterowania dodatkowymi obiegami, pompami i mieszaczem. Zapewnia możliwość realizacji funkcji Antylegionella w zainstalowanym w systemie zasobniku. Na bieżąco prezentuje wszystkie aktualne temperatury. Funkcja harmonogramu pracy pozwala na zaprogramowanie godzinowej pracy pompy ciepła i pompy cyrkulacyjnej. Dzięki czujnikowi zewnętrznemu, który dostarczany jest z pompą ciepła, system pogodowy dopasowuje parametry pracy pompy ciepła do warunków atmosferycznych (krzywa grzewcza). Stały monitoring pracy, zmiana ustawień, wydajność - wszystko dostępne jest z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji z dowolnego miejsca na świecie.
Korzyści - w praktyce
Zalety i oszczędności wynikające z zastosowania powietrznej pompy ciepła w systemie grzewczym najlepiej odzwierciedla wyliczenie sporządzone dla konkretnego budynku.
Przykładowy schemat instalacji z pompą ciepła Airmax2
W instalacji zastosowano bufor c.o., który obsługuje dwa obiegi grzewcze - podłogowy z mieszaczem i grzejnikowy. Układ glikol-woda połączono wymiennikiem płytowym, a woda użytkowa ogrzewana jest w wymienniku c.w.u. o dużej powierzchni wężownicy dedykowanym do pomp ciepła - SGW(S) Maxi.
Miesięczne zapotrzebowanie na ciepło wg średnich miesięcznych temperatur [kWh]
Najtaniej, najczyściej i najdłużej
Wynik obliczeń jednoznacznie wskazuje, że wykorzystanie pompy ciepła jest najtańszym sposobem na komfortowe i w pełni bezobsługowe ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej nie tylko w budynku referencyjnym, ale w niemal każdym obiekcie. Uzyskane roczne koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła Airmax2 na poziomie 6 799 zł to o prawie połowę mniej niż koszty ogrzewania kotłem na olej opałowy i niemal trzykrotnie mniej niż ogrzewanie prądem elektrycznym. System grzewczy oparty na pompie ciepła jest bezkonkurencyjny.
Należy pamiętać, że ogrzewanie pompą ciepła, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, jest również najbardziej ekologiczną formą pozyskiwania ciepła. Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, nie emitują żadnych zanieczyszczeń i nie korzystają z paliw kopalnych. Są przy tym ciche i czyste w użytkowaniu (brak jakichkolwiek odpadów).
Praktyka wskazuje, że technologia pomp ciepła zapewnia długą i bezawaryjną eksploatację (oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków eksploatacyjnych i przeglądach technicznych). Ponadto sprawność tych urządzeń nie ulega obniżeniu w kolejnych latach użytkowania. A co najważniejsze, urządzenia te zapewniają użytkownikowi bezobsługowy system grzewczy.
Porównanie kosztów ogrzewania przy zastosowaniu różnych rozwiązań
W zestawie najkorzystniej
Opisane korzyści można powiększyć implementując pompę ciepła do Hybrydowego Systemu Grzewczego. Jest to forma zestawu, który można elastycznie konfigurować z jednym dodatkowym lub kilkoma innymi źródłami ciepła. Szczególnie duże oszczędności można uzyskać kompilując w jednym zestawie urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. pompę ciepła z zestawem fotowoltaicznym, solarnym lub kotłem c.o. na pellet. Kumulacja korzyści czyni takie systemy wręcz autonomicznymi, czyli samowystarczalnymi energetycznie.
Tak doskonałego wyniku w zabezpieczaniu potrzeb cieplnych mieszkańców i budynku nie jest w stanie zagwarantować żadna instalacja oparta na tradycyjnych źródłach ciepła. Zsynchronizowane wykorzystanie w ramach jednego systemu grzewczego dwóch (lub więcej) odnawialnych źródeł energii (OZE) czyni go niemal doskonałym. W ofercie Hybrydowych Systemów Grzewczych firmy Galmet jest co najmniej kilka zestawów łączących pracę pomp ciepła Airmax2 oraz paneli fotowoltaicznych, np. λ – lambda, czy bardziej rozbudowane Energy Air GT oraz Maxi.
Hybrydowe Systemy Grzewcze złożone z urządzeń pochodzących od jednego producenta mają jeszcze jedną bardzo istotną cechę – wydłużony okres eksploatacji, wynikający z doskonałego optymalnego dopasowania poszczególnych elementów systemu oraz podziału łącznego czasu pracy systemu na kilka urządzeń, np. współużytkując pompę ciepła z kotłem c.o. znacznie wydłużymy całkowity okres eksploatacji każdego z tych urządzeń, bowiem nie będą one równolegle wykorzystywane przez cały rok. Będą się uzupełniały w zaspokajaniu zapotrzebowania na c.o. i c.w.u. Trwałość eksploatacyjna kompletnego Hybrydowego Systemu Grzewczego w efekcie przekłada się na konkretne oszczędności.
Takie ekologiczne systemy są zdecydowanie bardziej wydajne i uniwersalne, niezależne od warunków atmosferycznych oraz w znacznie większym stopniu zapewniają bezpieczeństwo cieplne mieszkańców i budynku. Zestaw zawsze konfigurowany jest w oparciu o najnowsze rozwiązania i technologie, które będą aktualne jeszcze przez wiele lat. Sam system może być przystosowany do tego, by w przyszłości elastycznie go rozbudować lub udoskonalić. Klienci zawsze mogą liczyć na pomoc specjalistów Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń grzewczych do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej infrastruktury. Eksperci przedstawią im komplet informacji, które ułatwią wybór i konfigurację elementów systemu, oszacują koszty eksploatacji systemu, a także pomogą znaleźć autoryzowanego instalatora. Z doradcami Krajowego Centrum Techniki Grzewczej można się skontaktować telefonicznie, mailowo, a nawet osobiście w Salonie Producenta.
Z dofinansowaniem jeszcze taniej
Najwydajniejsze urządzenia, korzystające z odnawialnych źródeł energii, takie jak pompy ciepła właśnie, dotowane są we wszystkich krajowych, samorządowych i wojewódzkich programach dofinansowań, także w programie "Czyste powietrze". Dotacje do zakupu pompy ciepła Airmax2 16-30 GT sięgają 50% wartości urządzenia w zależności od danego programu. Kontakt ze specjalistą ds. dofinansowań pod nr telefonu: 692 086 899. ◼
mgr inż. Paweł Kurek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
kom. +48 77 403 45 60
p.kurek@galmet.com.pl
Dr inż. Adolf Mirowski - autor nowatorskiego sytemu PreQurs – oceny i certyfikacji budynków oraz systemów ich ogrzewania ze względu na emisję zanieczyszczeń – przedstawia zalety certyfikacji budynków i urządzeń.
Dr inż. Adolf Mirowski - autor nowatorskiego sytemu PreQurs – oceny i certyfikacji budynków oraz systemów ich ogrzewania ze względu na emisję zanieczyszczeń – przedstawia zalety certyfikacji budynków i urządzeń.
Galmet jest jedną z pierwszych polskich firm, które uzyskały certyfikat PreQurs na swoje nowoczesne ekologiczne urządzenia grzewcze zasilane odnawialnymi źródłami energii.
Ekspert Ogrzewnictwa: Opracował Pan bardzo szczegółowy system analizy poziomu emisji zanieczyszczeń z budynków i systemów ich ogrzewania, a także ich certyfikacji, znany pod nazwą PreQurs. Co Pana skłoniło do realizacji tak ambitnego zadania?
Adolf Mirowski: Wśród krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o przekroczenia dopuszczalnych stężeń substancji szkodliwych w powietrzu, szczególnie w okresie sezonu grzewczego. Do tych substancji szkodliwych należą przede wszystkim wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), których reprezentantem jest rakotwórczy benzo(a)piren (B(a)P) oraz tzw. pyły zawieszone - TSP, PM10, PM2,5, będące siedliskiem wszelkich niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi zanieczyszczeń, w tym także B(a)P.
Zanieczyszczenie powietrza tymi składnikami powodowane jest przede wszystkim przez emisję spalin na niskich wysokościach, pochodzących ze spalania paliw stałych w kotłach oraz piecach grzewczych użytkowanych głównie w gospodarstwach domowych. To właśnie z tych budynków pochodzi w Polsce ponad 50% pyłów zawieszonych oraz ponad 90% benzo(a)pirenu, które zawarte są w powietrzu w strefie przebywania ludzi (tzw. niska emisja).
Są to zjawiska doskonale znane osobom zajmującym się tą tematyką zawodowo, natomiast wśród zwykłych użytkowników kotłów i systemów grzewczych wiedza na ten temat nie jest powszechna.
To jest główny powód, który skłonił mnie do opracowania prostego i powszechnie zrozumiałego sposobu oceny budynków i sposobów ich ogrzewania ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza. Tym sposobem oceny jest właśnie certyfikacja PreQurs oraz znaki budynków serii „NO SMOG”. Ponadto na certyfikatach podaje się także ilość energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w rocznym bilansie cieplnym budynku, a przed Polską, jako krajem członkowskim UE, stoją bardzo duże zobowiązania w zakresie wzrostu udziału energii odnawialnej w zużywanej.
Opracowane przez Pana certyfikaty PreQurs przyznawane są na podstawie bardzo rygorystycznych wskaźników i bezwzględnych danych, co czyni je bardzo wiarygodnymi. W odróżnieniu od wielu innych dyskusyjnych „certyfikatów czystości ekologicznej” nie ma tu miejsca na jakiekolwiek manipulacje – czy taki był podstawowy cel tego systemu?
Tak, celem tego systemu certyfikacji jest oparcie się na znanych i rzeczywistych wskaźnikach emisji szkodliwych zanieczyszczeń, pochodzących ze spalania różnych paliw. W wielu przypadkach wskaźniki te pozyskano w trakcie badań i opublikowano w uznanych branżowych opracowaniach. Są też sytuacje, gdy wskaźniki te są indywidulanie pozyskiwane z pomiarów.
Na czym polega stworzony przez Pana system oceny i certyfikacji budynków oraz systemów ich ogrzewania ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza i co go wyróżnia?
Wyróżnia się głównie prostotą, a polega na tym, że budynek oceniany pod względem niskiej i ogólnej emisji, w przenośni “przykrywa się umownym kloszem” i określa masę zanieczyszczeń, która zostanie wytworzona w ciągu roku przy produkcji ciepła na potrzeby ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Następnie wynik otrzymany w rocznym bilansie budynku porównuje się do masy zanieczyszczeń jaka zostałaby wytworzona przez analogiczny budynek referencyjny (również „pod kloszem”) wyposażony w kotłownię węglową. Na tej podstawie możemy ocenić budynek, tzn. stwierdzić, ile razy mniej zanieczyszczeń wyemitował on w ciągu roku (tzw. krotność redukcji) w porównaniu do analogicznego budynku wyposażonego w kotłownię węglową. Jeden z certyfikatów dotyczy niskiej emisji, oceniana jest w nim całkowita emisja pyłów zawieszonych (TSP) oraz benzo(a)pirenu (B(a)P). Oceniana jest także emisja dwutlenku węgla (CO2), który nie jest bezpośrednio niebezpieczny, ale stanowi groźny dla klimatu gaz cieplarniany. Przykładowo: jeśli budynek referencyjny pod niskim kloszem wyemitował np. 100 kg pyłu zawieszonego TSP, a budynek oceniany 2 kg, to wynik dzielenia 100/2 = 50 informuje nas, że w zakresie niskiej emisji oceniany budynek - jeżeli chodzi o pyły zawieszone - jest 50 razy „lepszy” od analogicznego budynku z kotłownią węglową. Ten wynik dzielenia, tzw. krotność redukcji, decyduje o przyznaniu odpowiedniej klasy dla sposobu jego ogrzewania.
Czy system PreQurs jest skutecznym narzędziem w walce z niską emisją?
Po około dwóch latach różnych wdrożeń systemu certyfikacji jestem przekonany, że jest on bardzo skutecznym narzędziem dzięki prostej komunikacji. Liczę na to, że znaczna część naszego społeczeństwa zechce zapoznać się ze sposobem certyfikacji i planowanym do wydania poradnikiem, opisującym typowe sposoby ogrzewania, w zależności od wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza. Zgromadzone tam informacje pozwolą zorientować się, jak nasz sposób ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej wpływa na jakość powietrza. Ta wiedza pozwoli podjąć dalsze decyzje co do przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz ułatwi wybór rozwiązań w nowych budynkach.
Opisane certyfikaty, określające „wartość” ekologiczną budynku, są przeznaczone dla jego użytkowników i mieszkańców, gdyż zawisną najprawdopodobniej na ścianie wewnątrz. Czy informacje o takim certyfikowanym budynku trafią również do szerszej grupy, np. sąsiadów, czy zwykłych przechodniów?
W ślad za certyfikatami PreQurs opracowano tabliczki zewnętrzne z serii „NO SMOG” do montażu na zewnętrznych ścianach budynku lub ogrodzeniu posesji. Istnieje zatem możliwość oznaczenia posesji lub budynku, jeśli jego właściciel, czy użytkownik zechce go w ten sposób wyróżnić. Tą drogą informacja o certyfikowanym budynku trafi z pewnością do szerszej grupy tj. sąsiadów i przechodniów.
Czy może Pan wyjaśnić, o czym informują tabliczki serii „NO SMOG”?
Oczywiście, poniżej przedstawiam kilka tabliczek, którymi można na wzór tabliczek z numerami oznakować budynek.
Dla przykładu:
Znak „NO SMOG” na niebieskim polu informuje, że ten budynek nie emituje lub emituje pomijalnie mało substancji szkodliwych do powietrza, co oznacza, że zasilany jest przez kocioł gazowy/olejowy lub ciepło systemowe. Przy czym roczny udział bezemisyjnej energii OZE wynosi poniżej 19% (klasa A);
Znak „NO SMOG” na zielonym polu oznacza, że ten budynek nie emituje lub emituje pomijalnie mało substancji szkodliwych do powietrza, przy czym roczny udział bezemisyjnej energii OZE wynosi od 19 do 50% (klasa A+);
Znak „NO SMOG PLUS” na zielonym polu informuje, że ten budynek nie emituje substancji szkodliwych do powietrza, czyli wyposażony jest np. w sprężarkową pompę ciepła lub zasilany ciepłem systemowym pochodzącym z geotermii. Przy czym roczny udział bezemisyjnej energii OZE wynosi od 50 do 81% (klasa A++);
Znaki „NO SMOG ECO PLUS” lub „ECO PLUS” obejmują rozwiązania klasy A++, przy czym energia zasilająca pochodzi np. z własnej instalacji fotowoltaicznej. W takiej sytuacji roczny udział bezemisyjnej energii OZE wynosi od 81 do 100% (klasa A+++).
To proste narzędzie do pozytywnej motywacji właścicieli i zarządców budynków.
Opracowany przez Pana system certyfikacji budynków i sposobów ich ogrzewania umożliwia nie tylko określenie stopnia i krotności redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza w stosunku do obiektów referencyjnych, ale również definiuje podstawowe substancje szkodliwe w niskiej i ogólnej emisji do powietrza – jest to sześć związków: CO2, CO, SO2, NOx, TSP i B(a)P. Czy wyczerpuje to pulę związków chemicznych groźnych dla naszego zdrowia związanych z niską emisją?
Tych szkodliwych związków jest znacznie więcej, ale wybrano te najbardziej szkodliwe. Aby nie komplikować zagadnienia walki o lepszą jakość powietrza można w uproszczeniu stwierdzić, że eliminacja powyżej wymienionych zanieczyszczeń spowoduje także znaczną, równoczesną eliminację pozostałych.
Kto może starać się o uzyskanie certyfikatów PreQurs?
Praktycznie każdy właściciel lub użytkownik budynku może wystąpić o antysmogową certyfikację sposobu ogrzewania budynku. Zachęcam do stosowania urządzeń grzewczych, które zostały poddane certyfikacji przez ich dostawcę lub producenta.
Jakie informacje może pozyskać potencjalny klient z certyfikatu PreQurs i jak ma je interpretować? Jakimi parametrami ma się kierować przy wybieraniu systemu grzewczego?
Na certyfikacie redukcji niskiej i ogólnej emisji podane są cztery ważne informacje. Jedną z nich jest krotność emisji poszczególnych zanieczyszczeń do powietrza, zarówno w strefie przebywania ludzi oraz w skali ogólnej – jak wyjaśniałem wyżej. W dalszej kolejności ważną informacją jest przyznana klasa budynku oraz wynikający z niej znak budynku z serii „NO SMOG”, o których również mówiłem. Niezmiernie ważną informacją jest również wyrażony w procentach rocznych udział odnawialnej energii w rocznym cieplnym bilansie zasilania budynku. Dodatkowo możemy również uwzględnić modernizacyjny wskaźnik budynku, informujący ile razy zmniejszyliśmy zapotrzebowanie na ciepło dzięki zabiegom termomodernizacyjnym. Przy wybieraniu systemu grzewczego ze względu na walkę z niską emisją zaleca się kierować takimi rozwiązaniami, które mają klasę co najmniej A, A+, A++ i A+++ oraz odpowiednie znaki „NO SMOG”. Ze względu na koszty eksploatacji i udział czystej, bezemisyjnej energii odnawialnej w rocznym bilansie cieplnym budynku zalecam rozwiązania klasy od A+.
System etykietowania PreQurs wyglądem przypomina doskonale znane wszystkim etykiety energetyczne, zawiera jednak znacznie więcej informacji – czy laik poradzi sobie z ich właściwym odczytaniem?
System etykietowania klasami jakości jest znany konsumentom już od wielu lat, gdyż analogiczne znakowanie stosowane jest w np. odniesieniu do energochłonności urządzeń gospodarstwa domowego. Jak pokazują dwuletnie doświadczenia same certyfikaty PreQurs, jak i znaki „NO SMOG” oraz opracowana metoda oceny sposobów ogrzewania budynków są w pełni zrozumiałe nawet dla - jak Pan to określił - laików.
Podczas szkoleń i spotkań zawsze zwraca Pan uwagę, że niska emisja dotyczy najbliższego otoczenia każdego z nas. Dla czystości powietrza ważne jest to, co dzieje się w promieniu kilkudziesięciu metrów od nas. Czy instalacja ekologicznego systemu ogrzewania z pompą ciepła, panelami słonecznymi, czy fotowoltaiką ma sens, jeśli sąsiad nadal używa „kopciucha”?
Może kilka słów sprostowania. Kolektory słoneczne nie wpływają na poprawę jakości powietrza w tym okresie, kiedy występują przekroczenia szkodliwych substancji w powietrzu, tj. w sezonie grzewczym, ale wspierają nas poza nim, redukując pracę kotłów podgrzewających ciepłą wodę użytkową. Poza sezonem grzewczym problem smogu nie występuje. Podobnie wgląda sytuacja z fotowoltaiką. Jestem fanem tej technologii, ale zdaję sobie sprawę, że w niczym nie pomaga nam w walce z niską emisją. Z wymienionych w pytaniu urządzeń jedynie pompy ciepła całkowicie ją eliminują. Zasilane przez nie budynki nie potrzebują przecież kominów. Dopiero wtedy poleca się fotowoltaikę, gdyż częściowo będzie ona zasilać sprężarkową pompę ciepła - w rezultacie uzyskuje się tzw. budynek bez kosztów. Wracając do pytania - uważam, że każde nasze działanie, jak np. montaż pompy ciepła jest konieczne i niezbędne w walce z niską emisją nawet gdy w pobliżu sąsiedzi mają tzw. „kopciuchy”. Ważne jest również, aby takich przedsięwzięć nie zatajać, wręcz przeciwnie, należy być prekursorem i informować sąsiadów o własnych przedsięwzięciach w walce ze smogiem. Opracowane certyfikaty PreQurs, system tabliczek serii „NO SMOG” oraz wynikająca z nich wiedza z pewnością umożliwią i ułatwią nam wzajemną komunikację i wzrost świadomości wśród sąsiadów, ponieważ głównie do tego celu zostały stworzone.
Czy przewiduje Pan rozwój systemu certyfikacji i etykietowania PreQurs spowodowany np. rozwojem technologicznym i wprowadzaniem nowych sposobów ogrzewania budynków?
Tak, system jest przygotowany do oceny nowych, nawet jeszcze nie znanych sposobów ogrzewania budynków. Ponadto jest on przygotowany do dalszych modyfikacji i rozwoju.
Czy system PreQurs ma szansę upowszechnić się w całej Unii Europejskiej? Czy Instytut Certyfikacji Emisji Budynków będzie się starał o jego wdrożenie poza Polską?
System ten zastosowano już do oceny budynków w Szwajcarii i Niemczech i jesteśmy przygotowani do jego wdrożenia w dowolnym miejscu na świecie.
Najpopularniejszy polski prezenter pogody, popularyzator nowoczesnych technologii opowiada dlaczego wybiera urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii i planach na … nową książkę.
Najpopularniejszy polski prezenter pogody, popularyzator nowoczesnych technologii opowiada dlaczego wybiera urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii i planach na … nową książkę.
Ekspert Ogrzewnictwa: Jest Pan nie tylko prezenterem pogody, meteorologiem i stuprocentowym profesjonalistą i perfekcjonistą w swoim zawodzie, ale również niestrudzonym propagatorem rozwiązań ekologicznych, nowych technologii w ochronie środowiska oraz odnawialnych źródeł energii. Wcześniej był Pan też nauczycielem geografii, katechetą, przedsiębiorcą, szkoleniowcem, marketingowcem, konferansjerem, autorem książek i przewodników… Czym Pan nas jeszcze zaskoczy?
Tomasz Zubilewicz: Moim marzeniem jest, aby jeszcze nauczyć się grać na gitarze basowej i na perkusji. Te dwa instrumenty bardzo dużo znaczą w moim życiu i chciałbym opanować przynajmniej podstawy gry na nich. Kiedy wybieram się na koncerty, to patrzę przede wszystkim na pracę rąk i nóg perkusisty, no i słucham też gitary basowej. Z tymi instrumentami można naprawdę wiele fajnego zrobić. Poczekam jeszcze kilka lat… jak będę na emeryturze, to może się uda.
Nie chciał Pan być - jak każdy chłopiec – strażakiem albo kierowcą ciężarówki? A może żołnierzem lub policjantem – przecież ciągnęło Pana do munduru. Był Pan harcerzem…
Rzeczywiście ciągnęło mnie do munduru i harcerstwa, ale może to dlatego, że kilku moich kolegów z klasy należało do ZHP. Byliśmy później w jednym zastępie i zawsze fajnie spędzaliśmy czas na obozach harcerskich na Pomorzu, Mazurach, czy na Warmii. Mieliśmy wyjazdy w ciągu roku, rajdy, wspólne przygody. Harcerstwo rozpaliło tez moje zainteresowania podróżnicze. Zawsze byłem ciekawy co jest za zakrętem, co tam w lesie widać, albo co jeszcze jest za tą górką, a co tam, za budynkiem. Wyprawy, szukanie nowych miejsc i wrażeń, to wszystko było inne od tego co miałem u mnie na Mazowszu i w Warszawie. Może to właśnie zdecydowało, że wybrałem geografię, jako kierunek studiów.
Jest Pan również autorem popularnego cyklu programów telewizyjnych „Dobre klimaty”, poświęconych sposobom efektywnego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i budownictwu energooszczędnemu. Kiedy pojawią się nowe odcinki?
One pojawiają się cały czas. Przygotowuję je, kiedy tylko mam dla moich widzów coś do zaproponowania, związanego z nowościami technologicznymi i odnawialnymi źródłami energii oraz efektywnością energetyczną. Wiele takich rozwiązań związanych z ogrzewaniem domu, ochroną powietrza i środowiska jest już sprawdzonych, czy to w Skandynawii, czy w Niemczech. Te technologie docierają też do Polski i można je stosować. One są nam bardzo pomocne, trzeba tylko rozpowszechniać informacje na ich temat, edukować, pokazywać ludziom, że są to już sprawdzone rozwiązania.
Jest Pan także podróżnikiem i miłośnikiem górskich wędrówek oraz sportowcem - gra Pan w piłkę nożną i biega – z sukcesami. Jak znajduje Pan na to wszystko czas? Przecież doba ma tylko 24 godziny… Kiedy i jak Pan odpoczywa?
Staram się tak ułożyć swój dzień pracy, żeby mieć co najmniej 6 - 6,5 godziny na sen, choć jest to bardzo trudne. W ciągu dnia trzeba efektywnie pracować, więc staram się po intensywnej pracy zrobić sobie 10-15 minut przerwy, wyjść na zewnątrz, troszeczkę dotlenić organizm. Istotnym jest, aby mieć czas na dłuższe spacery, żeby znaleźć chwilę na ruch na świeżym powietrzu. Ja biegam 5-10 km, gram też w piłkę. Uważam, że to jest ważny element naszego dnia. Jeśli jestem gdzieś w trasie, jadę i czuję zmęczenie, to się nie forsuję, tylko staję na najbliższym możliwym postoju i 10-20 minut odpoczywam.
Jakie jest Pana ulubione miejsce w Polsce?
Jest wiele takich miejsc. I to bez względu na to, czy myślę o północy, o południu, czy o centralnej części Polski. Szukam tych miejsc, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie można napawać się pięknem przyrody. Są takie miejsca, gdzie mogę siedzieć przez 3, 4, czy 5 kwadransów i wyłącznie patrzeć, jak słońce się układa. A najpiękniejsze widoki mamy zawsze po południu, kiedy jest takie cieplutkie światełko. Zawsze wtedy robię zdjęcie.
Jest jeszcze jakieś miejsce na świecie, do którego chciałby pan dotrzeć?
Z pewnością Australia i Nowa Zelandia. Byłem już raz w Australii i chciałbym zebrać środki i odłożyć troszeczkę czasu, najlepiej znaleźć w hurtowni czasu (śmiech) i wyjechać z żoną jeszcze raz. To jest niesamowity kontynent, niesamowici ludzie i mnóstwo miejsc do odwiedzenia i atrakcji do zobaczenia. Marzenia się spełniają, więc mam nadzieję, że jest to gdzieś tam przede mną.
Dla wszystkich jest Pan niepoprawnym optymistą, który nigdy na nic nie narzeka. Jeśli miewa Pan w ogóle „słabsze dni”, to chyba nikt nie jest w stanie tego zauważyć. Denerwuje się Pan w ogóle?
Oj tak! Dobrze wiedzą o tym ci, którzy masują moje plecy. Wszystkie kwestie związane ze stanem emocjonalnym staram się kryć w sobie, ale to się wszystko odkłada w kręgosłupie, we wszystkich ścięgnach i nerwach. Odczuwam, jak bardzo są czasem napięte, ale rzeczywiście na zewnątrz staram się tego nie okazywać i być jednak optymistycznie nastawionym do życia, bo to pomaga nam wszystkim.
Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii i energooszczędnością z pewnością wykorzystał Pan praktycznie w swoim domu – z jakich technologii i urządzeń Pan korzysta?
Swój dom kupiłem już z pewnymi rozwiązaniami. To był budynek w stanie zamkniętym i niektórych zastosowanych technologii już nie mogłem zmienić. Ale stopniowo, powolutku wprowadzam nowości – najpierw wymieniłem stary kocioł na kondensacyjny kocioł grzewczy, żeby część energii cieplnej została odzyskana, później założyłem kolektory słoneczne, które już dziewiąty rok pracują na moim dachu. Następnie zainstalowałem sobie pompę ciepła. Pompa daje mi dużo radości, bo nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz można ogrzać pomieszczenia i zużywać mniej prądu. Pompa ciepła zasilana jest przecież przez odnawialne źródło energii. Natomiast od października 2017 r. cieszę się instalacją fotowoltaiczną. Na wypadek, gdyby w miejscowości, w której mieszkam, nie było prądu, a przyszła zima, to mam przygotowany do odpalenia piec akumulacyjny ze steatytu. To jest taki materiał ze skały metamorficznej pochodzenia wulkanicznego, który zatrzymuje zgromadzone ciepło nawet przez 30 godzin.
Co chciałby Pan jeszcze zastosować w swoim domu?
Mam jeszcze troszeczkę wolnego dachu od północnego-wschodu, więc może tamtą stronę też pokryję panelami fotowoltaicznymi. A może zainstaluję jakiś kogenerator za 10-15 lat, jak już będą tańsze...
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) nagrodziła Pana za popularyzację i promocję pomp ciepła w Polsce. Czy pompy ciepła są Pana zdaniem przyszłością ogrzewania domów w Polsce? Czy jeszcze jakieś inne technologie będą się szybko rozwijały w przewidywalnej przyszłości?
Będzie się rozwijało wszystko, co jest związanej z odnawialnymi źródłami energii. U nas w Polsce jest to jak najbardziej możliwe do wykorzystania. Cieszę się, że te technologie są coraz bardziej popularne wśród producentów różnego rodzaju systemów grzewczych i powoli - niestety bardzo powoli – zyskują na znaczeniu. Jest też coraz więcej szkół zawodowych i wyższych, które zajmują się odnawialnymi źródłami energii. Zwłaszcza pompy ciepła się nam tutaj sprawdzają.
Muszę zapytać o jeszcze jedną Pana pasję, o której wie może mniej ludzi, czyli historię. Musi Pan być wielkim miłośnikiem przeszłości, skoro właściwie każde nasze spotkanie podczas Pana sympatycznych wizyt w siedzibie firmy Galmet w Głubczycach kończy się dyskusją na tematy historyczne i omawianiem najciekawszych książek, które ostatnio przeczytaliśmy. Z pewnością nie dzieje się tak tylko z powodu pamiątek historycznych i militariów gromadzonych przez prezesa firmy Roberta Galara, choć mogą one skłaniać do takich rozmów…
Z panem Robertem zawsze jest o czym rozmawiać. Jest jeszcze mnóstwo tematów przez nas nie poruszonych, faktów historycznych do omówienia, a ciągle pojawiają się nowe, więc zawsze trzeba mieć przygotowanych nie kilka kwadransów, ale dobrych kilka godzin! Bardzo się cieszę, że prezes takiej firmy jak Galmet ma tego typu zainteresowania. I nie są to tylko zainteresowania teoretyczne. Widać w jego gabinecie, jak wielkie znaczenie ma dla niego historia, którą tworzyła polska kawaleria.
Podczas jednego z poprzednich spotkań wspominał Pan, że z zainteresowaniem przeczytał książkę Piotra Zychowicza o Powstaniu Warszawskim („Obłęd 44” – przyp. red.). Co ciekawego teraz Pan czyta?
Kolejne dwie książki związane z wojną. Jedną, która mówi o przyczynach wybuchu Powstania Warszawskiego – czy można było pewne decyzje i działania podejmować lepiej, aby zginęło mniej ludzi i jakie ewentualne błędy popełnili głównodowodzący odpowiedzialni za wybuch Powstania Warszawskiego. I drugą książkę, mówiącą o oddziałach AK, działających na terenach Polski jeszcze po 1945 roku. Dodam, że ich historia jest bardzo złożona i nie jest czarno-biała. Z tej książki można się naprawdę wiele dowiedzieć. Notabene – to też książka napisana przez pana Zychowicza („Skazy na pancerzach” – przyp. red.).
Niedawno trafiłem na bardzo ciekawe wydawnictwo „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata” i po pierwszym spojrzeniu na stronę tytułową byłem przekonany, ze to Pan musiał napisać. Rozczarowałem się – niestety ubiegł Pana Erik Durschmied…
No cóż, wiele osób zajmuje się sprawami pogodowymi, nie tylko Tomasz Zubilewicz. Jak widać kwestie pogodowe są istotne także w życiu innych narodów. My mamy poniekąd szczególne miejsce w Europie, bo i z północy i z południa docierają do nas masy powietrza – i z Arktyki i z Afryki… Cieszę się, że wiele osób interesuje się i lubi tematy pogodowe. Docenia jakie jest ich znaczenie dla naszego codziennego życia, dla rozwoju naszej gospodarki itp.
Czym zaskoczy nas Pan w najbliższej przyszłości? Będzie nowa książka lub program telewizyjny?
Będzie! Pracuję teraz nad nową książką „Śląsk nieoczywisty” – interesuje mnie wszystko od Górnego Śląska, aż po Opolszczyznę. Zbieram już zdjęcia, materiały. I druga książka, do której też już mam bardzo dużo materiałów, dotyczyć będzie województwa warmińsko-mazurskiego i bardzo ciekawych czasów - początków obecności tam Krzyżaków. Nie wszystko, co związane jest z obecnością Krzyżaków na naszych ziemiach, zostało do końca odkryte. Sienkiewicz w swojej powieści tylko częściowo przedstawił te fakty. Czy tak rzeczywiście było? Może uda mi się właśnie niektóre aspekty związane z Krzyżakami i ich obecnością na ziemiach mazurskich ujawnić.
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…
W środku zimy o pasję pytamy miłośnika gór Krzysztofa Rudnickiego, na co dzień dbającego o dobrą współpracę z klientami działu eksportu firmy Galmet i dostarczanie urządzeń tej marki nawet w najdalsze zakątki kuli ziemskiej. Krzysztof ma 31 lat, jest absolwentem Politechniki Opolskiej (mgr inż. Zarządzania i Inżynierii Produkcji, ze specjalnością logistyka). Efektywność w codziennych obowiązkach to jednak dla Krzysztofa za mało. Na prawdziwe wyżyny – dosłownie – wznosi się w weekendy i podczas urlopów. To za jego sprawą Galmet znalazł się na Giewoncie...
Od kiedy nosi Cię po górach?
Krzysztof Rudnicki: Dokładnie od 4 lat… Pamiętam, ponieważ był to moment moich zaręczyn na zamarzniętym Morskim Oku!
Tak przeczuwałem, że bez ważnego powodu tam zimą nie poszedłeś! Ta uśmiechnięta dziewczyna na zdjęciu obok Ciebie to…
Ania. Wybranka serca i lepsza połowa naszego związku, która zawsze mi towarzyszy we wszystkich wyprawach.
Ania też lubi takie ekstremalne wycieczki na szczyty, na które dociera niewielu ludzi? Przecież to często jest niebezpieczne…
Myślę, że lubi nie mniej niż ja (śmiech). Choć rzeczywiście w górach bywa niebezpiecznie. Pewnego razu, wysoko, złapała nas burza, która popaliła nam wszystkie telefony, nie mieliśmy wtedy na sobie ani jednej suchej nitki. Kilka razy z bliska widzieliśmy akcje ratunkowe TOPR-u, a raz pomogłem turyście, który zsuwał się po płacie śnieżnym prosto w urwisko - złapałem go za plecak. Teraz już rozumiesz dlaczego oświadczałem się również w ekstremalnych warunkach na zamarzniętym Morskim Oku, gdzie wiatr zrywał czapki, a narzeczona ledwo słyszała moje słowa. Chyba ze strachu, że załamie się lód, szybko się zgodziła (śmiech).
Wyprawy w góry wymagają dobrej kondycji – jak się do nich przygotowujesz?
Mam jeszcze inne zainteresowania sportowe, które bardzo w tym pomagają – gram w tenisa stołowego i biegam.
To już na szczęście mniej ryzykowne dziedziny…
Niebezpieczeństwa czyhają wszędzie. Kiedyś podczas wakacji w Chorwacji wybraliśmy się ze znajomymi popływać łódką. W wyniku „drobnego” nieporozumienia z właścicielem wypożyczalni, niespodziewanie skończyło się nam paliwo i zaczęło ściągać nas na skały, a na łódce było 6 osób i tylko 3 kamizelki ratunkowe… Udało nam się wezwać inną łódkę na pomoc i złapać hol, niestety po chwili w tej drugiej łódce silnik się przegrzał i stanął. Znowu dryfowaliśmy po morzu i nadal trzeba było szukać pomocy… Złapaliśmy drugi hol, który dociągnął nas do najbliższego miasta, a tym samym wywiózł nas jeszcze dalej od naszej przystani. W mieście kupiliśmy zapas paliwa na drogę powrotną, ale powrót okazał się najgorszy, bo zapadał wieczór i zaczęły wzmagać się fale. Łódką miotało na prawo i lewo, a byliśmy na otwartym morzu, woda nabrała złowrogiego, ciemnego odcienia... jednym słowem - horror. Jedynym odgłosem, który przebijał się przez uderzające fale był płacz naszych dziewczyn… Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a właściciel łódki, był tak przestraszony całą sytuacją, że nawet nie chciał od nas dodatkowych pieniędzy za przekroczony o kilka godzin czas wypożyczenia. Zdecydowanie pewniej czuję się w górach, niż na morzu.
Gdzie wspiąłeś się ostatnio?
Na Orlą Perć, najtrudniejszy tatrzański szlak oraz Wrota Chałubińskiego. Generalnie prawie całe polskie Tatry już schodziłem.
A co zamierzasz zdobywać w najbliższym czasie?
Wkrótce planuję zrobić „zimowy kurs turystyki wysokogórskiej” i wejść zimą na Rysy. Po polskich Tatrach chciałbym przejść stronę słowacką, a później, jak czas pozwoli, to wszedłbym na coś wyższego i bardziej wymagającego, może szczyty w Alpach.
Życzymy zdobycia najwyższych szczytów i czekamy na barwne relacje z kolejnych wypraw!
W biznesie jest trudniej niż na boisku - wywiad z Sebastianem Świderskim, prezesem ZAKSA / Przewodnik inwestora – część 2 / Komfort klasy premium / Genesis Plus – lider kolejnej dekady / Tesla – auto nie dla Kowalskiego / Moc jest z Wami! / Felieton historyczny – 11 listopada 1918 r.
W biznesie jest trudniej niż na boisku - wywiad z Sebastianem Świderskim, prezesem ZAKSA / Przewodnik inwestora – część 2 / Komfort klasy premium / Genesis Plus – lider kolejnej dekady / Tesla – auto nie dla Kowalskiego / Moc jest z Wami! / Felieton historyczny – 11 listopada 1918 r.
W biznesie jest trudniej niż na boisku - kulisy pracy dla Mistrza Polski zdradza Sebastian Świderski - prezes zarządu klubu sportowego ZAKSA
Przewodnik inwestora – część 2
Dlaczego warto łączyć gruntową pompę ciepła z systemem grzejnikowym? Jakie parametry wziąć pod uwagę, aby dobrać właściwą pompę ciepła do danego domu? Ile wynoszą koszty jej użytkowania? Na powyższe pytania odpowiedzi udziela: mgr inż. Julia Sobaszek, Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła Galmet
Komfort klasy premium
Pompy ciepła Maxima i Airmax2 - komfort dla użytkowników i i wygoda dla instalatora. O wygodzie obsługi pomp ciepła Galmet opowiada jeden z jej konstruktorów: inż. Marek Balicz Specjalista ds. pomp ciepła.
Genesis Plus - lider wśród kotłów na pellet
Doskonałe parametry techniczne, ponadprzeciętną wygodę obsługi, ekologiczność i czystość pracy, oszczędność, solidność i trwałość wykonania najnowszego kotła na pellet przedstawia: mgr inż. Artur Adamów Krajowy doradca ds. kotłów c.o.
Zachęcamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet.
Ekologiczny i pogodny Tomasz Zubilewicz, wywiad z popularyzatorem technologii OZE i najpopularniejszym polskim prezenterem pogody / Przewodnik inwestora – część 4 / Genesis Plus – kocioł na (Złoty) Medal / Program Czyste Powietrze / NO SMOG / Multi-Inox - ciepło dobrze zmagazynowane / Ludzie i pasje – Galmet zdobywa szczyty / Ciekawostki technologiczne / Sierp w plecach - koniec II Rzeczypospolitej
Ekologiczny i pogodny Tomasz Zubilewicz, wywiad z popularyzatorem technologii OZE i najpopularniejszym polskim prezenterem pogody / Klasy Energetyczne część 2: o co tu właściwie chodzi… / Przewodnik inwestora – część 4 / Genesis Plus – kocioł na (Złoty) Medal / Program Czyste Powietrze / NO SMOG – czyli polski sposób na niską emisję wg dr Adolfa Mirowskiego / Multi-Inox - ciepło dobrze zmagazynowane / Ludzie i pasje – Galmet zdobywa szczyty / Ciekawostki technologiczne / Felieton historyczny - Sierp w plecach - koniec II Rzeczypospolitej
Przewodnik inwestora – część 4
Który z dwóch ekologicznych systemów ogrzewania ciepłej wody użytkowej – za pomocą zestawu solarnego, czy powietrznej pompy ciepła – jest najbardziej odpowiedni dla 4 osobowej rodziny w perspektywie kilkunastu lat użytkowania instalacji? Jakie oszczędności przynoszą takie rozwiązania? Jakie są koszty instalacji oraz użytkowania zestawu solarnego a jakie pompy ciepła do c.w.u.? Na powyższe pytania odpowiedzi udziela : mgr inż. Julia Sobaszek, Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła Galmet
Genesis Plus - kocioł na (Złoty) Medal...
Największe targi instalacyjne w Polsce i Europie Środkowej. 4 dni spotkań. 28 578 profesjonalistów odwiedzających stoiska wiodących producentów i dostawców. Złoty Medal dla kotła na pellet Genesis Plus.
Klasy Energetyczne część 2: o co tu właściwie chodzi...
Obowiązki producentów, dystrybutorów i sprzedawców. Jakie klasy energetyczne widnieją na poszczególnych produktach?
Ekologiczny i pogodny Tomasz Zubilewicz
Rozmowa z popularyzatorem technologii OZE i najpopularniejszym polskim prezenterem pogody. O tym jak ważne dla naszego kraju i jej przyszłości jest stosowanie odnawialnych źródeł energii, oczarowaniu polską przyrodą, historii, książkach przeczytanych i tych które planuje wydać.
Multi-Inox - ciepło mądrze zmagazynowane, czyli inteligencja w buforze zamknięta
Ogrzewacz wody, który pozawala na optymalne wykorzystanie energii cieplnej z jednego albo kilku źródeł. Rozwiązanie Galmet, które gwarantuje maksymalne wykorzystanie warstwowego rozkładu ciepłej wody w zbiorniku. Korzyści dla użytkownika i komfort dla instalatora przedstawia - inż. Roman Balicz Kierownik Działu Wsparcia Technicznego Galmet
NO SMOG – czyli polski sposób na niską emisję
Rozmowa z dr inż. Adolfem Mirowskim, autorem nowatorskiego sytemu PreQurs – oceny i certyfikacji budynków oraz systemów ich ogrzewania ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza oraz promocji programów certyfikacji bezemisyjnych urządzeń grzewczych. Galmet jest jedną z pierwszych polskich firm, które uzyskały certyfikat PreQurs na swoje nowoczesne ekologiczne urządzenia grzewcze zasilane odnawialnymi źródłami energii.
Program Czyste Powietrze
Kto może skorzystać ze wsparcia w programie? Na jakie rozwiązania rząd pragnie przeznaczyć 103 mld złotych? Jak złożyć wniosek i jakie urządzenia Galmet spełniają wymagania programu?
Galmet zdobywa szczyty
W cyklu „Ludzie i pasje” prezentujemy najciekawsze osobowości branży grzewczej. Ludzi, którzy obok pracy zawodowej mają jeszcze to „coś” – pasję, która dla wielu może być niezrozumiała, egzotyczna lub nawet tajemnicza. Pasja to więcej niż hobby…
Sierp w plecach – 17 września 1939 – koniec II Rzeczypospolitej
O tym jak „pomoc” Armii Czerwonej 17 września 1939 zakończyła marzenia o II Rzeczypospolitej opowiada wiceprezes Robert Galara.
Zachęcamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet.
Ponad 220 uczestników, blisko 30 prelegentów i uczestników debat, 11 partnerów branżowych, w tym również wystąpienie V-ce prezes Galmet, Robert Galara na temat: "Możliwości rozwoju rynku urządzeń grzewczych z perspektywy producenta". Kongres Trendy Energetyczne, który odbył się w dniach 22-23 listopada w Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, to dwa dni prelekcji i debat związanych z fotowoltaiką, techniką grzewczą i elektromobilnością.
Ponad 220 uczestników, blisko 30 prelegentów i uczestników debat, 11 partnerów branżowych, w tym również wystąpienie V-ce prezes Galmet, Robert Galara na temat: "Możliwości rozwoju rynku urządzeń grzewczych z perspektywy producenta". Kongres Trendy Energetyczne, który odbył się w dniach 22-23 listopada w Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, to dwa dni prelekcji i debat związanych z fotowoltaiką, techniką grzewczą i elektromobilnością.
Digitalizacja branży grzewczej, innowacje technologiczne, program czyste powietrze to tylko cześć tematów jaka została przedstawiona uczestnikom kongresu. Uroczyste obchody 50-lecia pracy zawodowej prof. dr hab. inż. Wojciecha Góreckiego podkreśliły rangę tego wydarzenia.
Przełomem kongresu było bez wątpienia podpisanie przez siedem czołowych organizacji branżowych porozumienia na rzecz współpracy w zakresie efektywności energetycznej, mającej na celu wsparcie realizacji programu „Czyste powietrze” w zakresie konsultacji „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030.” Jest to najlepszy dowód na to, że organizacjom branżowym bardzo zależy na powodzeniu realizacji programu „Czyste powietrze.”
Kolejna edycja już w przyszłym roku, będziemy na pewno!
Galmet, producent najmądrzejszej polskiej pompy ciepła, do c.o. i c.w.u., Maxima, wprowadził do sprzedaży jednostki dużej mocy tego modelu. Do niedawna dostępne były tylko niskotemperaturowe urządzenia 7 -16 GT. Teraz gama pomp gruntowych zawiera również modele wysokotemperaturowe 20, 28, 34 i 42 GT.
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy potrzebują bardzo wydajnego, ekologicznego i niezwykle taniego w eksploatacji źródła ciepła do większych budynków lub obiektów przemysłowych, magazynowych, czy usługowych.
Galmet, producent najmądrzejszej polskiej pompy ciepła Maxima, wprowadził do sprzedaży jednostki dużej mocy tego modelu. Do niedawna dostępne były tylko niskotemperaturowe urządzenia o mocy 7, 10, 12 i 16 GT. Teraz gama pomp ciepła Maxima zawiera również modele wysokotemperaturowe 20, 28, 34 i 42 GT.
Rynkowe sukcesy, innowacyjność i ekologiczność gruntowej pompy ciepła Maxima potwierdzone zostały zdobyciem wielu nagród branżowych i konsumenckich, a technologiczna doskonałość i efektywność ma odzwierciedlenie w certyfikatach przyznanych przez niezależne laboratoria badawcze.
Wystarczy wspomnieć, że Maxima 7-16GT jest pierwszą produkowaną w Polsce pompą ciepła, która otrzymała Europejski Znak Jakości EHPA-Q.
Urządzenie to zyskało również dużą popularność i uznanie wśród instalatorów za prostotę obsługi i łatwy montaż. Cechy te przyczyniły się do rozszerzenia typoszeregu o moce do 42kW.
Większe możliwości
Maxima dużej mocy charakteryzuje się wysoką temperaturą zasilania z pompy ciepła (do 65°C ) dzięki zastosowaniu technologii EVI, co sprawia, że doskonale sprawdza się w budynkach modernizowanych. Standardowe wyposażenie urządzenia w moduł internetowy pozwala na całodobowy, zdalny podgląd pracy pompy ciepła, a tym samym dopasowanie parametrów ogrzewania do własnych potrzeb. Sterowanie pompą ciepła nigdy nie było takie proste. Przeglądarka internetowa, tablet lub dedykowana aplikacja na smartfon zapewniają pełen komfort obsługi.
Uniwersalność zastosowań
Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem systemu ogrzewania w budynkach, zarówno standardowych, jednorodzinnych, jak i tych, wymagających większych mocy. Dzięki dużej wydajności ten rodzaj pomp ciepła jest przeznaczony do użytku w większych obiektach mieszkalnych, zakładach przemysłowych, kościołach oraz dużych obiektach użyteczności publicznej.
Wydajność i oszczędność…
Pompy ciepła Maxima zostały przebadane w niezależnym laboratorium według normy EN14511 (badanie COP) oraz EN14825 (badanie SCOP) i osiągnęły doskonałe wyniki potwierdzone certyfikatem. Urządzenie uzyskało wysoką klasę efektywności energetycznej A++, zarówno dla pracy niskotemperaturowej, jak i wysokotemperaturowej.
…w nowych i starszych obiektach
Gruntowe pompy ciepła są niezastąpione w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym, ale znakomicie radzą sobie również w starszych budynkach. Pełnię możliwości pokazują w istniejących już kotłowniach i budynkach poddawanych termomodernizacji.
Maxima może zastąpić obecne źródło i pracować samodzielnie w trybie monowaletnym, może również być wspomagana grzałką.
Bez problemu współpracować też może z funkcjonującymi tam innymi źródłami ciepła, takimi jak kotły elektryczne, olejowe, czy gazowe, tworząc hybrydowe systemy grzewcze. Zastosowanie gruntowych pomp ciepła w takich układach pozwala na redukcję kosztów ogrzewania. Pompa ciepła w układach biwalentych może stanowić źródło podstawowe, a rolę szczytowego źródła ciepła przejmuje dotychczas działający w budynku kocioł.
Tajemnica sukcesu wysokotemperaturowej pompy ciepła tkwi w zastosowaniu sprężarki z technologią EVI, co pozwala na poszerzenie zakresu pracy urządzenia i osiągnięcie wyższej temperatury (65°C) zasilania obiegu grzewczego, czyli wody na wyjściu z pompy ciepła. Zapewnia to większe możliwości stosowania urządzenia w wielu obiektach.
Wszytkie zalety pompy ciepła Maximy 20-42 GT na stronie.
Przewodnik inwestora / Zbiorniki Galmet coraz doskonalsze / Maxima z EHPA-Q bezkonkurencyjna! / Spectra Smart - idea wprowadzona w życie / Cenne rady / 10 największych zalet kotła Galaxia - poznaj specjalistów z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej.
Przewodnik inwestora / Zbiorniki Galmet coraz doskonalsze / Maxima z EHPA-Q bezkonkurencyjna! / Spectra Smart - idea wprowadzona w życie / Cenne rady / 10 największych zalet kotła Galaxia - poznaj specjalistów z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej.
ZAKSA mistrzem Polski
Po emocjonującym sezonie, sponsorowana przez Galmet drużyna z Kędzierzyna-Koźla nie zawiodła i zdobyła podwójną koronę oraz obroniła tytuł Mistrza Polski.
Jakie korzyści wynikają z zastosowania gruntowej pompy ciepła? Co trzeba wziąć pod uwagę, aby dobrać właściwą pompę ciepła do domu? Ile wynoszą koszty jej użytkowania?
Na wszystkie te pytania odpowiedzi udziela: Julia Sobaszek, Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła Galmet
Razem czy osobno?
Korzyści z połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną przedstawia: Robert Słotwiński Regionalny Kierownik OZE - Polska Południe
Zbiorniki GALMET coraz doskonalsze
O tym jak zmiany wprowadzane w ogrzewaczach Galmet podnoszą komfort ich użytkowania opowiada: Roman Balicz, Krajowy Doradca ds. Ogrzewaczy Wody Galmet
Zachęcamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet.
Nowy rok – nowe rynki – ofensywa eksportowa Galmet / Przewodnik inwestora – część 3 / Klasy Energetyczne część 1: o co tu właściwie chodzi... / Klasa A - ogrzewacze Galmet dla najbardziej wymagających / Rondo Premium ku doskonałości / Mamy razem dużo do zrobienia - rozmowa z prof. dr. hab. Jackiem Kasperskim z Politechniki Wrocławskiej / Nowość w zabytku – referencje / Basic 300 może więcej / Misja edukacja – szkoły patronackie Galmet / Felieton historyczny – jak to było z linią Curzona
Nowy rok – nowe rynki – ofensywa eksportowa Galmet / Przewodnik inwestora – część 3 / Klasy Energetyczne część 1: o co tu właściwie chodzi... / Klasa A - ogrzewacze Galmet dla najbardziej wymagających / Rondo Premium ku doskonałości / Mamy razem dużo do zrobienia - rozmowa z prof. dr. hab. Jackiem Kasperskim z Politechniki Wrocławskiej / Nowość w zabytku – referencje / Basic 300 może więcej / Misja edukacja – szkoły patronackie Galmet / Felieton historyczny – jak to było z linią Curzona
Nowy rok – nowe rynki – ofensywa eksportowa Galmet - kolejne etapy realizacji nowej strategii przedstawia Kierownik Działu Eksportu Dariusz Siudmak.
Przewodnik inwestora – część 3
Dlaczego warto łączyć ekologiczny kocioł na pellet z powietrzną pompą ciepła do c.w.u.? W której części roku wydajniejszy jest kocioł a kiedy pompa ciepła? Jakie oszczędności daje stosowanie takiego systemu przy kotłach różnej mocy? Ile wynoszą koszty użytkowania takiego zestawu? Na powyższe pytania odpowiedzi udzielają : mgr inż. Julia Sobaszek, Krajowy Doradca ds. Pomp Ciepła Galmet oraz mgr inż. Artur Adamów Doradca ds. Kotłów c.o. Galmet
Klasy Energetyczne część 1: o co tu właściwie chodzi...
Co to jest Erp? Jak czytać etykiety energetyczne i dlaczego etykietowanie produktów jest takie ważne?
Klasa A - ogrzewacze Galmet dla najbardziej wymagających
Zbiorniki Galmet jako wyznacznik oszczędności. Tajemnica sukcesu oraz korzyści dla instalatorów. O nowościach w ofercie ogrzewaczy wody w rekordowej klasie A opowiada inż. Roman Balicz Kierownik Działu Wsparcia Technicznego Galmet
Rondo Premium ku doskonałości
Wymiennik c.w.u. do dwufunkcyjnych kotłów gazowych – komfort, oszczędność i wygoda dla instalatora. O zaletach nowego zbiornika w klasie A opowiada jeden z jego konstruktorów – mgr inż. Mirosław Piróg Kierownik Działu Badań i Rozwoju
Mamy razem dużo do zrobienia
Rozmowa z prof. dr. hab. Jackiem Kasperskim, kierownikiem Zakładu Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przepływowych Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej o rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii.
Nowość w zabytku
O tym jak miejscowość w południowej Polsce znana głównie z zabytkowej bazyliki oraz najstarszej ruchomej szopki na terenie Polski postawiła na Odnawialne Źródła Energii (OZE). Gruntowa pompa ciepła do c.o. i c.w.u. Maxima w Wambierzycach.
Basic 300 może więcej
Premiera najnowszej wersji najpopularniejszej polskiej pompy ciepła do c.w.u. Basic 300.
Misja edukacja – szkoły patronackie Galmet
O współpracy firmy ze środowiskiem akademickim i szkolnym. Realizowanych projektach wsparcia na terenie całego kraju.
Felieton historyczny – jak to było z linią Curzona
O tym jak było naprawdę, kto i jak wpłynął na kształt polskiej granicy wschodniej po I wojnie światowej opowiada wiceprezes Robert Galara.
Zachęcamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet.
Galmet jako lider w produkcji urządzeń grzewczych w Polsce, kolejny raz wyprzedza konkurencję i prezentuje efekty pracy działu Badań i Rozwoju (BiR) ogrzewaczy wody. Intensywne prace działu BiR pozwalają oferować klientom sprawdzone produkty o wysokich parametrach, w których znacznie ograniczono straty ciepła. Jak badania ogrzewaczy wody zwiększają komfort ich użytkowania?
Galmet jako lider w produkcji urządzeń grzewczych w Polsce, kolejny raz wyprzedza konkurencję i prezentuje efekty pracy działu Badań i Rozwoju (BiR) ogrzewaczy wody. Laboratorium Galmet do badań strat ciepła ErP, to gwarancja dla każdego klienta, że wybierany przez niego produkt ma najlepsze parametry. To jeszcze większe możliwości badań klas energetycznych ErP.
Intensywne prace działu BiR pozwalają oferować klientom sprawdzone produkty o wysokich parametrach, w których znacznie ograniczono straty ciepła. Pozwoliło to istotnie podnieść komfort użytkowania. Ciepła woda dostępna jest teraz znacznie szybciej, zbiornik dłużej utrzymuje jej wysoką temperaturę a koszty jej wytworzenia są mniejsze.
Laur Umiejętności i Kompetencji, to nagroda dla ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i inwestycji, które aktywnie i skutecznie tworzą gospodarkę rynkową oraz działają w europejskich standardach.
Wyróżnienie Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji Prezesa Zarządu Stanisława Galara, to wyraz uznania dla 35 lat działalności firmy Galmet.
Laur Umiejętności i Kompetencji, to nagroda dla ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i inwestycji, które aktywnie i skutecznie tworzą gospodarkę rynkową oraz działają w europejskich standardach.
Wyróżnienie Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji Prezesa Zarządu Stanisława Galara, to wyraz uznania dla 35 lat działalności firmy Galmet. Dla starań ponad 700 osób, które każdego dnia pracują na rzecz rozwoju firmy.
Uroczysta Gala wręczenia Laurów odbyła się 27 stycznia 2017 roku w Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera w Opolu. Jak co roku, w Gali udział wzięli parlamentarzyści, administracja rządowa i samorządowa oraz przedsiębiorcy.
Laury umiejętności i kompetencji przyznawane są od 1992 roku gdy działacze samorządu gospodarczego skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wystąpili z inicjatywą nagradzania Laurami ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.
Trwa dobra passa wspieranego przez Galmet klubu siatkarskiego ZAKSA z bliskiego Głubczycom Kędzierzyna-Koźla. W trwającym sezonie rozgrywek siatkarze mają na swoim koncie tylko dwie porażki. W 15 rozegranych meczach ZAKSA wygrała 42 sety oddając tylko 11, jest to najlepszy wynik w lidze. Jest zdecydowanym liderem Plusligi. Dla Galmet to duży zaszczyt, że firma wspiera jeden z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiej siatkówki.
Trwa dobra passa wspieranego przez Galmet klubu siatkarskiego ZAKSA z bliskiego Głubczycom Kędzierzyna-Koźla. W trwającym sezonie rozgrywek siatkarze mają na swoim koncie tylko dwie porażki. Po pokonaniu beniaminka GKS Katowice przyszła kolej na brawurową wygraną z Łuczniczką Bydgoszcz. W meczu z Cerrad Czarnymi Radom ZAKSA została liderem PlusLigi. W 15 rozegranych meczach ZAKSA wygrała 42 sety oddając tylko 11, jest to najlepszy wynik w lidze.
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle to aktualny Mistrz Polski. Zawodnicy pięciokrotnie zdobyli Puchar Polski. W 2013 roku zajęli IV miejsce w Lidze Mistrzów. Dla Galmet to duży zaszczyt, że firma wspiera jeden z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiej siatkówki.
Milion rozdanych uśmiechów / Czyste ogrzewanie w polskich szkołach / Spectra i Basic – doskonałe pompy ciepła / Mądry wybór spółki ECO / Współpraca z instalatorami / Wykonania specjalne zbiorników / Mistrz wspiera mistrzów - te i wiele innych tematów polecamy w najnowszym biuletynie Galmet.
Milion rozdanych uśmiechów / Czyste ogrzewanie w polskich szkołach / Spectra i Basic – doskonałe pompy ciepła / Mądry wybór spółki ECO / Współpraca z instalatorami / Wykonania specjalne zbiorników / Mistrz wspiera mistrzów - te i wiele innych tematów polecamy w najnowszym biuletynie Galmet. Ich autorzy zachęcają do lektury.
„To, co najważniejsze i najpiękniejsze w kampanii Ciepło z Klasą, to fakt, że nasze przedsięwzięcie przyczyni się do pomocy tysiącom uczniów i nauczycieli w całej Polsce”.
Robert Galara, Wiceprezes Zarządu Galmet
"Dział wsparcia technicznego ogrzewaczy wody potrafi zaprojektować i trafnie dobrać zbiorniki do najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych systemów oraz sieci grzewczych, zapewniając ich maksymalną wydajność, a co za tym idzie duże oszczędności kosztów w codziennej eksploatacji".
Roman Balicz, Doradca techniczny ds. zbiorników
„Jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce – Energetyka Cieplna Opolszczyzny wybrała mądre rozwiązania Galmet”.
Sebastian Mamczur, Doradca techniczny ds. kolektorów słonecznych
„Pompy ciepła Galmet gwarantują zabezpieczenie ciepłej wody dla 4-5 osobowej rodziny, zapewniając znaczne oszczędności i maksymalny komfort użytkowania”.
Julia Sobaszek, Doradca techniczny ds. pomp ciepła
„Od wielu lat jestem użytkownikiem innowacyjnych urządzeń grzewczych firmy Galmet - lidera polskiej branży grzewczej. Galmet to doskonale zorganizowana firma z dużym zespołem wybitnych specjalistów. Dzięki naszej współpracy studenci AGH w Krakowie mają szansę przyswoić wiedzę praktyczną na najwyższym poziomie.
Zachęcam do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet".
Profesor Wojciech Górecki - AGH
Po sukcesie pompy ciepła Maxima podczas Targów Enex 2016 i wyróżnieniu jej Medalem kolejna instytucja doceniła tę wyjątkową pompę firmy Galmet.
W 15 jubileuszowej edycji Konkursu firma Galmet otrzymała Ekolaur Polskiej Izby Ekologii w kategorii "Ekoprodukt, Zielone Technologie" za pompę ciepła w systemie ziemia – woda Maxima do c.o. i c.w.u.
Po sukcesie pompy ciepła Maxima podczas Targów Enex 2016 i wyróżnieniu jej Medalem kolejna instytucja doceniła tę wyjątkową pompę ciepła firmy Galmet.
W 15 jubileuszowej edycji Konkursu firma Galmet otrzymała Ekolaur Polskiej Izby Ekologii w kategorii Ekoprodukt, Zielone Technologie za pompę ciepła w systemie ziemia – woda Maxima do c.o. i c.w.u.
Maxima, to najefektywniejsza pompa ciepła do ogrzewania domu i wody użytkowej. Gwarantuje niskie koszty ogrzewania i pozytywny wpływ na środowisko.
Pracuje w systemie ziemia – woda, pozwala zaopatrzyć cały dom w ciepłą wodę użytkową, zadbać o jego ogrzewanie i podgrzać wodę do basenu. Oferuje najwyższe parametry pracy, w tym klasę energetyczną A++ i wydajność COP do 4,5 (B0W35).
Pracą pompy ciepła zarządza inteligentny sterownik wyposażony w kolorowy panel dotykowy, który umożliwia sterowanie pracą pompy za pomocą komputera lub smartfonu.
Polska Izba Ekologii organizuje Konkurs Ekolaury od 2002 r. promuje w ten sposób najefektywniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów.
Uroczysta Gala, podczas, której nagrodę odebrał Wice Prezes Robert Galara, odbyła się 26 października br.
To już trzeci tydzień dogrywki ogólnopolskiej kampanii „Ciepło z Klasą” organizowanej przez lidera branży grzewczej Galmet. Akcja obejmuje swoim zasięgiem ponad 5 000 000 uczniów w całym kraju uczęszczających do ponad 35 000 szkół. Trwa zacięta rywalizacja a każda z tych szkół ma szansę na wygraną.
To już trzeci tydzień dogrywki ogólnopolskiej kampanii „Ciepło z Klasą” organizowanej przez lidera branży grzewczej GALMET. Akcja obejmuje swoim zasięgiem ponad 5 000 000 uczniów w całym kraju uczęszczających do ponad 35 000 szkół. Trwa zacięta rywalizacja a każda z tych szkół ma szansę na wygraną.
Wszyscy uczniowie i sympatycy ich szkół mogą dodatkowo zyskać i zdobyć nagrodę dodatkową. Nagrody dodatkowe to m.in.:
Sposób na wygraną? Zmotywuj swoją szkołę, rodzinę i znajomych. I etap kampanii pokazał jaką siłą jest ambitne i systematyczne głosowanie. Pula nagród w Dogrywce to ponad 30.000 zł. Placówka, która zdobędzie największą ilość głosów zdobędzie Hybrydowy System Grzewczy, wraz z profesjonalnym montażem, który zapewni uczniom maksimum komfortu i bezpieczeństwa grzewczego.
Szkoła, która uplasuje się na 2 miejscu podium otrzyma tablicę interaktywną z projektorem. Nagroda za 3 miejsce to zestaw profesjonalnych piłek. Głosowanie trwa jeszcze do 30.09.2016. Głosuj na www.cieplozklasa.pl
1 września w tym roku był podwójnie uroczystym dniem dla trzech szkół. Uczniowie w całej Polsce rozpoczęli dzisiaj nowy rok szkolny a szkoły z Żywca, Łosic i Głubczyc odebrały vouchery, na łączną kwotę ponad 230 000 złotych, na Hybrydowe Systemy Grzewcze. Te ekologiczne systemy grzewcze stanowią nagrody w ogólnopolskiej kampanii "Ciepło z klasą".
1 września w tym roku był podwójnie uroczystym dniem dla trzech szkół. Uczniowie w całej Polsce rozpoczęli dzisiaj nowy rok szkolny a szkoły z Żywca, Łosic i Głubczyc odebrały vouchery, na łączną kwotę 230 000 złotych, na Hybrydowe Systemy Grzewcze. Te ekologiczne systemy grzewcze stanowią nagrody w ogólnopolskiej kampanii "Ciepło z klasą".
W kampanii brały udział szkoły z całej Polski. Przez 3 miesiące uczestnicy zgłaszali swoje szkoły na stronie cieplozklasa.pl i regularnie głosowali, co przełożyło się na:
Gratulujemy zwycięzcom i przypominamy, że od 01 do 30 września trwa Dogrywka kampanii "Ciepło z klasą", w której pula nagród to ponad 30 000 złotych.
Szczegóły na cieplozklasa.pl i naszym profilu na FB
Galmet wprowadza nowy standard pomp ciepła. Skonstruowana przez polskiego producenta powietrzna pompa ciepła do c.w.u. Spectra ma najkorzystniejszy na polskim rynku stosunek ceny do jakości i wydajności.
Obecnie współczynnik COP Spectry wynosi aż 3,49 (A15/W10-55) zgodnie z najnowszą normą PN-EN 16147 i nawet 3,52 przy (A20/W10-55) – jest to rekordowy wynik wśród powietrznych pomp ciepła z podgrzewaczem do ciepłej wody użytkowej.
Galmet wprowadza nowy standard pomp ciepła. Skonstruowana przez polskiego producenta powietrzna pompa ciepła do c.w.u. Spectra ma najkorzystniejszy na polskim rynku stosunek ceny do jakości i wydajności.
Galmet zastosował w tym modelu najnowsze rozwiązania technologiczne, znacznie poprawiając jej parametry. Obecnie współczynnik COP Spectry wynosi aż 3,49 (A15/W10-55) zgodnie z najnowszą normą PN-EN 16147 i nawet 3,52 przy (A20/W10-55) – jest to rekordowy wynik wśród powietrznych pomp ciepła z podgrzewaczem do ciepłej wody użytkowej.
Spectra zyskała także znacznie wydajniejszy parownik, zapewniający efektywniejsze przekazywanie ciepła do czynnika chłodniczego, a doskonały sterownik z kolorowym ekranem dotykowym LCD wyposażono w najnowsze oprogramowanie, gwarantujące komfortową, intuicyjną obsługę.
Pompa ciepła Spectra:
Wszystkie informacje na temat pompy ciepła Spectra dostępne są tutaj.
Kampania społeczna "Ciepło z klasą" pomogła tysiącom uczniów w całej Polsce. Ten film to podsumowanie 3 miesięcy zmagań.
Kampania społeczna "Ciepło z klasą" to odpowiedź firmy Galmet na problem niedogrzanych szkół na terenie całej Polski. Akcja "Ciepło z klasą" pomogła tysiącom uczniów w całej Polsce. Na potrzeby akcji stworzono stronę cieplozklasa.pl, na której uczniowie, nauczyciele i rodzice, ale i absolwenci mogli zgłaszać swoje szkoły i na nie głosować. Kreatywność i zaangażowanie uczestników kampanii przełożyły się na jej wyniki.
W trakcie trwania akcji stronę kampanii odwiedzono prawie 1 000 000 razy spędzając na niej 478 879 minut, czyli ponad 332 dni.
3 szkoły, kóre uzyskały największą liczbę głosów otrzymają nowoczesne Hybrydowe Systemy Grzewcze o łącznej wartości ponad 230 000 złotych.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie.
W najbliższy weekend 27-28.08 zapraszamy na XIX Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd "Art Cup" w Zakrzowie. Na publiczność będą czekały pokazy jeździeckie oraz plejada znanych i popularnych artystów. Z mieszkańcami Sławna oraz Głubczyc spotkamy się w ten weekend na dożynkach gminnych. Do zobaczenia.
Przed nami bardzo aktywny weekend, Galmet będzie uczestniczył w XIX Jeździeckich Mistrzostwach Gwiazd "Art Cup" w Zakrzowie. W tym roku na publiczność będą czekały pokazy jeździeckie oraz plejada znanych i popularnych artystów takich jak : Katarzyna Dowbor, Bogusław Linda, Maria Pakulnis, Piotr Polk, czy Jacek Rozenek. W najbliższy weekend będziemy również brać udział w Gminnych Dożynkach w Bogdanowicach i Sławnie k. Opoczna. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w imprezach oraz do odwiedzenia naszych ekspozycji, będzie to doskonała okazja do spotkania się i uzyskania wielu ciekawych informacji i porad od specjalistów Galmet.
Galmet kolejny raz wysoko postawił poprzeczkę i wyznaczył trend – uruchomił Krajowe Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej. Jego trzonem jest zespół doradców, który dysponuje odpowiednią wiedzą techniczną jak i doświadczeniem. Do dyspozycji inwestora, użytkownika i instalatora są fachowcy przygotowani, by udzielić porady i pomocy podczas planowania i realizacji budowy lub remontu. Sprawdź dlaczego warto skorzystać z pomocy doradców Galmet.
W sprawach technicznych lepiej polegać na fachowcach. Niby wszyscy o tym wiedza, a jednak ciągle zdarzają się ryzykanci, którzy metodami „złotych rączek” chcą zrobić coś taniej, prościej albo szybciej. Najczęściej kończy się to źle i kosztownie, a w sprawie wyboru i montażu systemu grzewczego może oznaczać negatywne konsekwencje przez wiele lat, bowiem źle dobrane i nieprawidłowo zainstalowane urządzenia będą bardzo uciążliwe, a nawet groźne w eksploatacji.
Wiodące światowe marki, dążące do zapewnienia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa swoim klientom, dbają o zapewnienie im specjalistycznej opieki i doradztwa na długo przed tym, zanim kupią oni i zaczną eksploatować produkt danego producenta. Im bardziej zaawansowana technologia zastosowana jest w takich wyrobach – z reguły o znacznej wartości, a takie są przecież nowoczesne urządzenia grzewcze – tym cenniejsze są takie rady i gwarancja bezpieczeństwa. Nie do przecenienia jest również komfort i spokój użytkownika, który ma pewność, że dokonał najlepszego możliwego wyboru, dobrze zainwestował swoje pieniądze w sprawdzony i perfekcyjnie skonfigurowany system, który sprawnie będzie pracował przez wiele lat.
Galmet, jedyny polski producent wytwarzający kompletne, zintegrowane Hybrydowe Systemy Grzewcze o najwyższych światowych parametrach, kolejny raz wysoko postawił poprzeczkę i wyznaczył trend, który nie jest jeszcze w naszym kraju standardem – uruchomił Krajowe Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej. Jego trzonem jest sześcioosobowy zespół doradców, który dysponuje zarówno odpowiednią wiedzą techniczną jak i doświadczeniem. Fachowcy Galmet są przygotowani, by udzielić porady i pomocy klientom podczas planowania i realizacji inwestycji budowlanych związanych nie tylko z koniecznością wyboru rodzaju zasilania domu w energię cieplną (c.o. i c.w.u.), doboru odpowiednich urządzeń – systemu grzewczego, ale również pomagają w pozyskaniu dofinansowania i znalezieniu sprawdzonego instalatora tego systemu. Główną cechą i zaletą takiej obsługi jest jej kompleksowość, co z pewnością zaoszczędzi czas i pieniądze inwestorów.
Każdy z doradców jest specjalistą od konkretnego rodzaju urządzeń grzewczych – pomp ciepła, ogrzewaczy wody, kotłów c.o., systemów solarnych oraz fotowoltaicznych, ale opracowując najnowocześniejsze i najwydajniejsze układy Hybrydowych Systemów Grzewczych działają zespołowo, a do ich dyspozycji jest również Dział Badań i Rozwoju firmy Galmet.
To właśnie ekologiczne zintegrowane Hybrydowe Systemy Grzewcze, korzystające z odnawialnych źródeł energii są oczkiem w głowie zespołu Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej. Również wśród klientów rośnie zainteresowanie tymi najbardziej efektywnymi i przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami grzewczymi. Warto skorzystać z konsultacji ze specjalistami w tej dziedzinie.
Kto powinien skorzystać ze wsparcia doradców z Centrum Doradztwa Galmet:
Tel. 77 403 45 60
Trzon Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej tworzą:
inż. Roman Balicz
Krajowy doradca ds. zbiorników,
kierownik Działu Wsparcia Technicznego Galmet
r.balicz@galmet.com.pl
Mgr inż. Artur Adamów
Krajowy doradca ds. kotłów c.o
a.adamow@galmet.com.pl
Mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
j.sobaszek@galmet.com.pl
Mgr inż. Artur Bernardt
Krajowy doradca ds. systemów solarnych i fotowoltaicznych.
a.bernardt@galmet.com.pl
Mgr Ewelina Barton
Krajowy doradca ds. dofinansowań do systemów grzewczych i OZE
e.barton@galmet.com.pl
Ze względu na duże zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli postanowiliśmy wynagrodzić kolejne szkoły i zorganizować WIELKĄ DOGRYWKĘ.
Przyznamy kolejne nagrody. Wartość nagród w dogrywce to 30 000 złotych.
Ze względu na duże zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli postanowiliśmy wynagrodzić kolejne szkoły i zorganizować WIELKĄ DOGRYWKĘ.
Przyznamy kolejne nagrody. Wartość nagród w dogrywce to 30 000 złotych. Szczegóły wkrótce na www.cieplozklasa.pl i naszym profilu na Facebooku.
Znamy już Laureatów kampanii „Ciepło z klasą” Galmet!
I miejsce – Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu
II miejsce – Zespół Szkół nr 1 w Łosicach
III miejsce – Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach
Nagrody wręczymy Laureatom 1 września!
Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w kampanii!
Znamy już Laureatów kampanii „Ciepło z klasą” Galmet!
Po dokładnej weryfikacji ilości głosów oddanych na poszczególne szkoły ogłaszamy zwycięskie podium kampanii „Ciepło z klasą”!
I miejsce – Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu
II miejsce – Zespół Szkół nr 1 w Łosicach
III miejsce – Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach
Nagrody wręczymy Laureatom 1 września!
Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w kampanii!
Jest nam niezmiernie miło, że największa spółka ciepłownicza w Polsce – Energetyka Cieplna Opolszczyzny w Opolu, chcąc zaangażować się w pozyskiwanie Odnawialnych Źródeł Energii, wybrała nasze mądre rozwiązania.
Z dumą zawiadamiany, że największa spółka ciepłownicza w Polsce – Energetyka Cieplna Opolszczyzny w Opolu, chcąc zaangażować się w pozyskiwanie Odnawialnych Źródeł Energii, wybrała nasze mądre rozwiązania.
Jest nam niezmiernie miło, że spółka ECO wykorzystała korektory słoneczne naszej produkcji. To dowód na to, że produkty Galmet przeznaczone są nawet dla najbardziej wymagających klientów.
W kwietniu ECO Serwis zrealizowało dla ECO S.A. inwestycję budowy instalacji 105 kolektorów słonecznych marki Galmet, o mocy szczytowej 200 kW.
Jest to program pilotażowy mający podwójne znaczenie. Oprócz wymiaru ekonomicznego stanowić będzie też swoiste laboratorium badawczo – rozwojowe firmy ECO S.A.
Budowa opolskiej instalacji solarnej przy ulicy Harcerskiej zrealizowana została ze środków własnych ECO S.A. a jej włączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego pozwoliło na zakwalifikowanie go do kategorii systemów efektywnych energetycznie z uwagi na udział w całkowitym wolumenie produkcji ponad 50% ciepła z wysokosprawnej kogeneracji i OZE.
Obecnie trwają testy instalacji, badane są możliwości budowy większej instalacji oraz powielenia rozwiązania w innych miastach, w których działa ECO S.A. W oparciu o inwestycję badane będą możliwości zwiększania udziału instalacji OZE w produkcji ECO S.A. Poszerzona też została lista usług z jakimi trafiają do klientów pracownicy ECO Serwis. Oferują teraz również wykonawstwo instalacji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Liczby „Ciepła z klasą” mówią same za siebie.
Zainteresowanie ogólnopolską Kampanią „Ciepło z klasą” Galmet przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. To pierwszy taki, dedykowany placówkom edukacyjnym, projekt polskiego producenta, który uzyskał tak duży rozgłos w sieci.
Liczby „Ciepła z klasą” mówią same za siebie.
Zainteresowanie ogólnopolską Kampanią „Ciepło z klasą” Galmet przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. To pierwszy taki, dedykowany placówkom edukacyjnym, projekt polskiego producenta, który uzyskał tak duży rozgłos w sieci.
Profesjonalnie przeprowadzona akcja promocyjna zdobyła dla Kampanii aż 105 szkół i 29.722 uczestników z całej Polski. Na stronie www.cieplozklasa.pl szkoły zgłaszano aż 1.019 razy. Na szkołę, która jak na razie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, oddano 9.390 z 24 500 zebranych w całej Kampanii głosów.
Reklama akcji pojawiła się na jednym z największych polskich portali internetowych, www.onet.pl, gdzie odnotowała aż 4 miliony wyświetleń. Ponadto zamieszczona została na witrynach: www.wirtualnemedia.pl, www.budujemydom.pl, www.ogrzewanie.info.pl, www.wom.edu.pl, www.onninen.pl.
Wiadomość o Kampanii pojawiła się również na portalach konkursowych, m.in. www.e-konkursy.info, www.aktualnekonkursy.pl, www.konkursy-internetowe.eu oraz na stronach www zgłoszonych szkół.
Dużą aktywność odnotowano dla postów kampanijnych oraz dodatkowych akcji konkursowych organizowanych na profilu Galmet na Facebooku.
Od teraz samorządy, miasta i gminy mogą ubiegać się o prestiżowy tytuł Ambasadora Kampanii i w ten sposób wyrazić swoje oficjalne wsparcie dla inicjatywy firmy Galmet. Taka możliwość to duża szansa dla samorządów na promocję regionu i aktywizację społeczności lokalnej.
Od teraz samorządy, miasta i gminy mogą ubiegać się o prestiżowy tytuł Ambasadora Kampanii i w ten sposób wyrazić swoje oficjalne wsparcie dla inicjatywy firmy Galmet. Taka możliwość to duża szansa dla samorządów na promocję regionu i aktywizację społeczności lokalnej.
Aby zostać Ambasadorem Kampanii wystarczy zamieścić notkę prasową o Kampanii na stronie internetowej instytucji, poinformować o akcji poprzez portal Facebook i zaktywizować dyrektorów szkół do wzięcia udziału. Informacja o wsparciu Kampanii zostanie umieszczona w postaci zdjęcia lub logotypu na stronie www.cieplozklasa.pl, w dedykowanej zakładce „Ambasadorzy Kampanii”.
Postawiliśmy sobie cel: stwórzmy produkt, który zapewni użytkownikom komfort ciepłej wody użytkowej będąc przy tym maksymalnie wygodny w obsłudze. Powinien również zadbać o potrzeby całej rodziny i chronić środowisko naturalne. Poznaj historię wyjątkowego projektu.
Cel
Postawiliśmy sobie cel: stwórzmy produkt, który zapewni użytkownikom komfort ciepłej wody użytkowej będąc przy tym maksymalnie wygodny w obsłudze. Powinien również zadbać o potrzeby całej rodziny i chronić środowisko naturalne.
Projekt
Wszystkie te cechy zamknęliśmy w jednej, eleganckiej konstrukcji SQUARE Jacket Design®. Tak właśnie powstał projekt unikalnej pompy ciepła Spectra Smart.
Komfort obsługi
Sterowanie pompą ciepła jednym kliknięciem? Pompa ciepła Spectra Smart tak właśnie działa. Najważniejsze funkcje dostępne są „od ręki”. Duży, czytelny wyświetlacz z kolorowym panelem dotykowym i intuicyjnym, „kafelkowym” menu. To wszystko sprawia, że sterowanie zaawansowaną pompą ciepła staje się wyjątkowo proste. Jednym dotknięciem wybierasz rozwiązania Smart. Spectra Smart dba o komfort domowników, ale również ich bliskich. W trybie Turbo ogrzewa wodę w ekspresowym tempie. Spectra Smart to także dbałość o ekonomię – tryb Eco, to rozwiązanie, gwarantujące realne oszczędności. Wiemy jak cenny jest czas spędzany z rodziną, dlatego to mądry sterownik pompy ciepła dba o utrzymanie optymalnej temperatury wody, nawet do 55°C, w ilości wystarczającej dla 4-5 osobowej rodziny.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo Twojego domu jest dla nas priorytetem, dlatego wyposażyliśmy pompę Spectra Smart w szereg zaawansowanych technologii, które zadbają o Twój spokojny sen. Funkcja Antylegionella to wyraz troski o zdrowie użytkownika. Bezobsługowa anoda tytanowa to natomiast specjalne zabezpieczenie zbiornika pompy, które wraz z trybem antyzamrożeniowym gwarantuje jej długowieczne i niezawodne działanie. Wyjeżdżając na wakacje jednym kliknięciem włączysz bezpieczny tryb „urlop”.
Oszczędność
Projektując pompę ciepła Spectra Smart wiedzieliśmy, że musi być oszczędna, ponieważ tak samo jak Ty dbamy o środowisko naturalne. Założyliśmy, że będzie zużywać jak najmniej energii elektrycznej i wytwarzać jak najwięcej ciepła. Opracowaliśmy urządzenie, w którym pobieramy ze zbiornika 3,5 razy więcej energii cieplnej (w postaci ciepłej wody), niż dostarczamy energii elektrycznej.
Energia pozyskiwana jest w większości z otaczającego nas powietrza, czyli źródła odnawialnego i zupełnie darmowego. Pompa ciepła Spectra Smart ma rekordową wydajność (COP) równą 3,49 (wg normy PN-EN 16147, przy A15/W10-55) i to w najwyższej dla tego typu pomp ciepła klasie A+. Wszystko to przy najlepszym stosunku ceny do jakości i wydajności.
Można zyskać jeszcze więcej!
Pompy ciepła Galmet dzięki doskonałym parametrom gwarantują maksymalne oszczędności. Jednak, gdy połączysz pompę ciepła z ekologicznym kotłem c.o. w zintegrowany Hybrydowy System Grzewczy zyskasz jeszcze więcej. Dodatkowo możesz zaoszczędzić, korzystając również z programu dofinansowań w Twojej miejscowości – dotacje są w zasięgu ręki, ponieważ Spectra Smart spełnia wszystkie warunki stawiane urządzeniom OZE.
W głosowaniu mogą uczestniczyć nie tylko szkoły. Galmet wspiera także domy dziecka i specjalistyczne placówki wychowawcze, umożliwiając im udział w konkursie i walkę o nagrody Kampanii.
W głosowaniu mogą uczestniczyć nie tylko szkoły. Galmet wspiera także domy dziecka i specjalistyczne placówki wychowawcze, umożliwiając im udział w konkursie i walkę o nagrody Kampanii.
Galmet daje dzieciom równe szanse. Dzięki stosownym zmianom w zamieszczonym na stronie internetowej regulaminie Kampanii „Ciepło z klasą”, powiększeniu ulega grono uczestników. Oprócz placówek oświatowo-wychowawczych, o nagrody zawalczyć będą mogły także: placówki socjalizacyjne, interwencyjne, specjalistyczno-terapeutyczne oraz placówki typu rodzinnego.
Ponad 6,5 miliona odsłon w największych polskich portalach: onet.pl, wp.pl, interia.pl, gazeta.pl. Informacja o kampanii i wyjątkowych produktach Galmet obiega całą Polskę
Kampania „Ciepło z klasą” powstała by promować sprzedaż urządzeń grzewczych Galmet: ultranowoczesnych kolektorów słonecznych, pomp ciepła, zbiorników i kotłów c.o.. Obecność w ogólnopolskich mediach pozwoliła ogromnej liczbie osób poznać firmę Galmet, jej innowacyjne produkty, a także mądre działania reklamowe, prowadzone w ramach kampanii. Udało nam się utrwalić i rozwinąć pozytywny wizerunek naszej firmy i naszych urządzeń. To działania, które z pewnością wpłyną na decyzje zakupowe klientów.
Statystyki kampanii są bardzo wysokie: ze strony kampanii www.cieplozklasa.pl po trzech tygodniach kampanii codziennie korzysta średnio 10000 unikalnych użytkowników, głosujących na szkoły i dodających swoje własne zgłoszenia konkursowe. A co najważniejsze - codziennie obcujących z marką Galmet.
Szkoły również zaangażowały się w działania kampanijne. Obecnie liderem rankingu jest Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych z Żywca, z wynikiem 7110 głosów. Na drugim miejscu Szkoła nr 2 z Głubczyc, której uczniowie zdobyli 5112 głosów. Podium zamyka Społeczna Szkoła Podstawowa we Wszemborzu z wynikiem 2125 głosów.
Głosowanie na szkoły potrwa do 20 czerwca. Jeszcze sporo może się wydarzyć - do kampanii „Ciepło z klasą" codziennie dołączają nowe szkoły z całej Polski.
Skuteczność kampanii to zasługa odpowiednio przygotowanej strony konkursowej, która nie tylko informuje o kampanii, ale również wspiera sprzedaż urządzeń Galmet.
Tworzymy rzeczy mądre - nowoczesne produkty, które dbają o użytkownika, jego rodzinę i jego dom. Tworzymy produkty, które zapewniają bezpieczeństwo i które warto montować w swoim domu. Właśnie dlatego na stronie akcji „Ciepło z klasą” pojawiły się konkretne sekcje, wspierające sprzedaż urządzeń Galmetu.
Dzięki kampanii Twoi klienci mogą dowiedzieć się o istotnych przewagach każdej z grup produktowych: zbiorników, kolektorów słonecznych i zestawów solarnych, pomp ciepła, a także kotłów c.o. Ilustrowaniu przewag służy wybrany produkt z oferty.
Co ważne, użytkownicy strony mogą w łatwy sposób znaleźć produkty Galmet w swojej okolicy, korzystając z wygodnej sekcji „Znajdź nasze produkty”. Wystarczy, że wpiszą nazwę miejscowości, a znajdą najbliższe punkty, w których dostępne są urządzenia. Warto zadbać o to, by produkty Galmet były dostępne w Państwa salonie.
Przekaz związany z marką Galmet wspierają filmy reklamowe umieszczone w dedykowanej sekcji, które prezentują wszystkie najważniejsze wartości firmy.
Całość uzupełnia sekcja konkursowa strony, z której codziennie korzysta około 10 000 osób - dodając zgłoszenia, głosując na wybrane szkoły, a co najważniejsze - obcując z marką Galmet.
Tegoroczne Targi Instalacje 2016 dobiegły końca. Ponad 800 wystawców i blisko 30 tys. profesjonalistów, którzy przez cztery dni odwiedzili targi poszukując najnowszych rozwiązań oraz kontaktów z wiodącymi na rynku producentami i dystrybutorami.
Tegoroczne Targi Instalacje 2016 dobiegły końca. Ponad 800 wystawców i blisko 30 tys. profesjonalistów, którzy przez cztery dni odwiedzili targi poszukując najnowszych rozwiązań oraz kontaktów z wiodącymi na rynku producentami i dystrybutorami.
Obecność najbardziej znaczących firm z branży grzewczej oraz zainteresowanie naszymi stoiskami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Jest to doskonały przykład na to, że Galmet jako firma z ponad 30 – letnim doświadczeniem w branży grzewczej cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem i potwierdza swoja silną pozycje na rynku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszym klientom oraz tworząc szeroki wachlarz innowacyjnych produktów nasza marka zostaje doceniona.
Podczas czterech dni targów, Galmet przedstawił najbardziej znane i cenione produkty ze swojej szerokiej oferty produktowej. Były to m.in. prezentowana w klubie premier Pompa ciepła Maxima, Spectra, AirMax2, kolektory słoneczne oraz znane w całej Europie ogrzewacze wody.
Uznanie jakim cieszy się marka potwierdza fakt, iż konkuruje on z najlepszymi, równocześnie wyznacza nowy kierunek rozwoju całej branży. Tegoroczne targi były dla nas bardzo pracowite, ale nawiązaliśmy bardzo obiecujące kontakty, które w przyszłości mamy nadzieje zaowocują.
Wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko bardzo dziękujemy i zapraszamy do współpracy.
Galmet – Partner strategiczny XVI edycji Eko – wystawy w Pietrowicach Wielkich poświęconej Ekologicznym rozwiązaniom zaprasza do odwiedzenia ekspozycji oraz udziału w konferencji pt. „Pompy ciepła – racjonalne rozwiązanie energetyczne jutra” w dniach 7 – 8 maja 2016 r.
W dniach 7 - 8 maja 2016 zapraszamy wszystkich do udziału w Eko - wystawie oraz konferencji: „Pompy ciepła – racjonalne rozwiązanie energetyczne jutra”, w Pietrowicach Wielkich. Przez dwa dni, do niedzieli, trwać będzie wystawa proekologicznych technologii i nowinek oraz piknik z licznymi atrakcjami dla zwiedzających. Specjaliści firmy Galmet przedstawią zwiedzającym bogatą ofertę: innowacyjnych pomp ciepła, nowoczesnych kolektorów słonecznych, ekologicznych kotłów i znanych w całej Europie ogrzewaczy wody. Zaoferują Hybrydowy System Grzewczy optymalny dla każdego domu. Na zwiedzających czeka również ekspozycja mobilna Galmet oraz niespodzianka dla fanów sportu - rajdowy Peugeot 208 R2 w barwach Galmet.
Program:
Sobota, 7 maja 2016
Niedziela, 8 maja 2016
„Jako lider branży wyrobów grzewczych wyznaczamy nowy, odważny sposób komunikacji. Nikt wcześniej nie miał odwagi się tego podjąć”
Galmet startuje z szeroko zakrojoną, ogólnopolską kampanią wizerunkowo-sprzedażową, promującą markę i jej produkty, której istotnym elementem jest wyjątkowa nagroda główna - trzy pełne Hybrydowe Systemy Grzewcze, złożone z produktów marki Galmet, które zostaną przekazane trzem zwycięskim szkołom. Dodatkowo, uczestnicy dodający nowe zgłoszenia, co tydzień wygrywają atrakcyjne nagrody. Kampania rusza już w kwietniu i potrwa aż do 30 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego.
Oto, co o kampanii mówi sam prezes Galmetu, Robert Galara:
„Jako lider w branży wyznaczamy nowy, odważny sposób komunikacji. Nikt wcześniej nie miał odwagi się tego podjąć. Działamy jak największe, światowe marki, budując niezwykłą kampanię „Ciepło z klasą”. Poprzez swoje działania Galmet nie tylko buduje swoją rozpoznawalność, pokazując, że Polacy potrafią budować wspaniałe produkty, ale także wzmacnia wizerunek całej branży grzewczej w Polsce. Z tego co wiem, dotychczas żadna firma z branży grzewczej nie reklamowała się na taką skalę i nie była tak bardzo zaangażowana społecznie. Tym co najważniejsze i najpiękniejsze w tej kampanii, jest fakt, że przedsięwzięcie to przyczyni się także do pomocy tysiącom uczniów i nauczycieli w całej Polsce. To z pewnością dobrze wydane pieniądze”.
Kampania „Ciepło z klasą” to projekt, który ma dwa cele: po pierwsze dotrzeć z informacją o kampanii do naszych rodaków i pokazać im, że "Polak potrafi”. Po drugie…
Kampania „Ciepło z klasą” to projekt, który ma dwa cele: po pierwsze dotrzeć z informacją o kampanii do naszych rodaków i pokazać im, że „Polak potrafi", że są polskie firmy takie jak Galmet, które produkują doskonałe urządzenia na najlepszym europejskim poziomie technologicznym. Drugim celem jest mądre wydanie ogromnych środków na kampanię. Nasza filozofia to „tworzymy rzeczy mądre”- tutaj również nie mogło zabraknąć dobrego pomysłu na mądre wydanie pieniędzy.
Proponujemy wszystkim polskim szkołom wzięcie udziału w wyjątkowym konkursie. Trzy z nich, które w ogólnopolskim głosowaniu otrzymają największą liczbę głosów, wygrają nowoczesne Hybrydowe Systemy Grzewcze – urządzenia wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii (OZE), które dodatkowo przyczynią się do poprawienia jakości powietrza i stanu środowiska naturalnego w ich okolicy. Co ważne, nagrody będą dopasowane do indywidualnych wymagań i potrzeb danej szkoły. Wartość każdego z zestawów to kolejno aż 57,5 tys. zł, 80,5 tys. zł i 92 tys. złotych, natomiast łączna pula nagród w kampanii „Ciepło z klasą” to ponad 230 tys. złotych.
Więcej informacji na stronie kampanii: cieplozklasa.pl
Instalatorze, hurtowniku, projektancie - od dziś nie musisz się reklamować i wydawać na to pieniędzy. To Galmet zadba o to, aby Twój klient przyszedł właśnie do Ciebie.
W trakcie trwania kampanii Galmet ze swoją reklamą będzie wszędzie - w internecie, punktach sprzedaży czy na outdoorze. Instalatorze, hurtowniku, projektancie - od dziś nie musisz się reklamować i wydawać na to pieniędzy. To Galmet zadba o to, aby Twój klient przyszedł właśnie do Ciebie.
Dzięki kampanii klienci będą pytać o produkty marki Galmet. Już dziś zadbaj o to, by były one u Ciebie dostępne.
Już za tydzień targi "Instalacje 2016". Jak co roku swoje produkty zaprezentuje na nich Galmet. W tym roku dla zwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę
25-28 kwietnia 2016 odbędzie się już kolejna edycja Międzynarodowych Targów Instalacyjnych w Poznaniu. To jedno z największych wydarzeń w branży grzewczej i instalacyjnej w kraju. Od wielu lat targi stanowią okazje do prezentacji aktualnych trendów, technologii i nowości produktowych związanych z rynkiem instalacyjnym. Swój udział podczas czterodniowej imprezy zapowiedziało już ponad 300 wystawców w tym wystawcy m.in. z Turcji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Ukrainy i Szwecji. Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku nie zabraknie czołowego polskiego producenta z branży grzewczej – GALMET.
Podczas tegorocznych targów firma zaprezentuje się na dwóch stoiskach: stacjonarnym (w hali) i stoisku mobilnym (na terenie zewnętrznym). Każdy kto odwiedzi naszą ekspozycje będzie mógł w praktyce sprawdzić działanie naszych urządzeń. Zaprezentujemy szeroką ofertę produktową, najnowsze propozycje systemów solarnych, pomp ciepła oraz znane w całej Europie ogrzewacze wody.
Wystawa będzie świetną okazją do spotkania się i uzyskania profesjonalnych informacji od naszych specjalistów.
Dodatkową atrakcją naszego stoiska będzie rajdowe auto Peugeot 208 R2.
Stoisko wewnętrzne nr 115 B (sektor C) hala 5
Stoisko zewnętrzne nr 4 obok hali 5 (auto wystawowe)
Kolejny krok w rozwoju marki.
W 2016 roku Galmet zdążył już wprowadzić swoją nową filozofię, popartą m.in. nowym logotypem, a także zmienionym sposobem znakowania produktów. Uruchomiony został fanpage „Galmet - lubimy rzeczy mądre” w serwisie Facebook oraz kanał w serwisie YouTube o nazwie "Galmet. Lubimy rzeczy mądre”, na którym obejrzeć można nowoczesne spoty reklamowe. W zupełnie nowej formie ukazuje się również magazyn „Ekspert Ogrzewnictwa”, który doskonale oddaje charakter wszystkich zmian.
W tym roku również znacznie rozszerzone zostały możliwości programu partnerskiego dla instalatorów „Zapunktuj z Galmetem”, którego poprzednia edycja pobiła rekord pod względem liczby uczestników, przekazanych im nagród i zamontowanych urządzeń Galmet. Nowa edycja daje naszym partnerom dużo więcej korzyści - kluczową zmianą, jest możliwość odbioru nie tylko nagród za zarejestrowane produkty, ale również gotówki za montaż niemal wszystkich urządzeń z naszej oferty.
Galmet otworzył także pierwszy w Polsce salon ekspozycyjny producenta, który jako jedyny w branży, w sposób tak nowoczesny prezentuje wszystkie urządzenia i grupy produktowe.
Teraz przyszedł czas na nową stronę internetową, która uruchomiona zostanie na początku kwietnia. Jako jedyna na rynku, w prosty i użyteczny sposób zaprezentuje klientom pełną ofertę wszystkich grup produktowych: pomp ciepła, kolektorów słonecznych, kotłów c.o. oraz zbiorników, a zwłaszcza niezawodnych i oszczędnych hybrydowych systemów grzewczych. To strona, która w zdecydowany sposób ukaże siłę i możliwości marki Galmet, wyrażone w słowach: jeden producent - jeden serwis - jedna gwarancja - jedno Krajowe Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej.
Ciągłe doskonalenie produktów i jakości obsługi poprzez zaangażowanie w pomoc naszym klientom - to priorytet marki Galmet. Marki, która skupia się tylko i wyłącznie na tworzeniu rzeczy mądrych - zarówno na poziomie produktu, jak i relacji z klientem.
Galmet w największych polskich portalach internetowych. Prezentujemy naszą markę, aby dotrzeć do jak największej liczby klientów.
W takich portalach jak onet.pl, wp.pl, interia.pl, gazeta.pl i całej sieci reklamowej Agory, a także sieci Google już na początku kwietnia wystartuje kampania informacyjno-wizerunkowa, której zadaniem będzie zwrócenie uwagi konsumentów na polską markę Galmet i największego producenta wszystkich grup produktowych techniki grzewczej. Marki, która doskonale radzi sobie zarówno na rynku polskim, jak i europejskim.
Rok 2015 zakończył się osiągnięciem przez Galmet wszystkich zaplanowanych celów. To również rok, w którym w firmie opracowana została nowa filozofia oraz nowe, strategiczne plany marketingowe na najbliższe lata. Wszystko to rozpoczyna się od hasła „tworzymy rzeczy mądre”, które uzasadnia nowo przyjęty kierunek zmian.
Kampania, która właśnie startuje, ma za zadanie pokazać, że Galmet ciągle jest wiodącym producentem, liderem branży, który już w II kwartale tego roku zaprezentuje mądre rozwiązania, których dotychczas nie było na rynku.
Od początku istnienia Galmet ogromny nacisk kładziemy na tworzenie wyjątkowych produktów. Teraz chcemy przybliżyć wszystkim również wyjątkowy świat naszej marki. Pełen wartości, wśród których dominuje komfort i duma końcowego użytkownika, wynikająca z wykorzystywania naszych urządzeń.
Swoim klientom dajemy o wiele więcej: jakość polskich i europejskich komponentów, najlepszej klasy solidną stal, gwarancje według unijnych standardów, najnowsze rozwiązania dotykowe i internetowe. Działamy w myśl zasady „jeden producent - jeden serwis – jedna gwarancja - jedno Krajowe Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej”. Zaplanowaliśmy jeszcze coś: premierę, która w 2016 roku zupełnie zmieni branżę.
Nasze wartości
Wyrazem tych zmian jest zupełnie nowe logo, które komunikuje mądrość i stabilność, jest symbolem dokonywania właściwych wyborów, troski o użytkownika i jego dom. W tej formie graficznej zakodowaliśmy dumę z tego, że jesteśmy polską firmą. Taka właśnie jest nasza marka - oddana swoim klientom i zaangażowana w wiele społecznie odpowiedzialnych akcji. Marka Galmet to praca na rzecz naszych odbiorców w zakresie konstruowania produktów tylko z najlepszych komponentów, to polscy fachowcy, których szkolimy, to także zespół pracowników liczący ponad 700 osób oraz doradcy, którzy zaproponują system grzewczy dla każdego domu. Tak właśnie wyobrażamy sobie dbałość o klienta i jakość naszej marki.
Play!
Nowa komunikacja marketingowa Galmet oparta jest na zaproszeniu do współpracy i do współtworzenia naszej wyjątkowej firmy i marki. Jej element graficzny to specjalny symbol – „play”, który po naciśnięciu uruchamia szereg specjalnych wartości, jakie już dziś dostarczamy klientom i systematycznie wprowadzamy na rynek. Znak jest prosty, nowoczesny i dynamiczny. Tak samo proste jest każde urządzenie Galmet, zarówno na poziomie obsługi produktu, jak i serwisu czy wzajemnych relacji. Także sygnet z głową orła to przywiązanie do polskich wartości, to duma z tego, że w Polsce produkujemy sprzęt grzewczy najwyższej, europejskiej jakości. Znak to również dużo lepsza widoczność naszych reklam na ulicach miast, przy hurtowniach i salonach sprzedaży. To element, który buduje naszą markę i wspiera naszą sprzedaż w każdym rejonie Polski.
Bliżej klientów
Nowa strona internetowa to kolejny element, który ułatwi nam komunikację z klientami i konsumentami. Funkcjonująca od początku kwietnia witryna to zupełnie nowa odsłona naszej marki. Od początku 2016 r. działa również odświeżony program partnerski „Zapunktuj z Galmetem”, którego poprzednia edycja pobiła rekordy, zarówno pod względem ilości uczestników, jak i łącznej wartości wszystkich nagród. Za montaż praktycznie każdego urządzenia Galmet instalator otrzymuje nagrody, a także specjalny, dodatkowy bonus finansowy. Najlepiej premiowane są montaże kompletnych, ekologicznych hybrydowych systemów grzewczych. Jeszcze prostsze programy doborowe ułatwiają pracę projektantom.
W październiku 2015 r. w serwisie Facebook uruchomiliśmy nasz firmowy profil: „Galmet. Lubimy rzeczy mądre”. To zaskakujące, jak bardzo możemy zbliżyć się do naszych klientów. Chcemy, by to miejsce było najmądrzejszym profilem na Facebooku. To właśnie tam podpowiadamy, udzielamy rad, a także pokazujemy, kim jesteśmy, kogo szanujemy, jakie mamy poglądy i wartości. Pokazujemy świat z naszej perspektywy – perspektywy rzeczy mądrze pomyślanych. Fanpage w dużym stopniu wykorzystujemy do przedstawiania ciągle unowocześnianych przez nas urządzeń i komunikowania o możliwości łączenia ich w kompletne systemy grzewcze.
Jedyny taki showroom
W ramach zachodzących zmian przygotowaliśmy również wzorcowy salon ekspozycyjny producenta, który jako jedyny w branży grzewczej w tak nowoczesny sposób prezentuje produkty i kompletne zintegrowane hybrydowe systemy grzewcze. To również miejsce, które wprost przedstawia naszym klientom najlepsze rozwiązanie: „jeden producent - jeden serwis - jedna gwarancja - jedno Krajowe Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej”. Znajdujący się w salonie showroom to Krajowe Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej, jakiego dotąd jeszcze nie było. Każdy klient znajdzie w nim odpowiedź na wszystkie pytania związane z doborem urządzeń, ich instalacją czy możliwościami dofinansowania. Właśnie dlatego nazywamy to miejsce najmądrzejszym salonem w Polsce.
Prawdziwie mądra marka
Naszym priorytetem jest ciągłe doskonalenie produktu. Łączenie urządzeń w oszczędne i ekologiczne kompletne systemy grzewcze, gdzie optymalne rezultaty daje połączenie tradycyjnych źródeł energii, jak kocioł c.o. i zbiornik/bufor c.w.u. z produktami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
Priorytet to stałe podnoszenie komfortu użytkowania naszych urządzeń. To stały dostęp do pełnej informacji o produktach i prostsze programy doborowe dla projektantów i partnerów biznesowych Galmet. Doskonałość to jednak nie tylko parametry urządzeń. To również jego wartości – obietnica tego, że nigdy nie zawiedziemy naszych klientów, zawsze będziemy pomocni i dostępni, a nasze produkty w standardzie będą miały najlepszą jakość. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w nowym haśle marki Galmet: TWORZYMY RZECZY MĄDRE.
Opisane działania służą naszym klientom i partnerom biznesowym. Pomagają osiągać ich cele, budować nowe, trwalsze i jeszcze bardziej dochodowe przedsięwzięcia. Nasza praca i wszystkie dokonywane przez nas zmiany tworzone są dla ludzi, którzy docenią to, że wybrali prawdziwie mądrą markę.
Od ponad 33 lat wytwarzane przez nas urządzenia zapewniają ciepło w domach Polaków. Przez ten czas zmieniliśmy się bardzo, ale jedno pozostało niezmienne, nasze motto, dzięki któremu tak wysoko cenią Państwo markę Galmet:
"Jeden producent wszystkich urządzeń - jeden serwis - jedna gwarancja - jedno krajowe centrum doradztwa techniki grzewczej".
2016 rok ma być następnym wyjątkowym okresem dla Galmet.
Galmet od lat działa w myśl zasady: „jeden producent wszystkich urządzeń - jeden serwis - jedna gwarancja - jedno Krajowe Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej” i ciągle podejmuje starania, by być jeszcze bliżej swoich klientów.
Efektem wielkich zmian jest między innymi wprowadzenie nowych linii mądrych produktów, wśród których znajdziemy innowacyjne kotły c.o., kolektory słoneczne i pompy ciepła, w tym AirMax2 i Maximę.
Co jeszcze przygotował Galmet? Tego dowiedzą się Państwo już niebawem. Opowiadamy o tym w zupełnie nowej odsłonie magazynu „Ekspert Ogrzewnictwa”, który trafił do Państwa w marcu.
Kolejny dowód na to, że Galmet tworzy rzeczy mądre: pompa ciepła Airmax2. Na jakie potrzeby użytkownika odpowiada? Czy jest gwarancją konkretnych oszczędności? I czy rzeczywiście to urządzenie do potęgi?
Na początek wystarczy wspomnieć, że pompa powietrzna Airmax2 może oferować współczynnik efektywności bliski 5 i najwyższą, z dostęnych, klasę energetyczną A++.
Na początku grudnia Galmet ponownie zaskoczył branżę – zaprezentował jeden ze swoich najnowszych produktów: powietrzną pompę ciepła – Airmax2. To rzeczywiście urządzenie do potęgi!
Airmax2 to krok ku jeszcze wyższej sprawności. Sterownik pompy ciepła ma wgrane standardowo różne schematy ogrzewania. Pozwala to na komfortowe sterowanie ogrzewaniem pomieszczeń i c.w.u.
Dodatkowe funkcje, jakie posiada pompa, to między innymi: sterowanie dwoma obiegami grzewczymi w standardzie, możliwość rozbudowania sterowania na kolejne obiegi (po zakupieniu dodatkowego modułu), funkcja „Antylegionella”, sterowanie pompą cyrkulacyjną c.w.u. i automatyczny proces odszraniania parownika. Airmax2 wyposażono w intuicyjny sterownik, który zdecydowanie podnosi komfort użytkowania.
Urządzenie dostępne jest w sprzedaży w czterech wariantach: Airmax2 6, 9, 12 i 15 GT, różniących się między sobą mocą grzewczą i współczynnikiem efektywności COP, charakteryzującym sprawność urządzenia.
Zapraszamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet. Będziemy zaszczyceni, jeśli zostaną Państwo w nim na dłużej.
Robert Galara
Wiceprezes Zarządu
Galmet
2016 to rok zmian.
Jest jednak coś, co od ponad 33 lat pozostaje niezmienne. To fakt, że ciągle podejmujemy wyzwanie, by być jeszcze bliżej naszych klientów.
Najnowszy numer magazynu „Ekspert Ogrzewnictwa” to potwierdzenie tych słów. Został przygotowany w innej szacie graficznej i odświeżonej formule. Ale to, nie jedyna modyfikacja. Zdecydowaliśmy, że obok najważniejszych, informacji o produktach i rozwiązaniach technologicznych Galmet w wydawnictwie pojawią się również informacje np. o stylu życia, samochodach i innych tematach interesujących nowoczesnego czytelnika. Tak naprawdę, to jeden z
elementów wielkiej zmiany naszej firmy. Chcemy, by poznali Państwo Galmet również z innej strony – mam nadzieję, że interesującej dla Państwa tak samo, jak dla nas.
Zapraszamy do lektury „Eksperta Ogrzewnictwa”, a tym samym do wkroczenia w świat marki Galmet. Będziemy zaszczyceni, jeśli zostaną Państwo w nim na dłużej.
Robert Galara
Wiceprezes Zarządu
Galmet
Galmet - największy w Polsce, producent urządzeń grzewczych, od lat wyznacza standardy. Tym razem producent wprowadził najoszczędniejszą pompę ciepła w systemie ziemia - woda. Maxima gwarantuje najwyższą klasę energetyczną A++ i stabilną pracę przez cały rok.
Maxima oznacza wydajność.
Maxima to gwarancja spełniania najwyższych norm, to pewność troski o środowisko, w którym żyjemy. Niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz Maxima dostarcza ciepło niezbędne do ogrzania domu i wody. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i wymiennikiem c.w.u. oferuje gwarancję komfortu ekologicznego i oszczędnego ogrzewania.
Maxima, to przemyślane rozwiązania
Maxima to również centrum zarządzania domowym systemem grzewczym. Godzinowy harmonogram pracy pompy ciepła, sterowanie pompą cyrkulacyjną, dodatkową grzałką i obiegami grzewczymi, wszystkie te funkcje Maxima oferuje z poziomu zaawansowanego sterownika z panelem dotykowym.
Maxima, to wygoda zarządzania
Gdziekolwiek jesteś, Maxima jest z Tobą. Każdą pompę ciepła Maxima Galmet wyposażył w dedykowany moduł internetowy. Dzięki niemu pracą pompy zarządzasz przy użyciu komputera, tabletu a nawet smartfona.
Wszystkie zalety pompy ciepła Maxima przedstawia strona produktu.
Ekspozycję Galmet, największego polskiego producenta urządzeń grzewczych, można będzie zobaczyć od 1 do 3 kwietnia w Lublinie podczas Tragów LUBDOM - stoisko 3P.
W specjalnie zaprojektowanym dużym samochodzie ekspozycyjnym firmy pokazane zostaną najnowsze innowacyjne produkty, m.in. pompy ciepła - gruntowa Maxima oraz powietrzne: Spectra i AirMax2, kolektory słoneczne KSG 21 z miedzianymi i aluminiowymi absorberami, ekologiczne kotły c.o. z serii KWP oraz znane w całej Europie ogrzewacze wody.
Każdy odwiedzający wystawę Galmet będzie miał możliwość sprawdzenia w praktyce działania większości urządzeń i zobaczenia pracującej instalacji c.o. - funkcjonowania kotła c.o., a także procesu ogrzewania wody w zbiorniku z wykorzystaniem instalacji solarnej. Targi będą również doskonałą okazją do spotkania ze specjalistami GT i uzyskania wielu ciekawych informacji i porad.
LUBDOM jest jedną z największych targowych wystaw budowlanych we Wschodniej Polsce, systematycznie poszerza ofertę wystawienniczą, ściągając coraz więcej wystawców i gości. Ubiegłoroczne targi w Lublinie odwiedziło ponad 8 tys. osób.
30-31 marca br. GALMET weźmie udział w kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia, które odbywają się w kompleksie wystawienniczym w Kielcach.
Podczas targów specjaliści Galmet przedstawią produkowane przez nas urządzenia, wykorzystujące odnawialne źródła energii m.in. najnowsze pompy ciepła Maxima, Spectra, AirMax2, kolektory słoneczne KSG z miedzianymi i aluminiowymi absorberami , a także znane w całej Europie ogrzewacze wody. Wszystkie wymienione produkty Galmet mogą być konfigurowane w oszczędne i ekologiczne hybrydowe systemy grzewcze, zapewniające użytkownikom najwyższy komfort i bezpieczeństwo.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Galmet (E–116) i rozmów z naszymi ekspertami.
Hydrauliczne wspomaganie, zwiększony skok zawieszenia, pięciobiegowa sekwencyjna skrzynia biegów i prawie 200 KM mocy to w skrócie możliwości nowego Peugeot 208 R2 prowadzonego przez Arkadiusza Lechoszesta
Już wkrótce rozpoczną się Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska. Galmet od wielu lat wspiera sportowców różnych dyscyplin, tym razem jesteśmy sponsorem doskonałej załogi w jednym z najbardziej wymagających i ekscytujących sportów jakim są rajdy samochodowe.
Pierwszy wyścig odbędzie się już 23-24.04.2016 w Mikołowie i Żorach, a za kierownicą Peugeot 208 R2 usiądzie Arkadiusz Lechoszest – Kierowca Roku Opolszczyzny. Pilotem będzie doświadczony Paweł Drahan – uczestnik Rajdowych Mistrzostw Europy i Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC).
Już dzisiaj zapraszamy na Śląsk. Mocno kibicujemy i trzymamy kciuki za sukcesy Arka.
W dniach 25-28 kwietnia odbędą się poznańskie „Targi INSTALACJE” - największa w Polsce impreza targowa branży instalacyjnej, sanitarnej i grzewczej. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziała firma Galmet.
Obecność producenta na targach to nie tylko możliwość zaprezentowania najmądrzejszych urządzeń grzewczych w Polsce. To również szansa na poznanie opinii, postaw i – przede wszystkim – potrzeb obecnych i potencjalnych użytkowników ogrzewaczy, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, kotłów i systemów hybrydowych.
Patronat nad Międzynarodowymi Targami Instalacje 2016 objęły najważniejsze stowarzyszenia branżowe, wśród których można wyróżnić: Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polskie Stowarzyszenie Instalatorów Pomp Ciepła, Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Izbę Gospodarczą Gazownictwa, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, Korporację Kominiarzy Polskich, Stowarzyszenie Polska Armatura Przemysłowa czy Polską Izbę Biomasy. Do współpracy zaproszono także najbardziej znane media branżowe.
Więcej informacji o nadchodzących targach znajdą Państwo na ich stronie internetowej: instalacje.mtp.pl.
„Piękno”, „Mądrość” i „Bezpieczeństwo” to nie tylko nazwy nowych filmów promocyjnych Galmet w portalu YouTube. To również określenia-symbole, w których zdefiniowana jest wartość mądrych produktów producenta.
YouTube’owy kanał firmy został założony na początku tego roku. Zaraz po oficjalnym debiucie Galmet. Lubimy rzeczy mądre do profilu dodano trzy filmy promocyjne. Pierwszy z nich – „Piękno” – nawiązuje do tego, że Galmet ubiera technologię w piękne kształty. Drugi – „Mądrość” – mówi, że firma rozszerza możliwości każdego produktu. Trzeci – „Bezpieczeństwo” – odnosi się do faktu, że jej specjaliści tworzą mądre urządzenia, które pracują dla bezpieczeństwa całej rodziny.
Producent zachęca wszystkich do subskrypcji kanału i udostępniania filmów. Już niedługo pojawi się tam jeszcze więcej materiałów video.